Neděle, 12 května, 2024
DomůRecenzeSudoku 2 a zadarmo je vždy dobrá cena!

Sudoku 2 a zadarmo je vždy dobrá cena!

Ano, Sudoku se jmenuje skutečně Sudoku 2, a souvisí to patrně s abecedním řazením v seznamu her, asi jako u AAA Auto, i když nevím, v čem přesně to v AppStore pomáhá. Tohle sudoku (budu mu dál prostě říkat jenom sudoku) je vůbec plné záhad: Je velmi dobré, i když je zadarmo.

Jsem navyklý na to, že zadarmo se dává jenom demo, nebo hra, ve které si za brutální peníze dokupujete nějakou surovinu a nebo jde o projekt, který je jednoduchý a slouží hlavně proto, aby fungoval jako reklama na jiné hry či aplikace. Tahle hra nespadá do žádné z popsaných kategorií, živí ji reklama a zdá se, že ji živí úspěšně. Má sice placenou Pro variantu, ale ta se liší jenom v detailech (možnost hrát naležato, bez reklam) a nechápu, kdo by ji za tři dolary kupoval. Verze zdarma je slušný kus, který vás zabaví ? a protože je zadarmo, neuděláte žádnou chybu, když si ho sami vyzkoušíte.

Sudoku je populární hra, kterou všichni znáte: Máte devět polí dělených každé do dalších devíti políček, někde máte vepsaná čísla a vy máte za úkol doplnit chybějící čísla 1 až 9 tak, aby v každé řadě, sloupci i čtverci bylo právě jedno z čísel 1-9. Sudoku cvičí mozkové závity, vychází v denních magazínech a obecně je to jedna z módních hlavolamových vln, které se přiženou a zase odjedou. U sudoku jsme někde v období mainstreamovosti, kdy každý ví, co to je, takže to není novinka, se kterou byste ohromili, na druhou stranu zase ještě není tak nudné, že byste ho ingnorovali.

Proč vyzkoušet právě tohle sudoku? Předně, v novinách je jedno až tři ? a když si nedáte pozor a nezmocníte se novin včas, někdo ho už za vás určitě vyluštil a nebo ho alespoň zkazil. Za druhé, vpisování a mazání čísel je docela pracné a výsledek po rozmatlání a rozgumování není ideální. A za třetí, tohle sudoku přináší funkce, které vám to papírové rozhodně nabídnout nemůže.

Takže: Máte pět stupňů obtížnosti, které se odemykají postupně. Musíte odehrát několik lehčích sudoku, než se odemknou ta těžší, což sice může vypadat jako opruz, ale alespoň pochopíte, jak to funguje a jak se to řeší, takže si nevylámete zuby a neznechutíte si hru tím, že si dáte rovnou porci, na kterou nestačíte.

Výrobce Finger Arts rovněž vymyslel a patentoval si systém vyhodnocování úspěšnosti, který bere ohled na to, jak rychle sudoku vyřešíte, kolik chyb uděláte a body za umístění čísel a sestavení řad, sloupců a čtverců mají multiplikátor, který zohledňuje vaši rychlost a přesnost.

Pokud uděláte příliš mnoho chyb, hra prohlásí vaši herní sérii za ?přerušenou?, což znamená penalizaci. Díky nasbíraným bodůmse můžete v leaderboards porovnávat s jinými luštiteli. Pokud se vám nelíbí aktuální podoba sudoku, máte na výběr ze šesti pěkně udělaných skinů, od klasického po avantgardně pojatý kovový.

Vlastní hra dovoluje určitou automatizaci: Pokud si naťuknete umístěné číslo, hra vám vysvítí všechna už umístěná stejná čísla plus o něco slaběji vaše poznámky, takže máte výborný přehled a snižujete pravděpodobnost toho, že prostě nějaké číslo přehlédnete. Pokud umístíte svoje číslo správně, hra automaticky vymaže všechny vaše poznámky, které právě umístěné číslo vyloučilo. To je výborné zjednodušení, které vám zatraceně pomáhá, zvláště pokud máte mizernou roztěkanou pozornost.

Přestože je sudoku hra poměrně jednoduchá, je udělané kvalitně, bez chyb a nepochybně vás zabaví. Navíc je zdarma, takže nevidím důvod, proč stahovat placenou variantu.

Hodnocení: 9/10

Verdikt:

I opravdu dobrá hra ?na cesty a do čekáren? se dá udělat zadarmo. To opravdu vydělávají jenom na reklamách?

Co se mi líbilo:

  • Vychytané sudoku zdarma
  • Nástroje, které zjednodušují řešení sudoku

Co se mi nelíbilo:

  • Mohli by přidat ještě jednu úroveň obtížnosti

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Sudoku 2 /“/]

Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře