Středa, 8 května, 2024
DomůRecenzeTrauma ? Jak vypadá interaktivní báseň?

Trauma ? Jak vypadá interaktivní báseň?

Před mnoha a mnoha lety se objevil herní formát zvaný interaktivní film. Vypadalo to tak, že děj tekl jedním směrem a vy jste dělali jenom určitá rozhodnutí. Možná vám to připomíná moderní střílečky, pro které jsem už viděl pojem ?wired gameplay?, čili táhnou vás po vozíku směrem vpřed a vy jen střílíte ? to je ale kapku odlišné.

Moderní střílečky vás nezatěžují přemýšlením, dávají vcelku jasně najevo, co kam máte dát a kudy máte jít. U interaktivního filmu jste to museli vymyslet, případně dokonce v omezeném čase. Museli jste vymyslet, kudy se má ubírat scénář filmu, který vidíte poprvé.

Interaktivní filmy byly obecně průšvih, protože byly poměrně hloupé. Mainstreamový zájem o ně velice rychle opadl a zůstaly jen malé, poloumělecké indie projekty, což je podle mého mínění dobře, protože k takovým projektům to docela sedí. Některé ?filmové adventury? byly vcelku zajímavé ? a inspirují vývojáře dodnes. Trauma je takovým interaktivním zážitkem, nikoliv klasickou hrou, ale do jisté míry uměleckým počinem, jako byl třeba Year Walk.

Trauma

Je to, řekl bych, taková interaktivní báseň. Krátká, hodně experimentální, ale zajímavá. Mezi mnoha filmy, které jste neviděli, je jeden vcelku slabší horror s názvem Theatre Bizarre. Je to antologie krátkých příběhů, obvykle celkem bídných, mezi nimiž ale vyniká jeden ? The Accident. Je to maličký příběh vyprávěný formou dialogu mezi matkou a dcerou, které se připletly k nehodě motorkáře a kde se obě dvě jemným, ale přesto mrazivým způsobem baví o nevyhnutelnosti smrti. Tenhle desetiminutový, úžasně natočený a ozvučený desetiminutový příběh sám o sobě stojí za to, abyste se na Theatre Bizarre podívali ? zanechal ve mě nesmazatelný dojem!

Trauma je podobný koncept. Je to nejasně vyprávěný příběh o dívce, která se stala obětí nehody a skončila v nemocnici. Zatímco leží, baví se s doktorem o snech, které se jí zdají. Jsou čtyři a všechny jsou téměř psychoanalytické, týkají se rodičů, životního smyslu a minulosti. Přestože jsou tvořené z fotografií, jsou surrealistické a neplatí v nich běžné zákony. A vy se v těch snech pohybujete a ?hrajete je?, tedy zkoumáte snové světy, experimentujete v nich a pokoušíte se objevit jejich smysl a jejich konec. Pokud někdy v budoucnosti někdo vyvine stroj, kterým bude moci psycholog nahrát sny a prohlížet si je, aby v nich nalezl skrytý smysl a traumata, bude to vypadat nějak takhle!

Trauma

Každý ze čtyř snů má ?hlavní konec?, což je něco, kam vás navádí hinty. Je to jakoby hlavní dějová linie snu, jeho hlavní vyprávění. Obvykle se k němu dostanete tak, že sbíráte polaroidy, které vám ukazují detaily a gesta, kterými snový svět ovládáte ? a světelné stopy, které ve snech visí nad objekty. Vaše zkoumání doprovází vyprávění pacientky, která svůj sen popisuje. Mimo tento hlavní konec má ale každý sen tři alternativní ukončení, které musíte objevovat ? a to obvykle až potom, co dohrajete hlavní dějovou linii, protože tipy ke skrytým koncům jsou roztroušené po celé hře.

Hra ? pokud tak tohle dílko můžu nazvat ? je velice krátká, ale velmi silná. Se všemi ukončeními vám nezabere o mnoho více než hodinu, ale té hodiny opravdu nebudete litovat. Spíše než jako na hru je možné se na ni dívat jako na vyprávění, které sami zkoumáte, celé vyznění hry opravdu připomíná záznam snu, který někdo nahrál. Tento projekt tak tvoří svoji vlastní kategorii ? a v ní je vynikající.

Trauma

Už jenom ty billboardy, které jsou v jednom ze snů: ?I only work so I can PARTY on Weekends ? Fri-Sat 22 pm ? 05 am is the only time I feel alive? a nebo ?Sacrifice the present to hope for SECURITY in the future ? Because money will help you deal with loss.? Úžasné. A hluboce pravdivé!

Věřte mi, hrál jsem spoustu her, které jsem přestal hrát po pár minutách a už bych se k nim nevrátil ani kvůli placené recenzi. Tohle, přestože jde o projekt krátký a relativně drahý, jsem si dal celé na posezení a naprosto toho nelituji! Doufám, že se časem objeví dílo podobně experimentální, ale stejně silné a kvalitní.

Hodnocení: 10/10

Verdikt:

Brilantní interaktivní poezie! Je to sice krátké, ale hodně silné dílo.

Co se mi líbilo:

  • Silné, hypnotizující
  • Technicky i umělecky skvěle udělané
  • Vážně pojatý výlet do cizích snů je poměrně unikátní

Co se mi nelíbilo:

  • Velmi, velmi krátké
  • 2,99 USD je kapku dost na tak krátký kus

Cena aplikace je 2,99 USD

Aplikace se dá stáhnout odsud

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Trauma/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře