Úterý, 17 prosince, 2024
DomůNovinkyStudie: Objem mobilního malwaru se loni ztrojnásobil

Studie: Objem mobilního malwaru se loni ztrojnásobil

Počet malwarových programů, které cílily loni na uživatele mobilních zařízení, se oproti roku 2014 více než ztrojnásobil. Mezi nejnebezpečnější hrozby patřil ransomware, vir schopný získat neomezená práva k nakaženému zařízení, a také různé programy určené ke krádežím dat, včetně finančního malwaru. Uvedla to firma Kaspersky Lab.

Loňský rok se nesl ve znamení ransomwaru. Ve chvíli, kdy byl systém nakažen tímto malwarem, zablokovala škodlivá aplikace zařízení a zobrazila zprávu oznamující uživateli, že spáchal nelegální čin. Pro odemknutí bylo nutné zaplatit výkupné ve výši od 12 do 100 dolarů. Analytici Kaspersky Lab zaznamenali útoky ve 156 zemích světa.

Nejčastěji napadené bylo Rusko, Německo a Kazachstán. Nejrozšířenějším mobilním ransomwarem se stal Trojan-Ransom.AndroidOS.Small.o. Objem modifikací ransomwaru mezirošně vzrostl 3,5krát, což potvrzuje, že podvodníci stále více využívají výhod plynoucích z vydělávání peněz prostřednictvím vydírání. Je pravděpodobné, že v roce 2016 zažijeme další rozvoj komplexnosti malwaru, jeho modifikací a také zvýšení počtu lokalit, na které bude malware cílit.

Téměř polovinu TOP 20 trojanů tvořily v loňském roce škodlivé programy zobrazující na mobilních zařízeních rušivou reklamu. Nejrozšířenějšími trojany byly Fadeb, Leech, Rootnik, Gorpro a Ztorg. Podvodníci využívali k šíření těchto programů škodlivé webové bannery, falešné hry a legitimní aplikace dostupné v oficiálních obchodech. V některých případech byly dokonce aplikace předinstalovány prodejcem zařízení jako legitimní software.

Některé z těchto aplikací byly schopné získat práva superuživatele nebo přístup k rootu. To poskytlo útočníkům téměř neomezenou možnost měnit informace uložené na zařízení. Pokud byla instalace úspěšná, malware bylo skoro nemožné vymazat. Nepomohlo ani vrácení do továrního nastavení. O mobilním malwaru, který je schopný získat přístup k rootu, ví bezpečnostní komunita zhruba od roku 2011. Loni byl mezi kybernetickými zločinci obzvláště populární a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2016.

droid

Zdroj: Kaspersky Lab

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře