Neděle, 14 dubna, 2024
DomůNovinkyTřetina studentů si dělá zápisky elektronicky. Nejpoužívanější je smartphone

Třetina studentů si dělá zápisky elektronicky. Nejpoužívanější je smartphone

Podle aktuálních dat by pro 97 % českých studentů bylo výrazně náročnější nebo dokonce nemožné studovat bez přístupu na internet. Online se studenti zapisují k předmětům i sdílí poznámky. Zápisky má dokonce třetina studentů středních a vysokých škol výhradně v elektronické podobě, velká část si je dokonce píše jen v chytrém telefonu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti ESET.

Z průzkumu vyplývá, že čeští studenti jsou velmi dobře technicky vybavení, téměř všichni (96 %) vlastní chytrý telefon, 85 % má vlastní notebook, 39 % stolní počítač. Nejmenší popularitě, která navíc v posledních třech letech neustále klesá, se těší tablety.

„Chytré telefony dokonce předstihly počítače. Po telefonu ve škole sáhne 82 % studentů, notebook si nosí jen 72 % z nich. Zřejmě je pohodlnější si poznámky psát či nahrávat na telefon a následně zpracovat. V domácím prostředí jsou notebooky o 20 % populárnější,“ uvedl Miroslav Dvořák, technický ředitel pražské pobočky ESET.

Během posledních let se zásadně změnil způsob komunikace mezi studenty. V roce 2016 si ještě polovina z nich posílala SMS zprávy, letos je to pouze 38 %. Naopak roste popularita chatovacích aplikací jako je Facebook Messenger či WhatsApp, meziročně posílily o 10 %. Nejpopulárnější sociální sítí je u českých studentů i nadále Facebook, který používá 93 % dotázaných. Roste také popularita Instagramu, v roce 2016 jej využívalo jen 39 % studentů, letos 67 %.

Už od roku 2017 klesá poměr studentů, kteří využívají nějaký bezpečnostní software, řádově o procenta za rok. Například v roce 2018 využívalo antivir v notebooku 89 % mladých lidí, letos je to pouze 84 %. V případě chytrých telefonů ESET zaznamenal meziroční pokles 3 %.

I přes mírný pokles je zabezpečení stále na dobré úrovni. Zdá se ale, že si studenti méně uvědomují možná rizika. 91 % z nich se připojuje přes veřejné Wi-Fi sítě, u kterých nemusí vždy nutně platit garance nenarušitelnosti komunikační cesty.

Průzkum, který probíhal formou online dotazování od 4. do 22. září, se zúčastnilo 138 studentů středních a vysokých škol.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře