Sobota, 20 dubna, 2024
DomůNovinkyStudie: Češi na dovolené hlavně esemeskují a volají

Studie: Češi na dovolené hlavně esemeskují a volají

Mobil na dovolené používáme hlavně pro rozesílání SMS, pracovní emaily jsou pro nás zejména v zahraničí tabu. A když Češi na dovolené chtějí použít internet, hledají volně přístupnou WiFi síť.

Tak by se daly shrnout výsledky průzkumu o mobilní komunikaci Čechů během dovolené, který pro Mobil od ČEZ připravila agentura STEM/MARK.

Ačkoliv dovolená slouží především k odpočinku, bez moderní techniky si ji umí představit málokdo. Mobily a tablety jsou tak stále častěji společníkem na cestách – s telefonem cestuje zhruba 80 % Čechů. Naopak záměrně ho doma nechává jenom zhruba desetina populace, především starší lidé. Tak hovoří výsledky průzkumu Mobilu od ČEZ, který se týkal komunikace Čechů na jejich letní dovolené. Na cesty si Češi podle výzkumu rádi berou i tablet, naopak vozit s sebou notebook je mnohem méně obvyklé – dělá to jen necelá polovina z nás. V Česku totiž platí přesvědčení, že práce a dovolená k sobě příliš nepatří. Polovina respondentů uvedla, že pracovní emaily během dovolené po Čechách nekontroluje a v případě zahraniční dovolené je toto číslo ještě větší (62 %). Pokud se tedy přes léto nebudete moci spojit se svými kolegy či obchodními partnery, nebude to nic neobvyklého. Pouze pětina účastníků průzkumu uvedla, že firemní e-mail kontroluje alespoň jednou denně v případě tuzemské dovolené. Ze zahraničí svojí mailovou schránku kontroluje jen 15 % respondentů.

„Mobilní telefon nás provází prakticky na každém kroku, nás ale zajímalo, jak se lidé chovají v době, kdy se bez něj teoreticky mohou obejít,“ komentuje výzkum Pavel Hlavinka, generální ředitel ČEZ Prodej. „Je velmi zajímavé sledovat rozdílné chování podle pohlaví, věkových skupin, regionů nebo finančních možností respondentů. Například muži jsou na internetu mnohem více „závislí“ než ženy,“ dodává.

Téměř devět desetin lidí uvádí, že na dovolenou jezdí do zahraničí, je proto logické, že tomu také odpovídá jejich využívání mobilu, tabletu nebo notebooku. „Z výsledků plyne, že více než 3/4 Čechů se snaží při pobytu v zahraničí na komunikaci maximálně šetřit. Posíláme spíš jen SMS a hledáme místa s volně přístupným wi-fi signálem. Komunikaci v zahraničí nijak neomezuje jen zhruba 1/10 Čechů,“ říká Hlavinka. Využívání internetu na dovolené má specifický smysl. „Čechy zajímá především předpověď počasí, turistické informace, mapy a navigace. A také sociální sítě. Ve věkové skupině 15 až 29 let se bez nich neobejde přes 70 % respondentů,“ doplňuje Hlavinka.

K dovolené patří fotografování. Ačkoliv Češi ještě stále preferují fotografování pomocí klasického fotoaparátu, tak telefon pro tyto účely používá už ¼ respondentů. Výhradně telefon k pořizování fotografií používá přes 10 % Čechů.

Výzkum přinesl i jedno překvapení. Stále je totiž populární tzv. prozvánění. V oblibě ho mají především ženy a mladší ročníky z menších měst a vesnic.

Výzkum pro Mobil od ČEZ provedla agentura STEM/MARK na 516 respondentech ve dnech 12. – 15. července 2014.

15

Zdroj: TZ ČEZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. ono to bude asi tím, že data v zahraničí jsou neúnosně drahá – za 14 dní dovolené profičím bez problémů 1GB+ dat … a to bych se asi nedoplatil …. stačí že mě dost stála ta dovolená, ne?

  2. tím jsem chtěl říct, že kdyby se stem zeptal někoho kdo se vyzná, tak mohli ušetřit za průzkum

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře