Organizace MEF, globální komunita pro mobilní obsah a obchod, oznámila výsledky své třetí každoroční studie Global Consumer Trust Report. Zpráva vytvořená ve spolupráci se společností AVG analyzuje data získaná od 15 000 mobilních uživatelů v 15 zemích.
Studie zkoumá zásadní oblasti důvěry uživatelů, ochrany soukromí, transparentnosti, bezpečnosti a také to, jak tyto faktory ovlivňují chování mobilních spotřebitelů od nákupu nového zařízení až po stahování aplikací či placení za zboží a služby.
Nedůvěra zůstává zdaleka největší překážkou růstu v odvětví mobilního obsahu a obchodu. 40 % respondentů uvedlo, že nedostatek důvěry je faktorem číslo jedna odrazujícím od častějšího stahování čehokoliv. To platí obzvláště pro aplikace – kde téměř polovina respondentů (49 %) upřesnila, že nedůvěra jim zabránila ve stažení aplikace či v jejím používání po instalaci. Více než jedna třetina (34 %) řekla, že jim nedůvěra brání v koupi jakýchkoli mobilních aplikací nebo služeb.
Společně s touto rostoucí nedůvěrou odhalila studie i nárůst neochoty sdílet s aplikacemi osobní údaje, jako je aktuální umístění, kontaktní informace nebo zdravotní záznamy. 72 % mobilních uživatelů řeklo, že se jim nechce sdílet tyto informace a téměř dvě pětiny (39 %) to nikdy neudělaly.
S tím je spojena potřeba zdokonalení způsobu, jakým aplikace komunikují o datech, které schraňují. Mnoho spotřebitelů si myslí, že za ochranu jejich osobních údajů by měly nést větší zodpovědnost obchody s aplikacemi a výrobci zařízení. 30 % respondentů potvrdilo, že by zvýšilo důvěru v mobilní platformy a 63 % že transparentnost považují za důležitou či extrémně důležitou (v porovnání s loňskými 49 %).
Míra obrany na straně uživatelů však také na všech frontách poklesla. Méně lidí tráví čas čtením popisů v obchodech s aplikacemi, dlouhých dokumentů o pravidlech soukromí uživatele, nebo žádáním svých blízkých o radu. Nejpopulárnější metodou (31 %) obrany je pak stažení aplikace na ochranu soukromí.
I když výsledky ukázaly, že obecné povědomí o hrozbách malwaru roste – většina dotázaných připustila, že se jich týká –, klesla míra opatrnosti. Pouze 48 % respondentů uvedlo, že by je hrozba škodlivého softwaru donutila rozmyslet si stažení aplikace (v porovnání s loňskými 74 %).