Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyTaktování smartphonů: Samsung Galaxy S4 s osmijádrem na 2,8 GHz se upekl

Taktování smartphonů: Samsung Galaxy S4 s osmijádrem na 2,8 GHz se upekl

Taktování maximální frekvence procesoru nemají v oblibě jen majitelé nabušených herních počítačů, stejné praktiky začali před několika lety provozovat také majitelé chytrých telefonů s Androidem. Kde až jsou hranice výkonu modelu Galaxy S4 se rozhodl prověřit uživatel fóra AndroidCentral. Experiment skončil nakonec upečením telefonu.

Smartphone Samsung Galaxy S4 používá SoC jednotku, která nese mimo jiné i dva čtyřjádrové CPU bloky. Jedna čtveřice je výkonná (novější architektura, 1,6 GHz takt) a sepne se vždy, když telefon potřebuje vysoký výpočetní výkon, druhá se aktivuje v úsporném provozu (starší A7, 1,2 GHz takt). Za normálního stavu obě nikdy současně nepracují.

Jak by to vypadalo, kdyby byly aktivní obě části, se snažil otestovat uživatel DSWR z diskuzního fóra známého serveru AndroidCentral. K experimentu použil vlastní kernel, který zaručoval souběžné fungování všech jader, navyšování frekvencí a voltáže.

Procesor v Samsungu Galaxy S4 nakonec úspěšně přetaktoval na frekvenci 2,8 GHz. Telefon byl po zákroku (osm jader na 2,8 GHz) k velkému překvapení stabilní. Což dokládá i screenshot, který se podařilo pořídit.

Po půl hodině ale věci nabraly rychlý spád. SoC jednotka Exynos 5 Octa vysoké napětí a tepoty nevydržela, upekla se a telefon skončil v odpadkovém koši.

S4Zdroj: AC

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

2 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře