Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkySamsung představil osmijádrový procesor Exynos 5 Octa. Premiéru zažije nejspíše v Galaxy...

Samsung představil osmijádrový procesor Exynos 5 Octa. Premiéru zažije nejspíše v Galaxy S IV

Ve středu na veletrhu CES v Las Vegas představil Samsung osmijádrový procesor Exynos pro mobilní telefony. Nová čipová sada je vyráběna moderním 28nanometrovým procesem a premiéru zažije pravděpodobně v připravovaném modelu Galaxy S IV.

Osmijádrový Exynos 5 Octa má patřit vůbec k tomu nejvýkonnějšímu, co se během roku 2013 v mobilních přístrojích objeví. Vývojáři ale podle svých slov zapracovali nejen na výkonu, ale i na úspoře energie. Procesor vychází z technologie big.LITTLE a je rozdělen do dvou čtyřjádrových clusterů. První pracuje na 1,8 GHz a je založen na architektuře ARM Cortex-A15, zatímco druhý tepe na nominální frekvenci 1,2 GHz a vychází z Cortex-A7.

Hlavní cluster má za úkol poskytnou dostatek výkonu při hraní náročných her, poslechu hudby či prohlížení fotografií. Sekundární má na starosti méně náročné úkony, Kromě vysokého výkonu se zástupci korejského výrobce pochlubili i snížením spotřeby, proti Exynosu 5 Dual je nová čipová sada o 70 procent úspornější.

Exynos 5 Octa se v průběhu roku objeví nejen v tabletech a mobilech, ale také noteboocích a chromeboocích. Alespoň takový je plán Samsungu.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Nejsem příliš znalec těchto procesorů, ale 8 jader mi přijde spíše jako marketingový tah. Přeci jenom když uvidíte v obchodě 2 telefony za 20K a jeden bude mít 5 jader(Tegra4) a druhý 8 jader ( Exynos5), který si asi zákazník vybere… Navíc dokonalost her a app ještě nebude tak dokonalá aby plně využila tyto dva moduly. Tímpádem Snapdragon nebo Tegra4 na tom bude velmi podobně, i když má teoreticky o 3,4 méně

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře