Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyŠikana se přesouvá ze školních chodeb do smartphonů a tabletů

Šikana se přesouvá ze školních chodeb do smartphonů a tabletů

Necelá polovina rodičů (konkrétně 48 %) se obává, že jejich děti mohou čelit kybernetické šikaně. 22 % rodičů se domnívá, že nemohou kontrolovat, co jejich dítě vidí nebo dělá online. Ukázal to průzkum Kaspersky Lab a B2B International.

Fenomén šikany není ničím novým – mnoho dospělých si vybaví, že ji ve svém dětství zažili. Zatímco „tradiční“ šikana může zahrnovat fyzické týrání a slovní napadání třeba na dětském hřišti, to, že jsme čím dál více závislí na internetu a připojených zařízeních, znamená, že se obtěžování nezastaví ani v momentu, kdy dítě opustí školu. Namísto toho se přesouvá do online světa ve formě kybernetické šikany. S rostoucí popularitou sociálních sítí, jako je Facebook, Instagram nebo Twitter, se život „offline“ více prolíná s tím online. Šikana tak může začít ve škole a pak pokračovat právě přes sociální sítě.

Děti by měly být poučeny o zodpovědném užívání technologií stejně tak, jako se učí o bezpečnosti. David Emm, analytik Kaspersky Lab vysvětluje: „Děti potřebují rozvíjet smysl pro morálku i v online prostředí, stejně jako to dělají při běžné komunikaci. Tím vyvíjí i svou empatii a sníží se pravděpodobnost, že se zapojí do počítačové kriminality nebo kyberšikany. Je také důležité, aby děti již od útlého věku rozuměly potenciálním rizikům spojeným s online aktivitami.“

Přestože kyberšikana nezahrnuje fyzické násilí, fakta naznačují, že je intenzivnější než ta tradiční. Tyrani a oběti se totiž nemusí navzájem vidět. V důsledku toho jsou neschopní vidět výraz obličeje svého protějšku, gesta nebo prostorové chování. Tyrani jsou ještě více izolováni od škody, kterou způsobují, a jako důsledek je o to méně znepokojují pocity a názory ostatních.

Velkou část problému tvoří fakt, že rodiče jsou si málokdy vědomi kyberšikany, která se může týkat jejich dětí – ty totiž o kyberšikaně často nemluví.

Girls laughing cyberbully

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře