Pondělí, 13 května, 2024
DomůRecenzeJak uvolnit místo v telefonu a tabletu s Androidem?

Jak uvolnit místo v telefonu a tabletu s Androidem?

Někdy mám pocit, že místa na disku v telefonu nikdy nebudu mít dost. Společně s tím, jak se paměť telefonů zvyšuje, se spoléhám na to, že ji mám více, což nakonec vždycky vede k jejímu nedostatku.

Možná takový problém nemáte a s 16 – 32 – 64 GB si v pohodě vystačíte, pokud však stejně jako já trpíte neustálým nedostatkem nehledě na to, jak velké uložiště v telefonu máte, možná oceníte následující rady.

Ještě než se pustíme do samotného čištění disku, hledání duplikátních složek a dalších vylomenin, měli bychom roztřídit všechny fotky a videa, vymazat máznuté a celkově nepoužitelné kusy a ty použitelné přesunout na USB (pakliže to váš telefon/tablet umožňuje), do počítače (a skrze něj soubory zazálohovat), nebo na cloud, což vám umožní například aplikace Disk Google, nebo DropBox.

[appbox googleplay com.google.android.apps.docs]

[appbox googleplay com.dropbox.android]

Pro přehrání souborů ze zařízení, které USB nepodporuje, pak můžete použít například aplikaci Nexus Media Importer (aktuálně podporované telefony najdete v popisku aplikace) ve spojení s USB OTG kabelem a mini USB portem. Uživatelé s rootlým telefonem pak mohou sáhnout po aplikaci [root] StickMount, která je zdarma.

[appbox googleplay com.homeysoft.nexususb.importer]

[appbox googleplay eu.chainfire.stickmount]

Pakliže se nechcete některých videí a fotografií ve svém telefonu vzdát, můžete místo na disku ušetřit ještě tím, že snížíte jejich rozlišení či kvalitu. Také pomáhá oříznou a vyhodit nepotřebné části videa atd. Typy na aplikace, s nimiž můžete upravovat videa a měnit jejich velikost či rozlišení, najdete zde.

To samé pak platí i o aplikacích. Projděte vše, co máte v telefonu nainstalované a nepotřebných aplikací se zbavte. K tomuto účelu vám pomůže správce zařízení, který najdete v položce „Nastavení“ pod záložkou „Aplikace“. Skrze tohoto správce můžete vybranou aplikaci přímo odinstalovat, nebo alespoň vymazat všechna pomocná data (viz. obrázek níže).

Screenshot_2014-08-10-14-32-12

Bohužel správce Androidu má jisté mezery a může se stát, že některou aplikaci nevidíte ani na ploše telefonu, ani ve správci zařízení. K odhalení skutečně všech nainstalovaných aplikací vám pomůže aplikace List My Apps, která funguje jako takový lepší správce Androidu – tím pádem v ní můžete nalezené aplikace smazat včetně těch, které jsou ve vašem telefonu jinak neviditelné.

Screenshot_2014-08-10-14-33-41

[appbox googleplay de.onyxbits.listmyapps]

Pokročilejší uživatelé mohou vedle aplikace List My Apps k nalezení nepotřebných souborů a aplikací použít některý ze správců souborů, například ES File Explorer, AndroidZip a další. Tyto manažery vám umožní rychlé a přehledně listovat ve složkách vašeho telefonu, přesunovat je, nebo je rovnou mazat.

Screenshot_2014-08-10-14-34-04

[appbox googleplay com.estrongs.android.pop]

[appbox googleplay com.agilesoftresource]

Jakmile realizujete všechny výše zmíněné kroky, můžete se výsledkem své práce pokochat v položce „Nastavení“ pod záložkou „Uložiště“. Zde najdete přehledně vizualizované využití úložného prostoru vašeho telefonu včetně možnosti dále promazat konkrétní soubory, to ale kromě záložky aplikace a fotografie a videa raději nedoporučujeme, protože podle názvu je těžké odhadnout, který soubor potřebujete a který ne.

Screenshot_2014-08-10-14-21-22

Pakliže vám nestačí vizualizace využití úložného prostoru přímo ve vašem Androidu, můžete si stáhnout pokročilou aplikaci Disk Usage, která jde ve vizualizaci více do hloubky. Další schopnou aplikací na zmapování využití úložného prostoru včetně toho, že vám ukáže, které soubory jsou využívány kterými aplikacemi, je Storage Analyser. Tyto dvě aplikace ale opět doporučujeme spíše pokročilým uživatelům.

Screenshot_2014-08-10-14-15-11

[appbox googleplay com.levelokment.storageanalyser]

[appbox googleplay com.google.android.diskusage]

A nyní se pusťme do samotného čištění disku od duplikátních, nepoužívaných a skrytých složek.

Šikovnou aplikací na hledání duplikátních složek je Search Duplicate File Free. V této aplikaci stačí zaškrtnout, v kterých složkách chcete duplikátní soubory hledat, a po vyhledání zaškrtat, kterých se chcete zbavit. Aplikace Search Duplicate File Free je schopná uvolnit třeba i 100 a více MB, což vždycky potěší.

Screenshot_2014-08-10-13-51-38

[appbox googleplay com.needjava.findersuper]

Při uvolňování místa na disku telefonu, ale i při snahách o jeho celkové zrychlení pomůže vyčištění vyrovnávací paměti (cache). To vám umožní například aplikace CleanMaster. CleanMaster je velice jednoduchá aplikace, s jejíž pomocí dokáže mezipaměť, ale i další nepotřebné soubory dokáže vyčistit i naprostý začátečník.

Screenshot_2014-08-10-14-16-18

[appbox googleplay com.cleanmaster.mguard]

Alternativami k aplikaci CleanMaster jsou aplikace App Cache Cleaner, nebo Cache Cleaner +.

[appbox googleplay mobi.infolife.cache]

[appbox googleplay com.isnowstudio.cachecleaner]

Pokud jste poctivě následovali všechny naše rady, nyní je ve vašem zařízení čisto a prázdno, až oči přecházejí. O efektivitě našich rad se opět můžete přesvědčit v položce „Nastavení“ a záložce „Uložiště“. Kolik místa jste díky našemu článku ušetřili? A jakým způsobem jste svůj telefon vyčistili? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!

 

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře