Čtvrtek, 14 listopadu, 2024
DomůNovinkyTEST: Huawei FreeBuds 3 jsou naprostá trefa do černého

TEST: Huawei FreeBuds 3 jsou naprostá trefa do černého

Plně bezdrátové pecky do uší jsou hit, na kterém chtějí vedle Applu vydělat i další výrobci elektroniky. A Huawei není žádnou výjimkou. Model FreeBuds 3 vzbudil pozornost už při svém představení na veletrhu IFA 2019 v září v Berlíně. Jedná se totiž o první plně bezdrátové „pecky“ s aktivním rušením okolního hluku. Hlavně ale Huawei zkopíroval populární design AirPodů. Na první pohled tak nová sluchátka zmatou asi každého, i když mají trochu odlišný tvar.

Nejprve se zastavme u obsahu balení, které nebude pro nikoho žádným překvapením. Nalezneme zde sluchátka v kulatém nabíjecím pouzdru, nabíjecí USB-C kabel a nějaké tiskoviny, jak FreeBuds 3 používat. Dobíjecí pouzdro, které mimo jiné podporuje i bezdrátové nabíjení, je vyrobeno z lesklého plastu, což sice působí luxusně, ale na druhou stranu se hrozně rychle upatlá. Zpracování je ovšem perfektní. Nikde nic nevrže a design je krásně minimalistický. Moc se mi líbí. Na spodní straně kruhového pouzdra naleznete stříbrně zvýrazněný konektor USB-C a LED diodu, která indikuje stav nabíjení (svítí žlutě při nabíjení a zeleně při dobití (červená je vybito)).  Na boku si pak všimněme nenápadného tlačítka, které usnadňuje párování. Samotné otevření pouzdra napomáhá pružina s logem Huawei, zpět k sobě si jej přitáhne magnet.

Pouzdro ochrání i dobije

Po otevření pouzdra spatříte dvojici zasunutých pecek tyčinkami dolů, stav nabití ukazuje vícebarevná LED mezi nimi. Sluchátka v pouzdru přidržuje magnet, takže se nemusíte bát, že vám při otevření sama vypadnou na zem a třeba se poškodí. Dobíjecí základna má kapacitu 410 mAh a je schopná sluchátka dobít zhruba čtyřikrát. Huawei musím pochválit. Nabíjení je extrémně rychlé, pouzdro včetně sluchátek se díky podpoře rychlého nabíjení nabije zhruba za 40 minut. Z pouzdra se dobijí ani ne za hodinu. To jsou perfektní hodnoty. Ve spojení s pouzdrem se dostanete na výdrž až 20 hodin.

Design 

Samotné FreeBuds třetí generace vypadají skvěle. Mají plastové tělo a po jejích nasazení vám z uší budou koukat tyčinky se stříbrným zakončením. Samotná sluchátka vám vydrží hrát 4 až 5 hodin, v závislosti na hlasitosti i zapnutém ANC. Není to kdoví jaká rekordní hodnota, ale většině uživatelů to bude bohatě stačit.

A nyní důležitá věc: funkce Active Noise Canceling opravdu funguje. Není to tedy jen pouhý marketingový žvást. Moc se mi nechce pouštět do hodnocení designu FreeBuds 3, protože to je čistě individuální věc. Pár slov k tomu ale napsat musím. Takže… Je tu podobnost s AirPods od Applu, což už jsem zmiňoval, ale pokud se na design zaměříme podrobněji, všimneme si přeci jen několika odlišností. Sluchátka od Huawei působí o něco málo robustněji než alternativa Applu. Tyčinky na FreeBuds 3 jsou ke sluchátku připevněna jen tenkým spojem, jsou tedy více odsazeny od ucha, zatímco AirPods napojují sluchátko na nožku pozvolna. Osobně mi tvar FeeBuds 3 v uších sedí nepatrně lépe než Aipody. 

Pokud se na sluchátka podíváme v detailu, uvidíme několik důležitých prvků. Vnější část je osazená dvěma tmavými průhledy, konkrétně senzory. Slouží pro rozpoznání vyjmutí z ucha, kdy se automaticky přeruší přehrávání hudby. Tato funkce je ale bohužel dostupná pouze v případě, že se sluchátky používáte chytrý telefon značky Huawei, jinak hudbu musíte ukončit manuálně. Na těle FreeBuds 3 je i mikrofon a také malý pin, který přesně zapadne do konektoru v dobíjecím pouzdře. Konstrukce sluchátek je pevná a vydrží i nějaký ten pád na zem, potěší základní odolnost proti stříkající vodě (a potu) dle normy IPX4. V uších pecky drží solidně, nemusíte o ně mít strach při chůzi, nebo lehkém běhu. A určitě nezklamou při nošení ve fitcentru, v práci, na cestách v MHD nebo v letadle.

Technické parametry

Co se týče technických parametrů, zmínit je musím také. Takže velikost měniče je 14,2 mm a frekvenční rozsah od 20 Hz do 20 kHz. Sluchátka disponují mimo jiné technologií ANC a možností bezdrátového nabíjení. Mozkem tu je nový čip Kirin A1, který se stará o chytré funkce a o komunikaci. Čipset poskytuje dvoukanálové připojení skrze Bluetooth, což znamená o 30 procent nižší latenci (190 ms) a o 50 procent nižší spotřebu energie. Komunikace se spárovaným zařízením probíhá skrze nový protokol BT-UHD, který papírově zvládne propustit až 2,3 Mb/s; to však pouze u smartphonů Huawei s novým prostředím EMUI 10. U telefonů ostatních značek je využíván kodek LDAC.

Pro párování a maximální uživatelský zážitek doporučuji stáhnout si do mobilního zařízení aplikaci Huawei AI Life, která slouží pro ovládání a rovněž detailní nastavení FreeBuds 3. S telefonem od Huawei párování snazší být už snad opravdu nemůže. Stačí na mobilu zapnout technologii Bluetooth a otevřít víko nabíjecího pouzdra. Na displeji se instantně objeví notifikace o provedeném párování. S jiným telefonem se ale také příliš nenadřete. Nebojte. Postačí otevřít krabičku a stisknout po dobu asi dvou sekund boční tlačítko, než na LED v pouzdru nezačne blikat bílá barva. Poté už stačí sluchátka vybrat v menu Bluetooth a kliknout na ně. Pamatujte, že následně se FreeBuds 3 ke smartphonu vždy připoj samy a po vložení do krabičky i samy odpojí. A to samozřejmě funguje nejen na Huawei, ale i dalších smartphonech.

Aplikace AI Life, aneb další možnosti navíc

Samotná aplikace AI Life je zatím dostupná pouze pro Android a majitelům telefonů s tímto systémem nabízí poměrně bohaté možnosti nastavení. Snadno můžete přiřazovat sluchátkům jednotlivá gesta pro poklepání. Na výběr je přeskakování skladeb, zastavení, spuštění ANC nebo hlasového asistenta, případně odmítnutí hovoru. Navíc tu je i možnost aktualizovat firmware, což znamená, že postupem času se funkcionalita sluchátek dále rozšiřuje. Prostředí aplikace je přehledné a na úvodní stránce uvidíte stav nabití levého i pravého sluchátka i samotného pouzdra. Tedy to nejdůležitější. Jediné, co aplikaci trochu shazuje, je, že není dostupná pro iOS. Majitelé iPhonů tak jsou zatím o různé vychytávky ochuzeni.

Po zvukové stránce se FreeBuds 3 řadí k těm nejlepším bezdrátovým peckám na trhu. Tady vůbec nepřeháním. A svou zásluhu na tom má zbrusu nový čipset Huawei Kirin A1, který byl vyvinutý přímo na míru potřebám těchto sluchátek. Procesor se spolu s duálním Bluetooth 5.1 stará o rychlý přenos dat a také o správnou synchronizaci zvuku a videa, což oceníte, pokud byste se sluchátky hráli například mobilní hry. Příjemně překvapily i kvalitní basy. Podobné to je i v případě hovorů. Zvuk je čistý, protistrana mě vždy slyšela čistě a problém neměla ani tehdy, kdy jsem ve větru funěl do kopce. Překvapilo mě, že FreeBuds 3 hrají mnohem lépe než dospělejší sluchátka AKG Y500 s hlavovým mostem. Na ty si od chvíle, co se ke mně FreeBuds 3 dostaly, už ani nevzpomenu. 

 

Nejzajímavější funkcí nejočekávanějších funkcí FreeBuds 3 je samozřejmě ANC, tedy aktivní potlačení okolního hluku. Funkci lze aktivovat/deaktivovat poklepem na levé (nebo pravé) sluchátko. Následně hlas ve sluchátku oznámí, že funkce byla zapnuta/vypnuta. Úroveň odhlučnění lze snadno nastavovat v aplikaci AI Life na kruhovém posuvníku. Aktivní rušení okolního hluku oceníte například v MHD nebo letadle, pokud byste cestovali do světa. V pohodě dokáže také odrušit zvuky například tramvaje, metra nebo otravného cizího rozhovoru vedle vás.

Nejlepší pecky pro Android

Huawei FreeBuds 3 toho nabízejí hodně. Super je rychlé kabelové i bezdrátové nabíjení, slušná je výdrž a ocenit také musím kvalitu reprodukce zvuku.  Výrobce si nijak nepřeháněl, když uváděl, že jde o skvělou alternativu k AirPods, samozřejmě za předpokladu, že máte smartphone Huawei, nebo zkrátka jakýkoli jiný Android.  Zmiňme rovněž, že jde o první plně bezdrátové „pecky“ s aktivním rušením okolního hluku. A ono to vážně funguje. Pochválit musím také design sluchátek (v mých uších seděly parádně) a pouzdra.

FreeBuds 3 seženete oficiálně za 4 790 Kč, z šedého dovozu je cena ještě mnohem nižší. Zaplatíte za ně zhruba 3 600 Kč. Stojí tedy podobně jako AirPods od Applu. Asi jediným jejich nedostatkem je chybějící aplikace AI Life pro iOS, jenže jablíčkáři spíše sáhnou právě po AirPods. Za mně se FreeBuds 3 náramně povedly. Kdo má telefon s Androidem a sáhne po nich, litovat určitě nebude.

Pro koupit či nekoupit?

+ Vynikající otevřená konstrukce
+ Kvalita zvuku
+ Funkce potlačení hluku funguje dobře
+ Snadné párování
+ Stabilní připojení
+ Rozumně nastavená cena
+ Výdrž baterie je fajn
– Chybí aplikace pro iOS
– Lesklé plasty se snadno upatlají

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře