Čtvrtek, 27 června, 2024
DomůNovinkySoudní dvůr EU zrušil rekordní pokutu pro Intel

Soudní dvůr EU zrušil rekordní pokutu pro Intel

Intel zatím nemusí platit pokutu ve výši 1,06 miliardy eur za zneužití dominantního postavení, kterou mu před více než osmi lety vyměřila Evropská komise. Rozhodl o tom soudní dvůr EU, který případ předává zpět Tribunálu.

Pokutu před více než osmi lety Intelu vyměřila Evropská komise, která tehdy uvedla, že se firma pokoušela z trhu vytlačit svého jediného vážného konkurenta Advanced Micro Devices (AMD), když výrobcům počítačů (Dell, Lenovo, HP a NEC) v období od října 2002 do prosince 2007 nabízela slevy v případě, že budou většinu x86 čipů kupovat od ní. Pokutu za tento postup Intelu stanovil Brusel na 1,06 miliardy eur, což byla v té době rekordní výše.

Lucemburský Tribunál, který je jako součást Soudního dvora EU druhým nejvyšším soudem v Evropské unii, v roce 2014 pokutu potvrdil, Intel se však proti tomuto rozhodnutí odvolal. Loni toto odvolání podpořil generální advokát Soudního dvora EU Nils Wahl, který dospěl k závěru, že případ je zapotřebí přezkoumat.

Nyní se celá věc vrací Tribunálu, aby posoudil argumenty společnosti Intel ohledně způsobilosti sporných slev omezit hospodářskou soutěž.

Zdroj:CTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře