Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeÚvaha: Crash testy telefonů – zábava pro slabomyslné?

Úvaha: Crash testy telefonů – zábava pro slabomyslné?

V uplynulých několika měsících se vyrojil zástup crash testů telefonů. Tyto testy by nám po vzoru crash testů aut měly odhalit bytelnost jednotlivých modelů telefonů v určitých situacích. Některé z nich jsou poměrně užitečné. Koncovému zákazníkovi odhalí například to, zdali je telefon schopný odolat vodě, nebo do něj po ponoření do tekutiny vesele teče a reklamní slogan „foťte se mnou třeba i pod hladinou moře“ je jenom sprostým tahačem na peníze.

Telefony nás v dnešní době vyjdou řádově na desítky tisíc korun, takže snaha o ověření jejich odolnosti, aniž bychom přitom riskovali stav svého vlastního zařízení, je naprosto v pořádku. Proti takovým crash testům vůbec nic nemám. Ba naopak – sama je při rozhodování o koupi nového telefonu často vyhledávám.

K čemu jsou ale dobré crash testy, v nichž telefon za 20 tisíc rozstřelí magor se samopalem nebo ještě lépe s odstřelovací puškou? Asi každému normálnímu člověku je jasné, že telefon výstřel nepřežije. Takové počínání tedy není crash testem, neboť jeho praktické využití je nulové. Kvůli tomu, že telefon přežije výstřel ze samopalu si ho 99,9% lidí opravdu nekoupí. K čemu taková videa vlastně jsou a proč tak frčí?

sniper

Zelené mozky v akci

Jedná se o zábavu. A nutno podotknout, že poměrně zvrácenou zábavu. Člověka, který zničení telefonu vymyslí, připraví a zrealizuje ještě lze do určité míry pochopit. Mohl od výrobce telefonu za natočení videa dostat zaplaceno. Mohl telefon koupit a rozstřelit na svůj popud, protože věděl, že se najdou desítky tisíc lidí, které video shlédnou, čímž se proslaví nebo přijdou ke slušným penězům od Youtube.

Stejně dobře může jít i o smyslů zbavený zelený mozek, kterému jeho počínání nemůžeme mít moc za zlé. Prostě jsou do střílení blázni, a dokud tím nikomu neubližují, my bychom jejich libůstku měli respektovat, jako respektujeme jakéhokoliv jiného koníčka.

V případě střelce jde stále ještě o jedinečný úkaz, exces, který nevypovídá o celkové povaze naší společnosti. Mnohem více mě tedy udivuje, že desítky tisíc lidí likvidační video nasdílejí na sociální sítě, dají mu like, nebo ho nadšeně okomentují. Masy sdílejících diváků toho už o povaze naší společnosti mohou napovědět spoustu. A povětšinou to nebude nic hezkého.robity-telefon

Primitivní zábava pro znuděné masy

Pod pojmem civilizovaná společnost, jímž se u každé druhé příležitosti nezdráháme označit, si představuji grupu inteligentních lidí, která se umí přiměřeně chovat a smysluplně bavit. Na to si povětšinu času také hrajeme. Jenže pak přijde video, které zachycuje, jak Samsung S5 rozstřelí chlap s odstřelovačkou.

Podle počtu sdílení těchto videí jsme pořád primitivové, stejní jako naši předci, kteří chodili po čtyřech nohách, nebo bydleli v jeskyních. A dost možná jsme ještě o řád horší jak oni. Většina z nás totiž nemá pořádné starosti, které by jejich mozek náležitě zaměstnaly. Proto nesmysly vyhledává, a nebo je rovnou vymýšlí a stojí u jejich zrodu.

vyvoj-cloveka

Přebytek jídla, pohodlí, zdravotní péče a dalších statků a služeb z nás udělal marnivé tvory. Také si docela očividně neuvědomujeme, nebo spíš nechceme uvědomit skutečnost, že máme možnost volby, ale také jakousi zodpovědnost. Když vidím podobnou debilitu v akci, vždycky mě napadne, jak by se asi na „crash test“ telefonu dívala matka devíti afrických dětí s hladem nafouklými bříšky, kdyby se dozvěděla, že ten telefon z videa stojí přesně tolik peněz, za něž by o její děti bylo postaráno až do dospělého věku? Asi by jí to nepřišlo moc zábavné.

Smysl likvidačních videí mi však uniká, i pokud odhlédnu od morální stránky věci. Na začátku je krásný nový telefon, který nám může sloužit a být zdrojem radosti po mnoho dlouhých let. Na konci je jenom pár zbytečných plastů a kovových destiček, jimž už smysl nedokáže vdechnout nic.

Opravdu nás ničení jenom tak z rozmaru naplňuje? A nesnažíme se tím jenom vytěsnit svojí duchovní prázdnotu?

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

7 KOMENTÁŘE

 1. Paní autorko, ať už s ní souhlasím nebo ne, úvaha to není špatná. Ale celkem nechápu, kde jste vzala rovnítko, že fanda do střelby je zelený mozek? Je spousta střelců, co naopak zelené myšlení nemohou ani vystát – střílí ze zábavy a ze snahy o sebezdokonalení, ne z pózy. Zajděte si to někdy zkusit, třeba to chytne i vás…

 2. Další ženská, co si místo v redakci vyp**** 🙂 Tenhle článek je hrozná snůška keců

  //edit: upraveno redakcí

 3. Vlastním zbrojní průkaz skupiny D a E. Už delší dobu. Proti střílení nemám vůbec nic. Vlastně mě docela baví – pokud se střílí do terče, nebo tak podobně. Asi vám unikla pointa. Za zelený mozek v článku označuji člověka, který se baví střílením do telefonů. A k tomu navíc dodávám, že ho dokážu pochopit – to co nechápu a kolem čeho se vl. úvaha točí především jsou ty masy lidí, které destrukční videa sdílejí. 🙂

 4. Aha, v tom případě se omlouvám. Sice stále nevidím spojitost mezi střílením do telefonů a zelenými mozky, ale máte pravdu, že v tom pointa článku není.
  Abych k tomu řekl i vlastní názor, lidi sdílejí každou kravinu. Je to téma na zajímavou studii, ale nijak hrozně bych to neviděl. Prostě jen je to něco nového co ještě neviděli a co by zároveň sami neudělali

 5. Treba prave proto, ze to jeste nikdo nikdy s takhle drahym telefonem, s takovou zbrani a za takovych efektu, neudelal. A vsichni vime, ze clovek je velice zvedavy tvor. Mozna taky prave proto, ze vysledek kombinace zbrane raze .50, a draheho mobilniho telefonu chvastajiciho se svou odolnosti, chce videt snad kazdy. Ono uz z estetickeho hlediska je to pekna podivana…

 6. Scasti s tym nazorom suhlasim.
  Avsak treba si uvedomit ze v tychto „testoch“ je hlavne snaha cosi zviditelnit 😉 PR by nieco malo hovorit, teda aspon to ma v popise (Redaktorka a PR specialistka na volné noze)

  Treba totiz vziat v uvahu ze dany „test“ niekto musi zaplatit. A pri AMG (anti material gun) alebo po nassky tazka odstrelovacia puska stoji jeden vystrel par eur.
  Co sa tyka tych zelenych mozgov tu suhlasim ze niektori ludia maju zelenu ako diagnozu (ex-vojsko, ex-policia, ekofasisti a pod.) ale zase na strelbu z vacsiny tychto „hraciek“ nie je mozne bezne ziskat povolenie.

  Inak zaujimavejsi napad by bol skusit zanalyzovat sledovanost tychto videi.

  PS: mam zbrojak A a tiez som proti zbytocnej strelbe do veci. Ale reklama predsa nie je o chutkach ludi ale o snahe im nieco predat.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře