Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyŠpičkový český router Turris MOX s jedinečným zabezpečením se přesouvá do volného...

Špičkový český router Turris MOX s jedinečným zabezpečením se přesouvá do volného prodeje

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, oznámilo, že první sestavy Turris MOX z Indiegogo kampaně již byly rozeslány a projekt vstupuje do běžného prodeje. Vybraná částka přesahující 8 750 000 korun řadí bezpečný open source router mezi nejúspěšnější české projekty na crowdfundingových serverech.

Zabezpečení routerů a jejich aktualizace je problém, který řeší unikátní operační systém Turris OS. Ten je díky automatickým updatům a včasnému zachytávání aktuálních síťových hrozeb jasnou volbou pro uživatele, kteří si chtějí být jisti svým bezpečím na Internetu.

Jedinečná je také modulární konstrukce systému MOX, která umožňuje kdykoliv doplnit až 24 ethernetových portů pomocí modulu MOX E nebo například v případě zavedení optického připojení přikoupit SFP modul Turris MOX D. Rozšíření Turris MOX B pak usnadní přechod na očekávaný Wi-Fi standard 802.11ax prostou výměnou mPCIe karty. Modulární řešení tedy poskytuje jistotu, že bezpečnost sítě nebude v budoucnosti omezovat její rozrůstání.

Díky možnosti napájení pomocí technologie Power over Ethernet (PoE) není problém instalovat router i v místech, kde není snadný přístup k elektrické zásuvce. Ideální variantu síťového zařízení si uživatelé mohou sestavit v praktickém konfigurátoru. A velkým přínosem je i spolupráce projektu Turris a společnosti Nextcloud. Ta dává uživatelům možnost vytvořit s pomocí Turrisu MOX vlastní cloudové úložišt2.

Za samostatný Turris MOX Start zájemci zaplatí 169 eur a jednotlivé rozšiřující moduly jsou v prodeji za ceny v rozmezí 45 až 109 eur. Cena kompletní sestavy Turris MOX Classic s duální Wi-Fi a čtyřmi ethernetovými porty byla stanovena na 299 eur. Novinku naleznou zákazníci na Amazon.de a ve vybraných internetových obchodech.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře