Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeTransport Tycoon: Ne, Ne. Tohle je Chris Sawyer's Locomotion!

Transport Tycoon: Ne, Ne. Tohle je Chris Sawyer’s Locomotion!

Slovo varování předem: Pokus si myslíte, že si kupujete Transport Tycoon, nejste dále od pravdy. Transport Tycoon, jeho nástupce Transport Tycoon De Luxe a nově OpenTTD, představuje jednu samostatnou (a podle mě tu lepší) větev vývoje vláčkovišť.

Přestože je OpenTTD na PC patrně nejlepší transportní simulací, velmi trpí tím, že je navržena pro ovládání myší. Ve hře si můžete otevírat další a další okénka s náhledy na detaily, rovnat je a roztahat třeba po čtyřech monitorech.

Je jasné, že tohle na tabletech fungovat nemůže a proto port OpenTTD s názvem „Transport Business“ dopadl celkem zoufale.

Konverze Locomotion by teoreticky mohla být lepší, protože využívá mechanismy z RollerCoaster Tycoonu. Silnice a dráhy vyťukáváte políčko po políčku, navolíte si nejdřív dílek a pak ho „koupíte“, přičemž máte několik sad zatáček a několik sad sklonů. Při stavení se tratě nepřizpůsobují terénu, jak by člověk v roce 2004 či dokonce 2014 očekával, ale naopak vy musíte správně určit, jaký sklon a jakou zatáčku zvolit.

Vybrali jste si špatně? ***BEEP!*** „Unable to continue construction incompatible with existing piece!“ Znova, holenkové! Jediné plus je, že vedle tlačítka „koupit“ je i tlačítko „zrušit“, které zbourá poslední dílek a vy můžete při bourání pokračovat zpět. Ano, nestavíte komunikaci, stavíte určitou verzi horské dráhy. A bourat přitom budete dost často.

Je to tak. Zatímco Transport Tycoon (ten pravý) byl hlavně o stavění vlakovišť a vymýšlení komplikovaných vlakových zauzlovaností, tady můžete rozumně postavit jen trať z bodu A do bodu B a nebo okružní projížďku – asi jako v RollerCoaster Tycoonu. Locomotion je v tomhle směru mnohem horší než OpenTTD, stavění dlouhých tratí je doslova šílené – a remake pro iPad je na tom stejně. Celkem rozumně můžete používat lodě a letadla, ale stavění pozemních komunikací je prostě otrava.

12

Jedinou výjimkou a určitou zajímavostí jsou tramvaje. Ty lze stavět jak ve městech, tak i mimo ně – tramvajová trať může vést ulicemi, ale klidně můžete odbočit do polí a propojit sousedící městečka. Pro mě osobně představují tramvaje asi jediné výrazné plus, které hra má, i když u tramvajových tratí taky platí, že je musíte naeditovat naprosto přesně, musíte respektovat nejen křižovatky, ale i sklony ulic, což v praxi znamená, že mezi vysokou zástavbou je stavíte naslepo.

Velkým problémem hry je ovládací rozhraní a grafika. Rozhraní je pro tablet lepší proto, že máte přece jenom o něco lepší kontrolu při stavění tratí, hra má ale nezdravě mnoho voleb a často se přepínáte mezi velmi různými menu. Tak například vozidla se kupují přes jedno menu, které má navíc podkategorie, ale po zakoupení se zařadí do úplně jiného menu (opět s dalšími podkategoriemi), kam se musíte přepnout. Při editování trasy musíte vozidlo položit na mapu a přes podpoložku dalšího menu pak definovat trasu. Je to opruz, opravdový opruz. Bez tutorialu nemáte moc šanci.

Grafika byla už v roce 2004 udělána v úmyslném retro stylu, pixelovaně, hranatě, asi jako dnes vypadá The Sandbox. Zatímco The Sandbox je velmi experimentálně pojatý titul, kde to nepůsobí až tak nemístně, zde vypadá největší detail mapy okousaně a opravdu ohavně. Myslím, že málokdo bude nadšený, když uvidí grafiku jako z Commodore 64 na svém Retina displeji!

Věc ještě dále zhoršuje šílená paleta barev: Vozidla mají velmi agresivní a saturované barvy, zatímco krajina vypadá asi jako to, co vznikne, když navštívíte all-you-can-eat veganskou restauraci, zalijete to pořádně karibským rumem a pak to celé vyklopíte na chodník. (Pokud se vám podobná příhoda nestala, pak lakoničtější popis zní jako směska nevýrazných odstínů zelené s mnoha nažloutlými a hlavně nahnědlými tóny.)

Locomotion se od OpenTTD liší v mnoha směrech, které by neznalého mohly překvapit. Je to hra s podstatně menšími mapami (ale stále se v nich snadno ztratíte, zvláště při podivném stylu stavění tratí), ale hlavně to není sandbox. Ve skutečnosti máte před sebou přibližně padesát scénářů v pěti stupních obtížnosti, které buď zvládnete a nebo nezvládnete. Je to rozhodně velká porce hraní, otázkou je, jestli vás bude hraní bavit a nebo vás bude spíš frustrovat.

14

Mě hraní přijde pracné a nepříjemné, velký podíl na tom má otřesná ergonomie, se kterou se nikdo moc nepoladil. Chvílemi se mi zdá, že Chris Sawyer prostě předal vývojářskému týmu zdrojáky a grafiku původní hry a tým hru na tabletech spíše rozchodil než je pro ně poladil. Je to možné hrát a ve srovnání se „strategiemi pro dummies“, na které na tabletech většinou narazíte, je docela zajímavá, ale je to doslova „jednooký, který je mezi slepými králem“. Výsledek mohl být mnohem lepší, kdyby byla menu zjednodušena a hlavně podporovala game flow, tedy kdyby na sebe logicky navazovaly související akce, jako je koupení vozidla a plánování jeho trasy. Všechno tu sice někde najdete, ale často máte problém zjistit, kde se která funkce nachází a neustále přepínáte mezi nabídkami.

16

Před koupí si rozhodně stáhněte nejdřív Lite verzi a vyzkoušejte si, jestli je tohle hra pro vás. Nevylučuji, že někomu se hra líbit bude – a to hlavně proto, že ve srovnání s obecnou úrovní strategií na tabletech je přece jenom o ligu výše. Mě osobně ale vadí velká pracnost stavby tratí, zvláště ve členitém terénu je to opravdu velmi otravná věc.

Hodnocení: 5/10

Verdikt:

Toto není Transport Tycoon! Jde o remake podstatně horšího nástupce Locomotion se všemi jeho vadami, počínaje doslova odpornou grafikou, komplikovaným rozhraním a naprosto šíleným stavěním tratí.

Co se mi líbilo:

  • Pokud se vám líbil RollerCoaster Tycoon, můžete ocenit mechanismy stavění.
  • Složité rozhraní, přesto je tato verze ovladatelnější než OpenTTD na tabletu.
  • Solidní dopravní strategie.
  • Tramvaje!

Co se mi nelíbilo:

  • Remake Locomotion, tedy šíleně pracné stavění tratí.
  • Šílené editování terénu.
  • Odpudivá grafika, která se navíc nestydí za svoji pixelovatost.
  • Autosavy, které zastavují hru.

Cena aplikace je 6,99 USD

[appbox appstore id634013256]

[appbox appstore id765528616]

Web výrobce je ZDE

Další články

1 komentář

  1. Tak tady na to musím reagovat. Pane rybko kolik vám je? po přečtení tohohle se mi chce blejt. Myslím že TTD jste hrál max pět minut a to ještě v rozjetém vlaku po českých kolejích. Dávat tady do kupy tři nebo čtyři hry je na pováženou, že o tom vůbec nemáte šajnu a raději bych tenhle článek rychle smazal. nebo jak ho najde ttd komnita spadnou vam zde servery…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře