Pátek, 12 dubna, 2024
DomůRecenzeUž rostou! Vyrazte na houby s mobilním atlasem

Už rostou! Vyrazte na houby s mobilním atlasem

Houbaři se dočkali, po dlouhodobém suchu zmítají republikou lijáky, díky kterým začaly houby růst doslova jako po dešti. Lesy tak začínají plnit houbaři, kteří se rozhodli zpestřit svůj jídelníček tradiční sezónní pochutinou. Zkušený mykolog se nenechá ošálit a v houbách rostoucích u nás má dokonalý přehled. Co ale když patříte mezi rekreační houbaře, kteří poznají leda tak bedlu, pravák a babku?

Pokud nechcete z lesa odcházet s poloprázdnými košíky, protože si prostě nejste jisti, co na co jste po cestě narazili, můžete si s sebou přibalit nějaký ten atlas hub. A co by to bylo za moderního houbaře, kdyby u sebe neměl svůj chytrý telefon s patřičnou aplikací?

V dnešním článku si představíme tři atlasy hub, se kterými můžete bez obav vyrazit do lesa na houby se zařízením vybaveným systémem Android, iOS i WP. Ještě než načneme, dovolím si jedno doporučení: Pokud si nejste 100% jisti, že i s pomocí atlasu houbu správně identifikujete, raději ji nesbírejte.

Atlas hub (Android, iOS)

 atlas1 1 atlas1 2 atlas1 3

Šikovná, jednoduchá a neobvykle velká aplikace z dílny vývojářského studia iCartel, která je nezbytnou pomůckou každého houbaře, který se nezaměřuje na sběr jen určitých druhů hub, které z hlavy pozná. Atlas je dostupný pro platformu Android a iOS. Ihned na úvod možná zklamu houbaře s low endovými Android mobily, které mají malou vnitřní paměť. Při stažení z Google Play si aplikace ukousne nemalých 40 MB z úložiště.

Na výběr jsou na Google Play dvě verze – placená, kde za 20 korun získáte aplikaci bez reklam a Free, která obsahuje prostor pro reklamní sdělení. Nejedná se však o nic závažného, pouze je na úvodní stránce zobrazován v dolní části reklamní banner. Nikde jinde na reklamu nenarazíte.

Při spuštění aplikace vás uvítá v pěkném grafickém kabátku dřevěná polička s knížkami, které slouží jako rozcestník do dalších koutů aplikace. Na výběr máme Top 10 jedlých hub, Top 10 jedovatých hub, Zdravé a léčivé houby, souhrnný Atlas hub, Exotické houby, První pomoc a Informace o aplikaci. 

Samotné použití v terénu je díky fotografickému vyobrazení hub  v dobré kvalitě velmi snadné. Pro upřesnění pomohou při identifikaci houby i informace o velikosti klobouku, nohy, rourkách či lupenech, období výskytu a jedlosti.

Ovládání aplikace je příjemné a intuitivní. Celá aplikace je plynulá a šikovně udělaná. Na škodu by nebylo více fotografií hub, např. formou online databáze (přeci jen by opět narůstala velikosti již tak velké aplikace). Někteří uživatelé v komentářích na Google Play vytýkají, že oproti verzi pro iPhone aplikaci některé funkce stále chybí. Jako pomůcka na houbaření v českých lesích však aplikace v tomto stádiu plní dostatečně svoji funkci.

[appbox googleplay cz.ihoubar.atlashubfree]

[appbox googleplay cz.ihoubar.atlashub]

[appbox appstore id453687554]

Atlas hub (Android)

atlas2 1 atlas2 2 atlas2 3

Graficky jednodušeji pojatá aplikace, která však může směle měřit síly s předchozím Atlasem hub. Koncepčně je totiž stejný, ale přináší skvělou vychytávku – možnost určení houby prostřednictvím zodpovídání otázek. Navíc není tolik náročná na prostor v úložišti, instalačka si vezme pouhých 13 MB.

Po zapnutí se zobrazí jednoduchá úvodní obrazovka s logem aplikace – dvěma muchomůrkama přes většinu displeje. Pod nimi se nesměle krčí rozcestník se třemi tlačítky: určení houby, mapa a seznam hub.

Jak již bylo zmíněno v předešlém odstavci, tento atlas hub poskytuje uživateli příjemnou pomoc při identifikaci houby stylem odpovědí na návodné otázky typu „jaká je základní stavba houby, třeně, barva klobouku“ atd. Vždy po zodpovězení otázky se dle zadané odpovědi vyfiltrují nehodící se houby a zobrazeny zůstanou pouze ty, které odpovídají vaší odpovědi. Je však zapotřebí mít neustále na paměti, že houby mohou v různých stádiích svého vývoje vykazovat větší či menší vzhledové odchylky a tak tuto identifikaci opět berte pouze jako orientační. Nejste-li si druhem houby jisti, raději ji nesbírejte.

Narazili jste při vašich toulkách po lesích na místo, kde rostou a chtěli byste si je pro strýčka příhodu či pro další houbovou sezonu poznamenat? I to Atlas hub umí. Díky vytváření uživatelské databáze je možné evidovat, kde jste narazili na jaké druhy hub. Pro vytvoření POI bodu stačí jen v atlasu otevřít příslušnou houbu a tapnutím na patřičnou ikonu přidat záznam o poloze. Jednoduché, šikovné a užitečné.

V neposlední řadě obsahuje Atlas hub seznam hub, což nikoho nepřekvapí. Seznam je velice podobný jako u předešlé aplikace, detail houby obsahuje opět fotografii v dobré kvalitě, informace o tvaru a velikosti klobouku, třeni, dužiny, výtrusech a místě a období výskytu. Vedle zaznamenávání polohy na mapě je možné ke každé houbě pořizovat i vlastní fotografie a ukládat je do uživatelské galerie.

[appbox googleplay com.atlashub]

Atlas hub (WP)

atlas3 1 atlas3 2 atlas3 3

Při tvorbě přehledu mobilních atlasů hub nesmíme zapomenout na uživatele s Windows Phone. Bohužel nabídka pro operační systém WP je co se týče atlasů hub hodně omezená, nicméně se také jeden kandidát najde.

Atlas hub pro WP je však bohužel poměrně nedotažený. Uživatelé si stěžují na špatnou kvalitu fotografií, absenci vyhledávání či těžkopádné ovládání.

Houby jsou rozděleny do kategorií jedlé, nejedlé a jedovaté. U každé položky se nachází fotografie, latinský název, popis a informace o tom, kde a kdy daná houba roste.

[appbox windowsphone e50ad5bd-ad78-47da-9ce8-c6faffc2329e]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Už mě začíná nudit vaše posedlost iOS a Androidu. Jsem rád že jste se uráčili najít aplikaci i na WP, jaký zázrak.

    • problém bude samotný WP, který prostě nemá tolik aplikací, o kterých by stálo za to psát.

  2. Dva atlasy jsem vyzkoušel. První a třetí. Nezklamaly. Ale u jednoho z atlasů se mně zdála jedna z fotografií (holubinka) špatně přiřazená.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře