Úterý, 7 května, 2024
DomůRecenzeSouboj titánů v iOS: Safari, Opera, nebo Chrome?

Souboj titánů v iOS: Safari, Opera, nebo Chrome?

Snad každý z uživatelů iOS platformy má svůj oblíbený prohlížeč pro surfování po internetu, ale nyní nastává palčivá otázka: Který je ten nejlepší? Je to snad Chrome, Safari nebo Opera Mini?

Inu, v redakce jsme zasedli ke svým iOS hračkám a pustili se do testování. Celkem jsme se zaměřili na čtyři kategorie (Vzhled, Rychlost, Jednoduchost, Technická vybavenost). Vše si pak shrneme v poslední kapitole. Takže vás již nebudeme zdržovat a pojďme si říct, jaký webový prohlížeč je ten nejlepší.

(Veškeré testy probíhali na zařízení iPod Touch 4G 8GB iOS 5.1)

Kategorie I. ? Vzhled

Zde bylo rozhodování poměrně jednoduché, ale jak se říká ?tisíc lidí, tisíc chutí?, takže prosím berte tuto kategorii s nadhledem.

Průběh testování:

Celkové ohodnocení uživatelského prostředí.

Výsledky:

První místo obsadil Google Chrome, a to hlavně díky svému čistému a jednoduchému vzhledu. Žádné křiklavé barvy ani zbytečná tlačítka. Zkrátka v jednoduchosti je krása. Nás si tímto Google Chrome získal.

Druhé místo obsadila Opera Mini, se vzhledem, který moc dobře znají uživatelé její starší sestry v javové podobě. Klasika z dob hloupých telefonů. Šedivý nádech je dosti velký skok oproti sněhově bílému prostředí Google Chrome, ale někomu zkrátka vyhovuje tmavší pozadí. Také se nám velmi líbilo řešení ikonek v nastavení, které má oproti dvěma soupeřům alespoň nějaké grafické zpracování. Na nás však Opera působila trochu pochmurně a proto se umístila se svým tmavým vzhledem na místě druhém.

Třetí místo zbylo pro Safari. Ničím nenadchlo a navíc je okoukané. Některým zastáncům čistého iOS stylu však může vyhovovat. Nám ale přijde fádní.

 • 1. místo Google Chrome + 3 body
 • 2.místo Opera Mini + 2 body
 • 3. místo Safari + 1 bod

Kategorie II. ? Rychlost

V této kategorii jsme nerozhodovali my, ale internetové stránky, které otestovaly rychlost načítání stránek v našem zařízení a věřte, že výsledky byly oproti počítačovým verzím trochu jiné.

Průběh testování:

K testování byla využita stránka http://i.dslr.net/iphone_speedtest.html ? ze tří testů rychlosti jsme vždy vybrali nejlepší výsledek.

Výsledky:

První místo (118 ms) patří Opeře Mini, která doslova převálcovala své protivníky. Byla téměř jednou tak rychlá jako Safari, s přehledem porazila i Chrome.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Opera/“/]

Druhé místo (154 ms) obsadil Google Chrome, který je samozvaným ?králem rychlosti? v kategorii počítačových prohlížečů, tady však dosti pokulhává, takže by vývojáři měli přidat. (Nutno podotknout že Google Chrome už nějaký ten pátek v AppStore je, oproti Opeře, která podává skvělé výsledky ihned po vydání.)

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Chrome/“/]

Třetí místo (201 ms)  patří Safari, které je je ve srovnání v srovnání s Operou opravdu pomalé.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Safari/“/]

 • 1. místo Opera Mini + 3 body
 • 2. místo Google Chrome + 2 body
 • 3. místo Safari + 1 bod

Kategorie III. ? Jednoduchost

Pro mnohé uživatele je jednoduchost hlavním aspektem, dle kterého si svůj prohlížeč vybírají. Zaměřili jsme se proto na nejvíce používané funkce.

Průběh testování:

Celková přehlednost prohlížeče, složitost přidání záložky, jednoduchost nastavení.

Výsledky:

První místo obsadila Opera Mini ? díky svému grafickému menu, které opravdu usnadní práci jak se záložkami, tak s ostatními úpravami. Menu je přehledně rozděleno, takže nemusíte nikde nic hledat. Nastavení je ze všech prohlížečů nejpropracovanější a právě proto právem vítězí.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/OperaN/“/]

Druhé místo patří Chromu, který disponuje přehledným přidáním záložek a menu. To ale bohužel už není zdaleka tak přehledné, jak tomu bylo u Opery. Také je zde pár chybek, které by chtěly doladit.

Třetí místo již tradičně obhájilo Safari. Naprosto hrůzostrašné prostředí záložek, absence nastavení.

 • 1. místo Opera Mini + 3 body
 • 2. místo Google Chrome + 2 body
 • 3. místo Safari + 1 bod

Kategorie IV. ? technická vybavenost

V poslední kategorii jsme hodnotili technickou vybavenost prohlížečů a její případné využití v praxi.

Průběh testování:

Posouzení celkové technické zdatnosti prohlížeče+test  na stránce http://peacekeeper.futuremark.com/

Výsledky:

První místo zaujal prohlížeč Chrome, a to díky svým technickým vymoženostem. U Chromu jsme velmi ocenili možnost propojení s účtem Googlu a následnou synchronizaci historie a záložek. Také se nám líbilo hlasové vyhledávání, které dokázalo poměrně dobře rozeznat námi vyřečená slova.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/ChromeT/“/]

Druhé místo obsadily dva prohlížeče ? Safari a Opera Mini. Opera Mini nás zaujala svou volbou zobrazení využití dat, které ocení především lidé s internetem v mobilu a FUP limitem, také lze nastavit, jestli se nám nebudou zobrazovat obrázky vůbec, nebo v námi zvolené kvalitě. Bohužel však nefunguje HTML 5 a nemohli jsme proto ani spustit test vybavenosti prohlížeče. Kdežto vždy poslední Safari HTML 5 podporuje a dosáhl dokonce nejlepšího výsledku 198 bodů. Safari však nenabízí žádná další vylepšení, nebo funkce a proto jej výše neumístíme.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/SafariOperaT/“/]

 • 1. místo Google Chrome + 3 body
 • 2. místo Opera Mini a Safari + 2 body

Celkovým vítězem se stává?

Google Chrome! I přes to, že má shodný počet bodů s Operou Mini, jej řadíme až na vrchol. Absence HTML 5 u Opery Mini byla fatální a proto se Google Chrome stal vítězem. Jednoduchý, rychlý, skvěle technicky vybavený. Avšak nelámejme hůl nad Operou Mini, máme pro vás tip: Pokud využíváte převážně WiFi připojení, sáhněte jistě po Google Chrome, ale pokud máte mobilní internetové připojení od operátora, zvolte raději Operu Mini, jelikož u ni můžete lépe kontrolovat tok dat.

Daniel Brázdil
Daniel Brázdilhttp://www.facebook.com/profile.php?id=100000501301245
Student střední školy se slabostí pro veškeré herní platformy, obzvláště pak pro Windows Phone.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře