Neděle, 14 dubna, 2024
DomůRecenzeStrata – V jednoduchosti je krása. Nebo ne?

Strata – V jednoduchosti je krása. Nebo ne?

Když se amatéři pouštějí do designování her, obvykle se hned vrhají na něco obrovského, jako je online RPG a nebo střílečka v perzistentním světě. Pěkná grafika a dostatek výbuchů dokáže zakrýt hodně chyb v designu. Ve skutečnosti je mnohem těžší navrhnout jednoduchou minimalistickou hru, ve které se za žádné efekty schovat nedá.

Koncept buď funguje a nebo nefunguje. Obvykle proto bývá nejjednodušší navrhnout hru jako logickou a nebo jako puzzle. Přesně takovou hrou je i Strata, je to celkem jednoduchá logická věcička, ovšem s pozoruhodným provedením.

Strata představuje extrémně jednoduchý koncept: Máte před sebou obrázek, podle kterého máte vytvořit látku. To děláte tak, že přes sebe kladete příčné a podélné stuhy různé barvy. Pravidla jsou celkem tři: 1) Barva na povrchu látky je určena tou stuhou, která je v nejvyšší vrstvě. (Od toho se hra jmenuje „strata“, neboli „vrstvy“.) 2) Stuhy kladete jednu po druhé, pokud chcete uspořádání opravit, musíte je pozpátku vrstvu po vrstvě odstranit. 3) Vždy musíte položit všechny stuhy jak podélně, tak příčně. Na žádnou nesmíte zapomenout, i když se na vzoru v horní vrstvě nijak neprojeví.

Picture 4657

Tak a to je všechno. Přestože zdá, že taková hra musí být jednoduchá a nudná, opak je pravdou. Proložit jednotlivé stuhy tak, aby nahoře zůstala správná barva, je docela náročné, zvláště u komplexnějších vzorů velikosti 5×5. Hra vás navíc odmění v případě, že se vám podaří level vyřešit bez jediné opravy. To, po pravdě řečeno, je docela náročné. Obvykle totiž až ke konci zjistíte, že vám chybí právě ta stuha, co má být úplně dole a ve vzoru není vůbec vidět.

Jak je dnes bohužel zvykem, kupujete si jenom polovinu hry, tedy 158 jednoduchých a středně náročných vzorů. Pokud budete chtít v hraní pokračovat, budete si muset přikoupit dva balíčky. Balíček 50ti levelů střední obtížnosti je za 0,99 USD, pack 100 levelů nejvyšší obtížnosti je za 1,99 USD – za 150 dalších hádanek zaplatíte třikrát tolik, co vás stojí vlastní hra! Otázkou je, zda budete chtít pokračovat. Přestože je hra překvapivě náročná a milovníky logických hříček jistě pobaví, přijde mi po určité době monotónní. Jakmile vypozorujete základní pravidla řešení, mění se hraní v rutinu.

Hře nelze upřít opravdu krásný, moderní a čistý grafický design, který má nejen jednotný návrh, ale i efektní plynulé přechody mezi menu a levely, které jsou založeny na skládání a rozkládání vzorů. Celé ovládání je extrémně jednoduché, jenom klepáte na jednotně podané ikony, žádné tahy a nebo gesta, zkrátka jednoduchost sama. Parádní je i ambientní klavírní hudba, pomalá, s meditačním nádechem. Tohle všechno funguje a sedí, jako ukázka krásného, vyváženého a přesto moderního designu uživatelského rozhraní je to výborné.

Picture 4662

Určitý problém ale představuje monotónnost hraní, kterou hudební pozadí paradoxně umocňuje. Ve hře není žádný humor, žádná dynamika, pokud hledáte něco, co vás na krátkou dobu zabaví a nebo vytrhne z nudy, tak moc nefunguje. Hodí se spíš pro ty, kteří se chtějí uklidnit. A i tak mě netěší nutnost půlku hry si přikoupit za trojnásobnou cenu. Vzhledem k tomu, že za první dolar dostanete jenom lehčí levely, tak hra vyznívá tak trochu jako placená demoverze. Dolar za Angry Birds Star Wars II vám přinese mnohem více zábavy!

Hodnocení: 7/10

Verdikt:

  • Inovativní, elegantní, jednoduše a čistě provedená hra. Bohužel je to ale „pořád jedno dokola“, což velmi rychle omrzí.

Co se mi líbilo:

  • Jednoduchý a přitom inovativní koncept
  • Elegantní a velmi čisté grafické provedení

Co se mi nelíbilo:

  • Těžší levely si přikupujete v podobě dvou packů
  • Monotónní hratelnost

Cena aplikace je 0,99 USD, dva balíčky úrovní jsou za 0,99 a 1,99 USD

[appbox appstore id641702337]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Strata/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře