Neděle, 14 dubna, 2024
DomůNovinkyStokrát rychlejší než Wi-Fi. Technologie Li-Fi dovolí za sekundu stáhnout 18 filmů

Stokrát rychlejší než Wi-Fi. Technologie Li-Fi dovolí za sekundu stáhnout 18 filmů

Estonská firma Velmenni začala tento týden v pracovním provozu testovat novou metodu bezdrátového přenosu dat Li-Fi (Light Fidelity). Ta využívá pro přenos dat viditelné spektrum a může být až 100krát rychlejší než v současnosti používaná metoda Wi-Fi. Je to vůbec poprvé, kdy byla nová technologie použita mimo laboratoř.

Technologie vyžaduje světelný zdroj, jako je standardní LED žárovka, internetové připojení a fotodetektor. Při laboratorních testech byla rychlost přenosu dat 224 gigabitů za sekundu (Gbps). To podle National Geographic znamená, že při takové rychlosti by se dalo stáhnout najednou 18 filmů o velikosti 1,5 GB za jednu sekundu.

Velmenni při testování použila žárovku, která umožnila přenos dat rychlostí jeden Gbps. Připojení využili pro přístup k internetu zaměstnanci kanceláří a průmyslového provozu. Generální ředitel Velmenni Deepak Solanki se domnívá, že technologie by mohla být dosažitelná pro zákazníky do tří až čtyř let.

Jednou z velkých výhod Li-Fi je skutečnost, že na rozdíl od Wi-Fi nenarušuje další signály. Mohla by tak být používána v letadlech a na dalších místech, kde je rušení problém. A zatímco spektra radiových vln začíná být nedostatek, viditelné světelné spektrum potřebné pro Li-Fi je deset tisíckrát větší.

Technologie však má i své nedostatky. Největší je skutečnost, že nemůže být použita venku na přímém slunečním světle, protože to by rušilo její signál. Také neprojde zdí, takže v počátcích by mohla být použita v místech jako doplněk Wi-Fi sítí nebo v místech, kde Wi-Fi není bezpečné, jako jsou nemocnice.

59

Zdroj: dollarphotoclub.com

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře