Neděle, 21 dubna, 2024
DomůRecenzeÚvaha - Zabijí neomezené tarify kecálky typu Skype?

Úvaha – Zabijí neomezené tarify kecálky typu Skype?

Přibližně před rokem k nám konečně dorazily tzv. flatové (neomezené) tarify. Ty výrazně přiblížily úroveň telekomunikačních služeb v ČR zemím EU i vyspělejším státům zbytku světa. Vypadalo to jako revoluce, která nám rozváže ruce při volání a nahradí funkci tzv. kecálků (WhatsApp Messenger, Viber, Skype a další).

Řekla bych, že právě kecálkové byly pro telekomunikační revoluci u nás jedním ze spouštěcích faktorů. Lidé díky nim dostali možnost předražené volání a SMSkování obejít, čímž začali nahlodávat koláče zisků mobilních operátorů. Uvedení neomezených tarifů proto nebylo ze strany mobilních operátorů vstřícným krokem, ale nutným protiútokem, od nějž si slibovali nějaké ty ušlé zisky nasměrovat zase zpět do své kapsy.

Proto bychom se nyní, kdy se neomezené tarify pomalu stávají běžnou realitou, teoreticky měli dočkat toho, že se misky vah začnou naklánět zase na druhou stranu. Někteří lidé jsou dokonce přesvědčeni, že neomezené tarify kecálky brzy převálcují. Je to vůbec možné?

skype-mobile

Spousta omezení ze strany neomezených tarifů

Myslím si, že různé prognózy o brzkém vymření komunikačních aplikací jsou naprosto zcestné. Mobilní operátoři by si to samozřejmě přáli, ale jejich neomezené tarify zatím nejsou tak výhodné, aby si je mohli dovolit všichni.

Přibližně 250 korun za neomezené volání v rámci sítě je sice opravdu lidovka, jenže kdo s tím v dnešním světě vystačí? I pokud se lidem podaří sjednotit celou svoji rodinu u jednoho operátora, stále jim zbyde mnoho přátel či známých, kteří budou mít smlouvu u operátora cizího. A tak si kecálky v telefonu ponechají a budou jejich prostřednictvím udržovat kontakt nejen se zběhlými ovečkami, ale bude-li to potřeba, třeba i s ostatními lidmi.

5416

Přibližně 700 korun za tarif, který by lidem ruce tolik nesvazoval, si už všichni dovolit nemohou, a nebo nechtějí, protože se jim to kvůli těm pár telefonátům měsíčně nevyplatí. A tak se opět často rozhodnou pro levnější alternativu doplněnou kecálkem, na nějž už jsou stejně dávno navyklí.

Tarif za 700 korun si tak pořídí spíše majetnější lidé a podnikatelé. Jenže ani ti s ním dost možná nevystačí, neboť brzy narazí na jeho hlavní slabinu, kterou je skutečnost, že ani nejdražší neomezený tarif není úplně neomezený. Ano, v rámci ČR si za 700 korun můžete volat i psát, jak se vám zlíbí, jenže jakmile vytočíte číslo mimo ČR, nebo dokonce fyzicky překročíte její hranice, začnete solit.

prekazka

EU – malý rybníček, který už dávno nestačí

Sice to vypadá, že do pár měsíců bychom měli v rámci Evropy volat za stejných podmínek jako v ČR, jenže v době globalizace ani to nebude stačit. Tatam jsou doby, kdy lidé obchodovali a cestovali jenom v rámci EU. Nyní se obchoduje s Čínou a dovolenkuje v exotických zemích jako je Malajsie, Dominikánská republika a podobně. Přitom za jeden rychlý telefonát z takové země zaplatíte sto i více korun, o stovkách korun za MB datového přenosu ani nemluvě.

Možná se najdou lidé, kterým tento stav věci nevadí. Pro většinu běžných uživatelů je ovšem něco takového důrazným signálem k vyjmutí SIMky, načež ke komunikaci s přáteli a rodinou samozřejmě sahají ke kombinaci wi-fi + Skype účet.

telefon-globus

Aby tedy mohly neomezené tarify zabít kecálky jako je Skype, budou muset být skutečně neomezené v tom smyslu, že s nimi budeme moci za jednotný paušální poplatek volat z jakéhokoliv místa na zemi (nebo alespoň z většiny zemí světa) i na jakékoliv místo na zemi. A ani v tom případě možná nebudou mít úplně vyhráno.

Někteří lidé totiž používají kecálky jako takové lepší SMS klienty, skrze něž mohou posílat zajímavé smailíky, obrázky, nebo si vzkazy třeba malovat. Lidé jsou zkrátka nároční a tak se ke kecálkům mohou vracet kvůli jejich dodatečným funkcím, případně kvůli tomu, že se jim nebude chtít volat z mobilu na mobil, ale z mobilu třeba na PC.

A pak samozřejmě půjde i o ceny. A na tom mají naši operátoři ještě hodně co zlepšovat. 

Předchozí článek
Další článek
Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře