Středa, 2 října, 2024
DomůRecenzeTestujeme v redakci: 14 dní s trhačem asfaltu Xiaomi Mi3

Testujeme v redakci: 14 dní s trhačem asfaltu Xiaomi Mi3

Chytrý telefon Xiaomi Mi3 přichází z Číny jako odpověď na nejznámější vlajkové lodě – LG G2, Samsung Galaxy S4 a spol. Vedle ohromného výkonu si nás chce získat elegantním designem a nízkou cenou. Xiaomi Mi3 v 16GB verzi se v současné době pohybuje okolo 7000 korun (já ho koupila přesně za 6699 korun i s poštovným), což je téměř polovina toho, co dáte za některou ze zmiňovaných vlajkových lodí. Vedle skutečnosti, že jsem chtěla mít opravdu rychlý telefon, právě cena byla tím, co mě ke koupi Xiaomi Mi3 nakonec přimělo.

Xiaomi Mi3 je mým vůbec prvním telefonem, za který jsem dala méně jak 10 000 korun. Také je mým vůbec prvním telefonem, který pochází z Číny. Tak nějak mám totiž vryto, že „to co pochází z Číny (Ruska, Ameriky…), stojí za h*vno“. Po 14 dnech usilovného zkoušení Mi3 k tomu musím dodat slovo: „bohužel“. Ačkoliv telefon má název, který ani neumím vyslovit (na scénku, kdy jsem si šla k operátorovi vyměnit SIMku a pán u přepážky se mě zeptal: „A jaký máte telefon?“ už asi nikdy nezapomenu – ještěže se mnou byl můj pohotový přítel, kterému lámání jazyka nedělá problém), i ve skutečnosti na mě okamžitě působil sympaticky a po několika dnech jsem si ho zamilovala. I když i čistá láska má svá „ale“…

První osahání telefonu, obsah balení

Jelikož společnost Xiaomi své telefony do České Republiky oficiálně nedistribuuje, zakoupený telefon k vám nejspíše doputuje přímo z Číny. To se stalo i mě (samozřejmě s mezipřistáním u českého prodejce, který mi na telefon poskytuje záruku). Co to znamená? Ano, tušíte správně – k telefonu bude, vedle šikovného silikonového pouzdra, přibalena nabíječka do čínské elektrické sítě. S tou si v Čechách neškrtnete, takže s telefonem doporučuji koupit rovnou i nabíječku – samozřejmě pokud si nenecháte tu od svého starého telefonu – Xiaomi Mi3 má klasický miniUSB konektor, takže ho můžete nabíjet nabíječkou ze Samsungu, LG, Huawei a (téměř) všech dalších telefonů.

Xiaomi-Mi3-obsah-baleni

Součástí balení Xiaomi Mi3 je i kraťoučký návod (několik samostatných listů – podobně jako u produktů Apple) a několik fólií proti poškrábání, ty jsou ale dle mého názoru příliš široké a významně tak zhoršují viditelnost displeje i design telefonu. Svou funkci ale samozřejmě plní dobře.

Vzhled telefonu Xiaomi Mi3

Xiaomi Mi3 má dlouhé štíhlé tělo (144 × 74 × 8,1 mm a 145 g). Telefon se vyrábí v celkem 6ti barvách (bílá, šedivá, černá, žlutá, modrá, červená), ale všechny barvy se k nám pochopitelně nedostanou. V českých obchodech je v současné době k vidění černé a šedé (resp. stříbrné provedení). Barva telefonu se nachází vždy na jeho zadní straně, přední strana je defaultně černá – pokrývá jí totiž displej zasazený do černého rámečku.

IMG_2684

Telefon je – i vzhledem ke svému 5“ displeji – poměrně veliký. Jeho tělo, vedle toho že je velice úzké, se vytáhlo spíše na výšku. V porovnání s většinou vlajkových lodí je tak pocitově vyšší a užší, i když tomu tak třeba ani není. Na fotografiích vidíte porovnání Xiaomi Mi3 a LG G2.

IMG_2675

Telefon Xiaomi Mi3 nemá klasické lištičky. Strany telefonu a jeho záda jsou totiž jednolité a displej s rámečkem je do konstrukce telefonu jakoby vsazený. Na pravé „lištičce“ najdete tlačítko pro zapínání/vypínání/deaktivování obrazovky telefonu atd. Nad ním je pak klasické dvoutlačítko pro regulaci zvuku.

Na horní liště se nachází vstup 3,5mm jack skrytá zdířka pro SIM kartu. K jejímu otevření je třeba mít špendlík, nebo jiný šikovný drátek. Otevřít se dá poměrně ztuha, takže se nemusíte bát „přitlačit“. Na dolní liště se pak nachází zdířka pro připojení nabíječky a výkonný reproduktor.

Horní a dolní lištička je rovná, díky čemuž se telefon na šířku dobře drží. Lištičky po stranách telefonu jsou však zaoblené. Na výšku se proto telefon drží špatně  – tedy alespoň lidem s menšíma rukama, kterými ho nedokáží obejmout celý. Při rozbalování mi telefon dokonce upadl, celkově je totiž třeba si na jeho konstrukci přivyknout, protože kombinace velká konstrukce x úzké tělo x zaoblené hrany prostě dělá neplechu.

Trošku nedomyšlený je také reproduktor. Držíte-li telefon na šířku, jeho konstrukce vám do ruky padne skvěle, jenže to je vykoupeno skutečností, že si přikryjete reproduktory, což může být například u hraní her docela nepříjemné. Vyřeší to opět trocha cviku, nebo ještě lépe – používání sluchátek.

IMG_2682

Osobně Xiaomi Mi3 vnímám jako štíhlého elegána, který svým lehce futuristickým vzhledem dává najevo, že není žádné ořezávátko. Některá designová řešení sice nebyla úplně šťastná, ale nejedná se o nic, na co by si člověk během pár dní nezvykl.

Hardwarové vybavení telefonu Xiaomi Mi3

Hardwarová specifikace telefonu Xiaomi Mi3 láká už na papíře. 4jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 8974AB s frekvencí 2.3 GHz založený na Qualcomm Krait400 architektuře s grafickým procesorem Adreno 330. To je pak doplněno o 2 GB světově nejrychlejší paměti RAM. Pokud tedy hledáte nekompromisní výkon, s telefonem budete maximálně spokojeni, což dokazuje i výsledek benchmarku AnTuTu (uvádíme výsledky ve staré i nové verzi), ale samozřejmě i samotný pocit z hraní graficky náročných her. antutu-stary

Ve staré verzi AnTuTu získal Xiaomi Mi3 36 231 bodů.

antutu-novy

V nové verzi AnTuTu pak 44 564 bodů.

K testování výkonu Xiaomi Mi3 jsme si přizvali hry Real Racing 3, Modern Combat 5: Blackout, Assassin’s Creed: Pirates, Deus Ex: Human Revolution a Dead Trigger 2. V žádné z her přitom telefon nezaváhal – hledat stopy po sekání bylo marné a ani zahřívání telefonu nebylo nijak výrazné. To se ale dalo čekat už s přihlédnutím k výsledkům benchmarků.

dead-trigger-2

Telefon Xiaomi Mi3 je dodáván s 16 nebo 64 GB vnitřní paměti. U 16 GB modelu zbyde na uživatele pouze 12,6 G. Slot pro mikroSD kartu přitom chybí, takže vám doporučuji investovat navíc cca 2 korun a rovnou si pořídit telefon s 64 GB paměti. Tato rada platí o to více, jestliže se považujete za vášnivého fotografa, nebo milovníka graficky náročných her.

Mile mě překvapila baterie. I přestože telefon má extra štíhlé tělo, vešla se do něj 3 050 mAh baterie, která mu propůjčuje extrémní výdrž. V pohotovosti vydrží i 4 dny. Při aktivním užívání počítejte se dvěma dny. Pokud si vedle vydatného volání a psaní také rádi něco zapaříte, počítejte s jedním dnem. To se ale budete muset činit, hlavně v tom hraní her… Před koupí telefonu Xiaomi Mi3 byste měli zvážit skutečnost, že baterie je do telefonu zabudovaná a normální cestou ji nelze vyměnit. Mě osobně to nevadí, jelikož jsem baterii u telefonu měnila jen zřídka a to jen kvůli její malé výdrži, což u Mi3 nehrozí ani omylem.

Velice spokojená jsem byla i s displejem. 5″ IPS Full HD (rozlišení 1920 x 1080 bodů) a jemností 441 ppi má široké pozorovací úhly a krásné živé barvy. Na displej je dobře vidět i na přímém slunci a to i pokud budete mít jeho svítivost a barvy stažené kvůli šetření baterky. Telefon lze také bez problémů ovládat v rukavicích – tedy samozřejmě až poté, co si je uvnitř trošku zahřejete.

IMG_2683

Za velký klad telefonu považuji i zadní 13Mpix fotoaparát. Snímač SONY Exmor za pomoci duálního LED blesku a světelnosti F2.2 fotí naprosto skvělé, většinou nerozmazané fotky v úžasných živých barvách. Díky šikovné softwarové vybavenosti pak umí i docela praktické věci, jako spustit fotoaparát zvukem, nebo navolit kolik snímků za sebou chcete pořídit (a to až do extrémních čísel). Přední 2 Mpix fotoaparát pak neurazí, osobně ho ale moc nepoužívám (následuje ukázka dvou fotografií, které telefonem byly pořízeny).

fotoaparat-xiaomi-mi3-1 fotoaparat-xiaomi-mi3-3

Stran hardwarového vybavení bych ráda ztratila slovo i o reproduktoru. Ten je překvapivě výkonný a zvuk z něj se opravdu dobře poslouchá, tedy alespoň na to, že vychází na úzké liště po stranách telefonu a jen z několika málo „dírek“. V hardwarové výbavě Xiaomi Mi3 mi tak chybělo vlastně jenom LTE, prohlížení internetu však i bez něj šlapalo docela rychle.

Softwarové vybavení Xiaomi Mi3

V Xiaomi Mi3 najdete Android MIUI což je od píky přepracovaný systém Android, který má trošku odlišné uživatelské rozhraní. Na to si budete muset zvyknout, ale půjde vám to rychle, protože vše je rozvrženo logicky a telefon navíc umí česky. Android MIUI vedle nového a dle mého mínění velice přehledného uživatelského rozhraní nabízí i spoustu funkcí, které byste základní softwarové výbavě jiných telefonů hledali jen stěží. Osobně mě nadchla třeba možnost volit tón či jas barev na displeji, možnost ukončovat chod aplikací rychle přes déle podržené tlačítko „domů“, nebo aplikace pro optimalizaci telefonu, která obsahuje i antispam, antivirus, hlídač spotřeby dat, čistič mezipaměti a možnost vytvořit si pro čištění svůj profil. xiaomi-ton-barev xiaomi-optimalizace Dále jsem ocenila možnost vytvořit si zálohu telefonu, kterou jsem kvůli nutnosti stahovat dodatečné aplikace ve svých předchozích telefonech nikdy nevyužívala, nebo ukládat data na cloud. Sama jsem si data na cloud sice neuložila, ale věřím, že někomu tato položka může ušetřit čas. K softwarové výbavě mě nakonec napadá ještě skutečnost, že písmenka v aplikacích, internetových prohlížečích a vlastně i v samotných zprávách a popiscích systému budí dojem jako by byla jinak veliká, za což může špatně zvolený font písma (některá písmena jsou tučnější než jiná). Lépe asi pochopíte z obrázku. xiaomi-pismenka Osobně na mě tento font působil roztomile, možná až směšně a právě on mi připomínal, že Xiaomi Mi3 pochází z Číny. Co se ostatních věcí a funkcí týče, na původ telefonu bez problémů zapomenete.

Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
Redaktorka na volné noze se zájmem o mobilní technologie, videohry, knihy, sport a zdravý životní styl.
Další články

5 KOMENTÁŘE

  1. Je česko-slovenska komunita miui.cz kde je česká verze rom s pravidelnými týdennimi aktualizacemi v češtině. Bez chyb. Bez čínských aplikaci. Jinak já sem k mobilu měl rovnou v krabičce přechod na evropskou zasuvku. A i když v Čechách neprodava primo xiaomi jsou tu oficiální prodejci kteri mají telefon rovnou od výrobce.

  2. název společnosti Xiaomi se čte [šaomi]. Je jasné, že font nemusí odpovídat, protože byl zvolen takový, který neobsahuje české znaky (angličtináři jsou za vodou).
    Jen by mě zajímalo, proč testujete tak starý model, který už je vystřídán novou generací, která se dá již běžně koupit opět za babku.

  3. […] Nesmírně výkonný a elegantní telefon Xiaomi Mi3 k nám sice dorazil z Číny, umí však skvěle česky a i přestože zde nemá oficiální zastoupení, o aktualizaci systému se stará velmi čilá komunita. Telefon se dá pořídit za cenu okolo 6 000 korun. Uvnitř telefonu najdete čtyřjádrový procesor 2.3Ghz, 2GB RAM, 16GB vnitřní paměti, FULL HD, 13 Mpx fotoaparát. Telefon je větších rozměrů, ale poměrně štíhlý a s úzkými rámečky a to i přestože do něj je zabudována 3050 mAh baterie. Recenzi telefonu najdete zde. […]

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře