Pátek, 21 června, 2024
DomůRecenzeCo udělat, aby baterie vašeho telefonu vydržela víc?

Co udělat, aby baterie vašeho telefonu vydržela víc?

Daní za luxus v podobě vlastnictví krásného chytrého telefonu s obrovským displejem a milionem funkcí je velice krátká výdrž baterie.I přestože se situace i zde pomalu zlepšuje, stále se můžete setkat s telefony, která vám na baterii vydrží tak maximálně do večera a ještě se to dá považovat za zázrak.

Výdrž baterie se může zlepšit po aktualizaci Androidu, jenže ani to dost často nepomáhá, nebo pomáhá, ale ne dostatečně. Šťávy prostě nebude nikdy dost, pročež jsme pro vás připravili několik obecných tipů, které vám ji pomohou šetřit.

Některé naše postupy výdrž baterie prodlouží jen nepatrně, jiné výdrži napomohou o něco výrazněji, nejlepšího výsledku však dosáhnete, pouze pokud se budete řídit všemi našimi radami dohromady.

Namísto 3G používejte Wi-Fi

Abyste ze svého chytrého telefonu dostali maximum, samozřejmě musíte být připojeni k internetu. Je však připojení a připojení. 3G připojení je sice rychlé, ale zároveň i náročné na baterii. Zdaleka největší nápor na baterii pak je 3G připojení, které má slabý nebo přerušovaný signál. Oproti tomu Wi-Fi připojení většinou není tak rychlé, na druhou stranu však šetří vaši baterii, teda alespoň v rámci možností. Obecně je totiž pro baterii lepší mít internet úplně odpojený.

bez-3g

Vypněte si GPS a Bluetooth

Vedle vypnutého 3G a Wi-Fi je při šetření baterie vašeho smartphonu třeba vypnout další bezdrátové přijímače včetně GPS, Bluetooth nebo NFC. Pokud provoz těchto bezdrátových přijímačů zrovna nepotřebuje některé z aplikací (například sportovní aplikace Endomondo, která snímá váš pohyb skrze satelity GPS), potom je úplně vypněte. Jedná se o jednu z největších zátěží pro vaši baterii, naštěstí ji však lze nejjednodušeji spravovat. K deaktivaci bezdrátových přijímačů obvykle stačí stáhnout informační lištu, na níž se přímo nachází tlačítko pro jejich vypnutí.

zadne-gps

Dávejte si pozor na aplikace, které běží na pozadí

Nepotřebné aplikace, které běží na pozadí, dokáží baterii pořádně vycucat. Přitom stačí, abyste ze všech aplikací pouze nevyskakovali, ale zároveň s tím je i ukončovali. Zároveň s tím je třeba dbát na aplikace spouštěné na pozadí automaticky. Dokonce i pokud máte pocit, že jste aplikaci odinstalovali, nemusí tomu tak být. Proto doporučujeme prohlédnout si seznam všech nainstalovaných aplikací a v nich zakázat činnost všem pochybným aplikacím, případně je rovnou vymazat.

Ani seznam aplikací v OS nemusí ukazovat všechny nainstalované kousky. K odhalení úplně všech aplikací ve vašem telefonu vám doporučujeme aplikaci List My Apps, které neujde opravdu nic. Skrze tuto aplikaci navíc můžete i vámi jinak neviditelné aplikace (rozuměj nezahrnuté v ikonkách na displeji) přímo vymazat.

bez-aplikaci

Zbavte se různých wallpaperů a nepotřebných widgetů

Zásluhu na malé výdrži baterie mají i nejrůznější wallpapery, zvláště potom live wallpapery, tedy takové ty pohyblivé, svítící, blikající a jinak hrající nesmysly a pak samozřejmě i widgety. Obecně se dá říci, že čím jednodušší je pracovní plocha vašeho telefonu a čím méně telefon vytěžujete různými cingrlátky, tím více vám baterie vydrží.

S těmito zkrášlovacími prvky přitom dost často nastává problém, který jsme zmiňovali v předchozí radě – nejsou vidět a tudíž je těžké je odinstalovat. Pokud si nejste jisti, zdali jste všech wallpaperů a dalších zkrášlovacích aplikací skutečně zbavili, vše si ověřte prostřednictvím aplikace List My Apps, skrze níž můžete všechny pozapomenuté aplikace jednoduše odinstalovat.

baterie-widget

Snižte jas displeje

Existuje přímá úměra. Čím více bude displej vašeho telefonu zářit, tím více bude spotřebovávat energie. Abyste ušetřili baterku, musíte proto snížit jas vašeho displeje. Pro toto opatření samozřejmě nelze sáhnout vždy – pakliže s telefonem pracujete na slunci, je maximální jas displeje nutný, nicméně kdykoliv nebudete vysoký jas displeje potřebovat, snižte ho na minimum.

ano-nebo-ne

Na výdrž baterie působí spousta faktorů – od frekvence používání telefonu, přes způsob používání telefonu (volání žere víc baterky než psaní SMSek, náročná 3D hra obvykle žere víc než jednoduchá dobře optimalizovaná aplikace atd.), až například po jeho nastavení. Každý z těchto faktorů je samozřejmě trošku jiného ražení a každý se tak na výdrži podepisuje různě.

Pokud se vyvarujete všech energeticky náročných kroků, ušetříte podstatné množství energie, bohužel je však třeba dodat, že i pokud s telefonem budete zacházet maximálně šetrně, výdrže starých telefonů typu Nokia 3110 se zatím nedočkáte. Doufejme, že budoucnost nám v tomto směru brzy přinese podstatné vylepšení.

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

5 KOMENTÁŘE

  1. Wi-Fi připojení není většinou tak rychle jako 3G? To je odvážné tvrzení.

    Nicméně souhlasím s tím, že je Wi-Fi úspornější.

  2. gps zla mít „zapnuté“ pořád, pokud ho nějaká aplikace nepotřebuje, je totiž vypnutá, gps modul se totiž nezapomíná/nevypíná ale pomůže povoluje/zakazuje. zalíná se opravdu as tehdy, potrebujeli ho nějaká aplikace…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře