V současnosti jsme zaplaveni stovkami modelů chytrých hodinek a fitness náramků od desítek výrobců. Za značkové ale zaplatíme tisíce korun. Kdo není ochotný utrácet tolik peněz, může zkusit levnější alternativy z Číny. Dvě takové alternativy v podobě chytrých hodinek a fitness náramku přinášíme v recenzi.
NO.1 G6
První zástupce levných chytrých hodinek je model G6 od společnosti NO.1. Tato čínská značka vznikla v roce 2011 a skoro šest let své existence již má ve svém portfoliu osmero chytrých hodinek, tři mobilní telefony a jeden fitness náramek. Jedná se o hodinky, které zcela jistě neurazí vzhledem a mají velmi kvalitní provedení. Dotykový display umožní snadné ovládání velkého množství funkcí, které nabízí a díky zabudovanému reproduktoru s mikrofonem vám umožní telefonovat i s mobilním telefonem zavřeným v krosně.
Hardware parametry
V této cenové kategorii zcela jistě nemůžeme čekat displej o takovém rozlišení, jako je tomu u konkurenčních výrobků za tisíce. Nižší rozlišení displeje má alespoň výhodu v menší spotřebě elektrické energie a hodinky tak vydrží nabité i dva dny v kuse při aktivním používání.
Čip | MTK2502 |
Bluetooth | V4.0 |
Display – velikost: | Dotykový
1.2 inch (3.048cm) 240 × 240px |
Počet tlačítek | 2 |
Konektor | Micro USB |
Baterie | Lithium-polymer; 380mAh |
Podporované OS | Android, iOS |
Velikost | (L x W x H) 5.5 x 4.5 x 1 cm |
Hmotnost | 55 g |
Balení + konstrukce
Součástí balení jsou hodinky, kovový pásek, druhý gumový pásek a USB kabel pro nabíjení. Balení je z tvrdého kartonu a hodinky uvnitř chrání molitan.
Během testu jsem používal pouze plastový pásek, jelikož jsem nepřišel na snadný způsob jak zkrátit kovový. Věřím ale, že chvilka googlení, nebo ochotný hodinář zcela jistě pomohou.
Po vybalení jsou hodinky osazeny kovovým páskem a v případě, že chcete stejně jako já využívat pásek gumový, musíte si jej přehodit. Tento úkon mi zabral pomocí nůžtiček na nehty cca třicet minut, při kterých jsem pochopil, proč se říká „jemná hodinářská práce“.
Kvalita materiálů a celkové zpracování pásků i samotných hodinek příjemně překvapí. Jsou z elegantního černého matného plastu, nikde nic nečouhá, neskřípe a vše funguje, jak má. Čekal jsem neduh v podobě uvolňování pásků, nebo tlačítka, která nepůjdou po čase pořádně zmáčknout, tak jak jsem u čínských výrobků zvyklí. Žádný z těchto neduhů se ale po celou dobu testu neobjevil.
Na těle hodinek jsou dvě tlačítka a jeden konektor micro USB. Přítomnost klasického konektoru USB je velkým plusem, jelikož v případě, že si zapomenete svůj nabíjecí kabel, je velká pravděpodobnost že někdo ve vašem okolí bude tento kabel mít.
Naopak mi stále zůstává utajený důvod, proč výrobce zvolil dvě tlačítka. Jedno při dlouhém stisku slouží k zapnutí či vypnutí hodinek a při krátkém stisku k aktivaci displeje. Druhé tlačítko pak slouží k navrácení z menu zpět na ciferník. Z mého pohledu je tam tlačítko vyhrazené jen pro tuto funkci zcela zbytečně a byl bych raději, kdyby bylo možné jedno programovat a nastavit si na něj třeba automatický přechod do aplikace pro ovládání hudby.
Synchronizace se zařízením
Hodinky jsem používal s telefonem iPhone 6S iOS 10.1.2. Základní synchronizace přes Bluetooth bez žádné aplikace navíc umožní používat telefon pouze k telefonování.
Pro odkrytí dalších funkcí je třeba nainstalovat aplikaci do mobilního telefonu. Instalace je docela intuitivní. Na hodinkách se po kliknutí na ikonu APP zobrazí QR Code, který přečtete pomocí vašeho mobilního telefonu.
Mobilní telefon po načtení QR kódu otevře webovou stránku, kde je k dispozici odkaz na stažení mobilní aplikace Fundo Wear jak pro verzi Android, tak pro verzi iOS. Jelikož se aplikace se stejným názvem nachází i na AppStore a Google Play, nedoporučuji klikat na odkazy, na které navádí QR Code, ale instalovat aplikaci z oficiálních zdrojů.
Aplikace vás po prvním spuštění provede pomocí krátkého tutoriálu a poté vyzve k registraci. Po dokončení registrace proběhlo vyhledání a spárování hodinek velmi rychle a na první pokus.
Do aplikace se data z hodinek nepřenáší automaticky, ale musíte vždy ručně spustit jejich synchronizaci.
Aplikace umožňuje synchronizovat data o počtu kroků, vzdálenosti, kterou jste ušli a záznamy srdečního tepu. Dále vám aplikace umožní spustit na hodinkách zvuk v případě, že vám zapadnou a nemůžete je najít.
Celkově je ale aplikace spíše nepoužitelná. Nezjistil jsem, jak dostat informace z hodinek do Endomonda, nebo jiné aplikace podobného typu. Pro názor ostatních uživatelů se stačí podívat do hodnocení aplikace:
- AppStore: Fundo wear – hodnocení 2/5
- Google Play: Fundo Wear – hodnocení 2,3/5
Nutno podotknout, že poslední aktualizace aplikace proběhla před dvěma měsíci. To vypadá, že by se mohlo na aplikaci ještě pracovat a společnost může všechny neduhy odstranit. Je zde tedy naděje že se můžeme těšit na lepší zítřky.
Ovládání a funkce – upozornění, telefon, zprávy
Pro ovládání hodinek slouží dvě tlačítka a dotykový displej. Pro uživatele, kteří mají stejně jako já drobnější prsty, bude přesnost dotykového displeje dostatečná. Lidé s mohutnějšími prsty mohou ale mít problémy u okrajů kulatého displeje, protože i já jsem v levém spodním rohu párkrát zaznamenal ztíženou dostupnost. Stačilo se ale více soustředit a po čase jsem si zvykl a hodinky ovládal bez problémů.
Upozornění
Na hodinkách se zobrazují všechna upozornění (notifikace), která se nacházejí v notifikačním panelu telefonu. Vyzkoušel jsem aplikace facebook messenger, twitter, slack, skype a iRadar. Během používání hodinek jsem nenarazil na aplikaci, která by zobrazila upozornění na telefonu, aniž by se přeneslo do hodinek. Nemusíte se tedy bát, že by vaše oblíbená aplikace nefungovala.
Telefonování
Hodinky umožňují listovat v telefonním seznamu, který je synchronizován přes BT s vaším telefonem. Při listování v telefonním seznamu je možné zadat písmeno, od kterého chcete kontakt vyhledávat. Není ale možné zadat více písmen, než je to první a nelze zobrazit ani oblíbené kontakty. Přesto se v seznamu hledá docela dobře, protože se na displej vejdou v jeden okamžik až čtyři kontakty. Po otevření kontaktu se zobrazí pouze první číslo; pokud tedy máte u kontaktu více čísel a nevystačíte si právě s tím, které vám hodinky nabídnou, budete muset vytáčet z mobilu. V telefonním seznamu nenaleznete ani informace o zaměstnání nebo emailovou adresu. Na obvyklé použití ale seznam plně dostačuje.
Vybraný kontakt lze z telefonního seznamu přímo vytočit a díky zabudovanému mikrofonu a reproduktoru i lze skrze hodinky vést celý hovor. Kvalita zvuku mě mile překvapila a ani druhá strana si nikdy nestěžovala.
Když vám někdo zavolá, hodinky začnou vibrovat, zobrazí telefonní číslo a umožní vám hovor přijmout nebo odmítnout. Má to ale hned několik vad. První je, že hodinky zobrazí pouze telefonní číslo, a to i v případě že máte kontakt uložen v telefonním seznamu. Další velkou nevýhodou je, že pokud na telefonu zvolíte MUTE (hovor nepoložíte, ale telefon dále nezvoní ani nevibruje), tak vám hodinky na ruce stále vibrují, a dokud hovor nepřijmete, nebo neodmítnete, vibrovat nepřestanou. Toto je zejména při pracovních poradách velmi nepříjemné.
Mimo telefonní seznam si můžete také prohlédnout seznam posledních hovorů. Zde se nachází volané, přijaté i zmeškané hovory. Bohužel nelze poznat, který je který, protože nejsou nijak graficky odlišené. Alespoň že v tomto seznamu už jsou názvy kontaktů a nikoliv pouze telefonní čísla.
Zprávy
Hodinky mají ikonu SMS, bohužel se mi ale ani po nainstalování aplikace nepodařilo SMS zprávy do hodinek přenést. Hodinky vás tedy upozorní na nově příchozí SMS zprávu v rámci notifikace, tu si poté můžete také přečíst, ale zpětně se k ní vrátit nelze.
Ovládání a funkce – hudba, kalendář, fitness
Hudba
Ovládání hudby nabídne základní možnosti spouštění, zastavování a ovládání hlasitosti. Skladby lze přeskakovat vpřed a vzad. Nelze zobrazit seznam skladeb nebo změnit právě používaný playlist. Tato volba je z mého pohledu zcela dostatečná, jelikož mi při většině situací stačí naladit playlist podle aktuální nálady a poté přeskakovat skladby.
Stejně lze ovládat i aplikaci Spotify nebo Youtube, kterou stačí zapnout na mobilním telefonu a poté spouštět, zastavovat a přeskakovat skladby dle libosti, obdobně jako ve výchozím přehrávači hudby.
Kalendář
Aplikace kalendář bohužel slouží opravdu pouze jako kalendář na zobrazení aktuálního dne a dnů, které následují, ale nedochází k synchronizaci s telefonem. Dozvíte se tedy, jaký je den, ale ne co vás ten den čeká.
Další užitečné funkce
Mezi další užitečné funkce zcela jistě patří možnost ovládání spouště fotoaparátu přes hodinky a poslat z nich zvuk na mobilní telefon v případě že vám například zapadl někde v autě a nedaří se vám jej najít.
Sportovní funkce
Hodinky poskytují i základní funkce pro sportování
Měření tepu
Tato funkce mě velmi zklamala, jelikož hodinky neumožňují soustavné měření tepu a jeho zaznamenávání. V hodinkách je pouze aplikace, pomocí které si můžete jednorázově změřit tep. To znamená, že tyto hodinky nelze používat jako sport tester, který by vám zobrazoval tep při sportovních aktivitách, nebo jej zaznamenával do vaší oblíbené sportovní aplikace (Strava, Endomondo).
Měření kroků
Hodinky měří kroky docela spolehlivě, sledoval jsem načítání kroků při různých pohybech a zdá se, že počítání je docela přesné. I večerní srovnání s aplikací Health v mém iPhonu dopadlo s rozdílem nějakých sto kroků stejně. To je ale ten problém. Pokud máte měření kroků v telefonu a máte telefon neustále u sebe jako já, pak tuto funkci vůbec nepotřebujete.
Souhrn
Při rozbalení hodinek a jsem byl po prvotních zkušenostech ohromen. Příjemně mě překvapila přesnost dotykového displeje, čekal jsem, že bude na mnohem horší úrovni. Ovládání je z mého pohledu daleko intuitivnější než u hodinek, které jsou řádově dražší.
Kladně hodnotím vzhled a provedení hodinek, které je také na vysoké úrovni. Upozornění vibrací je velmi silné, takže uživateli jistě žádná událost neunikne.
Po prvních zkušenostech tedy lze hodinky hodnotit velice kladně. Po delším používání už ovšem narazíte na mnoho menších i větších mušek, které používání těchto hodinek znepříjemňují.
V první řadě musím jmenovat problémy s bluetooth. Často se mi stávalo, že jsem musel bluetooth na hodinkách i telefonu vypnout a zapnout, někdy i čtyřikrát za den. Ještě horší je, že se přitom hodinky tváří, že je bluetooth připojený, ale informace z telefonu se do nich nepřenášejí. Až když chcete využít nějakou aplikaci, dozvíte se, že musíte hodinky znovu připojit.
Další drobnou vadou je nepřesné vyhodnocování pohybu, při němž se mají hodinky probudit. Jde o funkci motion wakeup, díky níž se vám ciferník hodinek zobrazí v případě, že dle pohybu ruky vyhodnotí, že se na ně chcete podívat. Senzor je ale až příliš citlivý a hodinky se zobrazují při řízení nebo i psaní na klávesnici téměř neustále. Dle mého názoru by měla být citlivost mnohem nižší.
Pokud si koupíte tyto hodinky pro sportovní účely s tím, že s jejich pomocí budete chtít monitorovat tep, tvrdě narazíte, jelikož tep se dá měřit jen na požádání po spuštění aplikace a zmáčknutí tlačítka. Navíc jeho měření trvá přibližně pět až deset sekund, proto nepočítejte s tím, že je budete využívat pro záznam tepu při sportu.
Ve výsledku se jedná o úžasný kus hardwaru, který bohužel kazí nedoladěná aplikace mobilního telefonu a firmware. Osobně začnu výrobce NO.1 sledovat a pokud uvidím, že bude pravidelně vydávat aktualizace své mobilní aplikace a firmwary hodinek, velmi rád se s ním opět setkám a některý z jeho produktů vyzkouším.
Hesvit G1 band: hardware a parametry
Druhým zástupcem levných gadgetů na zápěstí od výrobců z Číny je fitness náramek G1 od firmy Hesvit. Tato společnost má ve své nabídce pouze dva fitness náramky – již zmiňovaný G1 a poté výkonnější S3. Náramek S3 má oproti modelu G1 navíc měřič vlhkosti zápěstí, tlakoměr, počítadlo spálených kalorií, okolí teplotu a datum. Design a baterie uvnitř zařízení je totožná.
Parametry
Kapacita baterie se může zdát na první pohled nedostatečná, ale vzhledem k tomu, že živí pouze LCD, jehož podsvícení se zapíná jenom na vyžádání, baterie postačí k několikadennímu provozu.
Bluetooth | V4.0 |
Display | LCD, Černobílý, 5řádků, bílé podsvícení |
Počet tlačítek | 1 |
Konektor | Micro USB |
Baterie | Lithium-polymer; 60mAh |
Podporované OS | Android 4.4 / iOS 7.0 a vyšší verze |
Odolnost | IP65 |
Balení + konstrukce
Součástí balení je fitness náramek, uživatelský manuál a USB kabel. Fitness náramek používá klasickou konstrukci jednoho gumového kusu, který tvoří jak pásek, tak i tělo náramku. Tato konstrukce je ověřená a je obvyklá i u produktů nejznámějšího výrobce fitness náramků, společnosti Fitbit. Materiál, ze kterého je náramek vyrobený, je velice příjemný a vzhledem zcela jistě neurazí.
Pro připojení náramku slouží konektor micro USB umístěný na vnitřní straně. U fitness náramků je to klasické umístnění, které nijak nenarušuje jejich vzhled. Málokdo je bude asi nabíjet, když je má na ruce, takže takové umístění konektoru nevadí.
Na náramku je i LCD, které zobrazuje pět řádků informací. Displej je velmi dobře čitelný a nachází se na něm všechny informace, které je náramek schopný zaznamenat. V případě že si chcete přečíst údaje v noci, pak máte možnost zapnout bílé podsvícení displeje na pět sekund.
Pro zapnutí podsvícení displeje slouží tlačítko, které se nachází pod ním. Krátký stisk aktivuje podsvícení, dlouhý stisk spustí měření tepu. Tlačítko je součástí jednolitého gumového těla náramku, což přispívá k tomu, že lze uvěřit deklarované ochraně IP65.
Synchronizace se zařízením
Společnost Hesvit vyvíjí vlastní aplikaci s názvem HesvitBand, kterou lze nalézt v AppStore i GooglePlay. Aplikace působí velmi příjemně, vše je intuitivní a aplikace po prvním spuštění provede uživatele až ke spárování s mobilního telefonu s fitness náramkem.
- AppStore: Hesvitband – hodnocení N/A
- Google Play: Hesvitband – hodnocení 3.3/5
Nutno podotknout, že aplikace si na Google Play zaslouží i vyšší hodnocení. Bohužel při posledním updatu aplikace došlo k chybě a většině uživatelů nešlo provést update a aplikace byla nefunkční. Tento fakt bohužel velmi negativně zahýbal s hodnocením.
Párování proběhlo velice jednoduše a intuitivně. Jako první se vás aplikace zeptá, který z modelů chcete párovat – zda S3 nebo G1 – a pak už proběhne velmi rychlé vyhledání náramku, zobrazení bezpečnostního kódu k BT na náramku a poté je vše spárováno.
V prvním kroku se mi podařilo ukliknout a místo modelu G1 jsem zvolil model S3. Zaujalo mě, že poté aplikace žádné hodinky nenašla a spárování nebylo možné. Dochází totiž k filtraci jména, aby vám aplikace zobrazila pouze bluetooth zařízení v okolí, se kterými se můžete spárovat. Hledáte-li tedy náramek S3 jsou zobrazeny pouze BT zařízení s názvem S3. Dle mého zbytečné, ale zcela jistě se najdou uživatelé, kterým to přijde velmi pohodlné.
Jakmile se spojí s mobilním telefonem, je přes BT možné nastavovat vlastnosti náramku.
Aplikace sama upozorňuje na novou verzi firmwaru a umožní uživateli provést upgrade přímo z telefonu. Po zvolení „aktualizovat“ v mobilní aplikaci probíhá vše automaticky a bez problémů, jen je nutno počítat s tím, že aktualizace trvá asi patnáct minut. Naštěstí je aktualizační proces napsán dobře a uspání mobilního telefonu jej neukončí. Není se tedy třeba obávat, že budete muset čtvrt hodiny klikat na displej mobilního telefonu ve strachu, že se uzamkne a vy si zničíte náramek nedokončenou aktualizací.
V neposlední řadě je možné z pásku stáhnout data o srdečním tepu, počtu kroků a teplotě zápěstí. Náramek si tato data ukládá do své paměti. Při spuštění aplikaci pak dochází k synchronizaci. Bohužel se mi nikde nepodařilo dohledat, jak velkou paměť náramek obsahuje a kolik měření je schopný udržet, než se začnou ztrácet.
Náramek navíc neukládá data na flash paměť, ale pouze do paměti, která musí být pro udržení informace napájena. Pokud tedy dojde náramku energie dříve, než stihnete data synchronizovat do mobilního telefonu, nenávratně o ně přijdete.
Již jen drobnou vadou na kráse je, že na displeji není vidět, zda je spojení s mobilním telefonem funkční, nebo jestli vypadlo. Nezaznamenal jsem ale časté odpojování nebo jakékoliv problémy se spojením přes bluetooth, takže indikátor snad ani není třeba.
Ovládání a funkce
Hesvit G1 umožňuje nastavit upozornění na příchozí hovor, budík na určitou hodinu, nebo upozornění, že moc dlouho sedíte u počítače a máte se jít protáhnout. Všechna tato upozornění dostává uživatel formou silných vibrací.
Měření tepu
Náramek bohužel nenabízí možnost non-stop sledování tepu v aktuálním čase, ale pouze automatické spouštění v daných časových intervalech. Interval lze nastavit v mobilní aplikaci, ale nejnižší je pět minut. Hodinky tedy jednou za pět minut provedou měření a poté zobrazují tuto hodnotu, dokud neproběhne měření další. Dále je také možné spustit měření tepu manuálně přidržením tlačítka. To opět vylučuje možnost využít tento náramek jako sport tester při kardio aktivitách.
Ačkoliv se výrobce hodinek chlubí, že jako jeden z mála Čínských výrobců nabízí mají vlastní software na vyhodnocování tepu, musím říct, že neodvedl moc dobrou práci.
Má úspěšnost měření je přibližně 15 %, a to jsem zkoušel všechny polohy na ruce i všechna možná utažení. Pokud ruka není zcela v klidu ideálně podél těla, tak se měření většinou nepodaří.
Počítadlo kroků
Tuto funkci moc nepoužívám, ale při srovnání s krokoměrem v mobilním telefonu se hodnoty lišily řádově o desítky kroků což je při počtu v tisících zanedbatelná odchylka.
Měření teploty
Senzor teploty se nachází na vnitřní straně náramku a má zobrazovat teplotu zápěstí. Sledování teploty je na rozdíl od měření tepu real-time. Ačkoliv je čidlo umístěno na vnitřní straně a dotýká se tedy přímo zápěstí, je dost citlivé na změnu okolní teploty. Jakmile vyjdete v zimě z bytu na ulici, náramek za pár minut zobrazí, že vaše tělesná teplota klesla o 3–4 °C. Potom už vám náramek neukáže ani tělesnou teplotu, ani teplotu okolí, jelikož se vzájemně ovlivňují.
Závěr
Fitness náramek Hesvit G1 se mi konstrukčně velmi líbí. Jedná se o zařízení, které vzhledem neurazí a jehož displej zobrazuje vše, co má. Aplikace pracuje spolehlivě, synchronizace dat probíhá bez jakéhokoliv problému a ovládání je skutečně příjemné.
Bohužel základní funkce, kvůli které nosím fitness náramek, je sledování srdečního tepu při sportu, což u tohoto produktu není možné. Jednak měření nefunguje spolehlivě a pak také zobrazuje aktuální hodnotu jen jednou za pět minut, což je při sportu málo.
Tento náramek bude ideální volbou pro někoho, kdo chce být upozorňován vibrací na příchozí hovory (vhodné na pracovních schůzkách), nebo pro někoho kdo chce mít přehled o počtu kroků, které za den ušel. Stejně dobře jako tento náramek, může jako počítadlo kroků sloužit i mobilní telefon.
Jestli se ale výrobci podaří odladit měření tepu, tak aby bylo spolehlivé a měřilo ideálně real-time, tak nebudu váhat a pořídím si jej.
Srovnání
Při ceně produktů jsem nečekal zázraky, tím spíš mě potěšilo kvalitní konstrukční zpracování. Navíc již na první pohled využívají oba výrobky mnohem kvalitnějších materiálů, než tomu bylo do nedávna. Druhou stránkou věci je ale spolehlivost produktů a to, jak kvalitně odvádějí svou práci. Po téhle stránce na tom zase tak dobře nejsou.
Do přímého srovnávání obou zařízení se nemá smysl pouštět, jelikož se jedná o dva zcela odlišné produkty pro dva zcela odlišné účely. Každý z nich se mi na začátku velmi líbil, ale jak jsem je postupně používal, objevoval jsem drobné mouchy, které mě od používání odrazovaly.
U chytrých hodinek NO.1 G6 docházelo k problémům s udržením a opětovným navázáním spojení přes bluetooth, u fitness náramku Hesvit G1 nedocházelo ke kvalitnímu odečítání srdečního tepu.
Osobně jsem dost citlivý na spolehlivost produktů. Nepotřebuji, aby mé zařízení mělo desítky funkcí, stačí mi, když těch pár základních dělá spolehlivě a na sto procent.
Dle mého názoru se tedy jedná o krásná zařízení a v případě, že jste ochotni snést pár zmiňovaných neduhů, pro vás musí být jasnou volbou. Je sice pravda, že srdeční tep občas neodečtou, nebo zjistíte výpadek spojení mezi telefonem a hodinkami, ale věřím, že spousta uživatelů tyto drobné mušky dokáže překousnout při pomyšlení, že v porovnání s nejlevnějšími Apple iWatch2 ušetří až deset tisíc korun.
Hodinky NO.1 G6 můžete objednávat přímo z Číny na stránkách Geekbuying za 864 Kč, náramek Hesvit G1 pořídíte tamtéž za 919 Kč. Doprava je zdarma (anebo kvůli novému Celnímu kodexu EU za symbolický poplatek), k ceně je ale třeba připočíst DPH, které zaplatíte u nás a případné poplatky v případě, že se necháte zastupovat při celním řízení.
Za zapůjčení produktů do testu děkujeme společnosti Geekbuying.