Pondělí, 13 května, 2024
DomůNovinkySkupina německých automobilek koupí navigaci Nokia HERE

Skupina německých automobilek koupí navigaci Nokia HERE

To, o čem se v minulých týdnech spekulovalo, se dnes ráno stalo skutečností. Německé automobilky Audi, BMW a Daimler koupily od finského telekomunikačního koncernu Nokia navigační systém Here. Ve společném prohlášení uvedly,  že investicí chtějí zabránit tomu, aby klíčová technologie pro navigaci a autonomní řízení aut připadla společnosti Google.

Celková investice činí 2,8 miliardy euro (v přepočtu téměř 76 miliard korun) a každá z firem bude mít v mapové službě stejný podíl. Obchod bude definitivně dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku.

Technologie Here má v automobilech posloužit jednak jako systém výstrah, který řidiče vždy v aktuálním čase upozorní na nebezpečí nebo silniční zácpy, a jednak je Here dalším krokem ve vývoji samostatného řízení. Experti očekávají, že samořídící vozy se v příštím desetiletí stanou hlavním proudem v automobilovém průmyslu.

Dobrou zprávou je, že noví majitelé na Here zatím nehodlají nic měnit, takže akvizice by neměla mít žádný vliv na mobilní navigační aplikace, které jsou dostupné pro Android, iOS a Windows Phone.

Po dokončení obchodu Nokii zbydou už jen dvě divize – Nokia Networks a Nokia Technologies.

[appbox googleplay com.here.app.maps]

[appbox appstore id955837609]

[appbox windowsstore 9wzdncrfhw6b]

here-car-520x245

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře