Úterý, 23 dubna, 2024
DomůNovinkyTřetina Čechů prozradí své heslo ostatním lidem, zjistil průzkum

Třetina Čechů prozradí své heslo ostatním lidem, zjistil průzkum

Více než třetina českých uživatelů (38 %) přiznává, že sdílí svá hesla s ostatními, nebo je nechává na viditelném místě. Toto chování zjednodušuje práci kybernetickým zločincům a také ukazuje na nedostatečné kybernetické znalosti uživatelů.

Se členy rodiny sdílí svá hesla 27 % českých respondentů. Více než třetina pak svá hesla nejen sdílí, ale také nechává na viditelných místech. 9 % uživatelů sdílí hesla s přáteli a 3 % s kolegy. Zjištění vyplývají ze spotřebitelského průzkumu firmy Kaspersky Lab.

Čeští respondenti se domnívají, že silná hesla jsou zapotřebí jen u těch online služeb, kterých si nejvíce cení. Podle studie mezi ně patří online bankovnictví (79 %), e-mail (51 %) a sociální sítě (37 %). Online nakupování považuje v tomto ohledu za důležité pouze 12 % uživatelů, ačkoliv pětina uvedla, že silné heslo je zde na místě.

Znepokojující je fakt, že ačkoliv uživatelé souhlasí, že online finanční transakce vyžadují silné heslo, více než čtvrtina respondentů (29 %) po celém světě se domnívá, že není potřeba mít dodatečnou ochranu pro jejich osobní údaje při online nakupování. Očekávají, že obchody u kterých nakupují, jim poskytnou veškerou potřebnou ochranu.

Co se týče sociálních sítí, kvíz zaměřující se na kybernetické vědomosti, odhalil, že téměř třetina uživatelů těchto sítí po celém světě sdílí své příspěvky veřejně. 12 % respondentů si přidá do přátel kohokoliv, bez ohledu na to, zda danou osobu znají či nikoliv. Třetina (31 %) uživatelů si pak přidá do přátel ty uživatele, které sice neznají, ale mají společné známé. Čtvrtina respondentů (26 %) by neváhala otevřít odkaz poslaný přítelem, a to aniž by se zeptali, o co se jedná, nebo zvážili možnost, že účet odesílatele byl napadený.

5987

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře