Úterý, 16 dubna, 2024
DomůRecenzeTop Gear: Stunt School Revolution: Závody trochu jinak

Top Gear: Stunt School Revolution: Závody trochu jinak

Nová hra od studia BBC Wolrdwide Ltd. Top Gear Stunt School Revolution je inspirovaná světoznámým pořadem Top Gear, což jste jistě odvodili hned z názvu. Hra je venku několik měsíců a za tuto dobu se rozšířila mezi více jak dva a půl milionu uživatelů. Tento neočekávaný úspěch mě nenechal chladným, a proto jsem se rozhodl na hru podívat zblízka.

Top Gear: Stunt School Revolution můžeme zařadit mezi závodní hry. Ale nečekejte žádné okruhy, nebo závody typu start-cíl. Vývojáři z BBC Worldwide nám nachystali velkou dávku jedinečných a z velké části bizarních závodů a úkolů, které budeme plnit s různými přidělenými auty. Utíkat z Alcatrazu, skákat ze střechy na střechu a trefovat se autem do terče, to je teprve pouhý začátek.

Hratelnost 8/10

Hra by se dala rozdělit na dvě hlavní závodní kategorie. První nese název Akrobatické kousky. Tento mód je rozdělen na různé herní lokace. Můžu prozradit, že se podíváme například do Alcatrazu, Sydney, New Yorku, Londýna a mnoho dalších míst. S každou novou aktualizací hry, která kromě vylepšení a opravení chyb, přináší i další herní lokace. Nyní je hra ve verzi 1.7 a lokací je celkem osm plus jedna bonusová. Takže pokud vývojářům nedojdou nápady, můžeme se těšit na další.

V každém městě se závodí v různých disciplínách. Ty se liší od města, ve kterém budeme závodit, takže v Grand Canyonu nás čekají například skoky přes propast nebo závod přes úzký most. V Alcatrazu se můžeme těšit na útěk z ostrova apod. Hra se pravděpodobně inspirovala úspěšnou demoliční sérií FlatOut, takže stejnou trať jezdíme postupně v různých autech. Začínáme s užitkovými automobily přes sportovní až ke kompaktním.

Pod slůvkem kompaktní si můžeme představit například Ford Escort. Závody se jezdí na čas a na body, za které v součtu získáme medaile. To je vcelku klasický systém. Co  jsem ale ještě neviděl, je systém povolenek. Ty nám uděluje Stig, a máme jich na začátku deset. Můžeme závodit pouze pokud tyto povolenky máme a za každý závod se nám jedna strhne. A to i za opakovaný pokus. Systém pracuje tak, že každé čtyři minuty jednu získáme.

Bohužel, až získáme maximum a to je 15 povolenek, tak se přičítání zastaví. Pokud jste netrpěliví jako já, tak si je budete muset časem koupit za reálné peníze. Za 150 povolenek zaplatíme 0,89 ?. Tento systém je pochopitelný vzhledem k tomu, že hra je zdarma, nicméně trochu omezující, pokud se vám nechce platit.

Druhá závodní kategorie se ukrývá pod názvem Více v anglickém originálu Challenges. Tady se nám budou postupem času objevovat různé úkoly, které můžeme plnit. Za tyto bonusové úkoly, ale budeme muset platit. Naštěstí ne tak, jak jsme zvyklí, ale virtuálními penězi, které ve hře představují matice. Za vstup do závodu se platí, nejnižší částka je 100 a pokračujeme až do 500 matic.

Za vyhraný závod se nám všechno vrátí plus dostaneme nějaký ten bonus navíc. A jaké jsou závody v Challeges ? Musím říct, že opravdu vydařené. Můžu jmenovat například závod s krávou na střeše, jízda plná skákání z mrakodrapu na mrakodrap či super skok s karavanem.

Pro dosažení lepších výsledků budeme muset využívat možnosti tuningu. Virtuální platidlo matice už známe, a za ně si pak budeme kupovat tuningové díly. Pokud bychom odjeli slabší závod a matic měli málo, tak si je můžeme dokoupit. Ceny začínají na 2,69 ? za 5000 matic.

Kromě klasického tuningu, jako je vylepšení motoru apod. můžeme využít i jistého specifického vyladění našich aut. Jedná se například o přidání křídel k autu, turba na střechu, radlice a dokonce i vrtule.

Co se mi na hře hodně líbí je sledování způsobu jakým jsme závod odjeli. Všechny atributy naší jízdy se promítnou do konečného hodnocení, ve kterém je zahrnut i počet diváků. Pokud jezdíme takzvaně nadoraz a při jízdě riskujeme, počet našich fanoušků stoupá a tím i naše bodové ohodnocení vyjádřené v maticích.

Hra kromě matic sleduje i XP body, kde je klasický systém levelování a postupné otevírání nových prvků.

A pokud se chcete pochlubit svými výsledky světu, můžete použít jednu z integrovaných sociálních sítí, jako jsou Facebook či Twitter. Hra samozřejmě podporuje i službu Game Center.

Ovládání 7/10

Závodní auto můžeme ovládat dvěma klasickými způsoby. Pomocí nahýbání a nebo taky pomocí dotyků. Doporučuji auto ovládat pomocí dotyků v rozích obrazovky, protože fyzika není úplně dobře vymyšlená a po jednom špatném pohybu následuje náraz a závod pro nás skončil. A vzhledem k systému povolenek si to nemůžeme dovolit. Dotykové ovládání je v tomto ohledu mnohem jemnější.

Co se týká chování aut, tak je důležité držet se uprostřed cesty, jelikož při najetí ke kraji zpomalujeme a ztrácíme cennou rychlost. Buď to tak má být, nebo to líp nešlo, ale ovládání auta se vymyká přírodním zákonům. Auto zahýbá jako zběsilé. Arkáda se nezapře. Ale možná to je dobře.

Grafika a zvuky 7/10

Grafika hry je průměrná. Určitě nedosahuje kvality Real Racingu. Auta mi přijdou vcelku dobře zpracovaná, ale na jejich stíny se asi zapomnělo. Takže máme hezké auto, ale hranaté stíny. Prostředí hry taky není úplně vyšperkované. Grafika hry je spíše lehce nad průměrem.

Hrou nás provádí pouze úvodní písnička z pořadu Top Gear. Je to trochu škoda, protože za dvacet minut už mě omrzela. Dvě tři písničky by určitě nebyly na škodu. Naopak zvuky motorů jsou charakteristické pro každé auto.

Hra má v nastavení velmi dobrou statistiku hry, které je podobná té, na kterou jsme zvyklí z herní série GTA. Můžeme vyčíst kolik jsme už najeli kilometrů, čas strávený u hry, nejvyšší rychlost a tak bych mohl pokračovat donekonečna.

Závěr

Top Gear je skvělá značka a dobře se prodává. To potvrzují i počty stažení hry. Vývojáři zvládli vytvořit originální hru, kterou poskytují ?jakoby? zdarma, ale přitom nás nutí platit. Pro zahrání a pobavení na několik hodin je hra skvělá a doporučil bych ji s čistým srdcem. Pro hráče, kteří s ek ní budou vracet,  mám špatnou zprávu. Pro dosažení lepších výsledků a těch nejlepších tuningových dílů a dalších věcí budete muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Pokud Vám to nevadí, máte před sebou skvělou hru. Opravdu dá hodně práce se Top Gear: Stunt School Revolution prokousat až na konec. Obtížnost jednotlivých závodů je náročná. A povolenky mizí jako sníh na jaře. Hra je k dispozici pouze pro iOS zařízení, Android verze je v nedohlednu.

Odkaz ke stažení:

iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/top gear/“/]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře