Možná to taky znáte. Po dnech a týdnech nepřetržitého kontaktu se svým smartphonem ho musíte na pár chvil odložit. Třeba kvůli škole, práci, nebo například výletu do hor, kde není signál. Tento pocit vám přitom nedělá zrovna moc dobře, nemáte kontakt s okolím a nemáte při ruce pomocníka, který by vám poradil.
Výzkumníci na několika amerických univerzitách provedli experiment, v jehož rámci nechali studenty řešit logické hádanky. Studenty přitom rozdělili na dvě poloviny – jedni u sebe smartphone měli, druhým byl odebrán a ležel na druhé straně místnosti.
Právě druhá zmiňovaná skupina dosáhla mnohem horších výsledků, a to i přestože inteligenčně mezi dvěma skupinami nebyly žádné velké rozdíly. Někteří studenti ve skupině bez smartphonu dokonce měli zvýšený tlak, když jim smartphone na druhé straně místnosti začal zvonit, pár z nich pak navrch neodolali jejich mámení a i přes výslovný zákaz šli a na volání odpověděli.
Co z toho vyplývá? Že závislost na mobilních telefonech může být opravdu silná. Pokud přitom prožíváte podobné pocity, jako někteří závislí studenti, měli byste své smartphony mít při sobě při důležitých rozhovorech, kdy tato maličkost příznivě ovlivňuje vaše výsledy. Na druhou stranu – odvyknout si od této závislosti je vždycky nejlepší.
Zdroj: Phandroid