Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkySamsung oznámil čipset Exynos 8895, který použije v Galaxy S8

Samsung oznámil čipset Exynos 8895, který použije v Galaxy S8

Exynos 8895 je první mobilní čipset společnosti Samsung, který je vytvořen 10nanometrovou FinFET výrobní technologií se zdokonalenou 3D tranzistorovou strukturou. Oproti předchůdci přináší o 27 % vyšší výkon, přičemž spotřeba energie má být o celých 40 % nižší v porovnání se 14nm technologií u Exynosu 8890.

Exynos 8895 je osmijádrový procesor složený ze čtyř vlastních jader Samsung druhé generace, která zajišťují vysoký výkon a dalších čtyř jader typu Cortex A53 pro nižší spotřebu energie. O grafický výkon se stará GPU jednotka ARM Mali-G71, přičemž jsou slibovány bleskurychlé reakce při používání virtuální reality v rozlišení 4K UHD. Díky přítomnosti MFC (Multi Format Codec) zvládne grafika nahrávání a přehrávání videí až ve 4K rozlišení se 120 fps.

Do čipsetu byl dále integrován gigabitový LTE modem s podporou pěti agregací (5CA). Zajišťovat by měl plynulý a stabilní tok dat rychlostí až 1 Gb/s (Cat.16) při stahování a až 150 Mb/s (Cat.13) v případě uploadu. Součástí nového Exynosu je i integrovaná jednotka pro zpracování obrazu (VPU), která dokáže rozpoznat a analyzovat předměty nebo pohyby, a tím pomáhá zlepšit záznam videa, pořizování panoramatického snímku a technologii přístrojového vidění.

Čip také využívá samostatnou procesní jednotku pro rozšířené bezpečnostní opatření využívané pro mobilní platby, které rozeznává otisky prstů. V neposlední řadě Samsung zmiňuje i podporu mobilních pamětí typu LPDDR4x RAM, eMMC 5.1, UFS 2.1 a SD 3.0. Hlavní fotoaparát může mít rozlišení až 28 Mpx, v případě duální konfigurace je maximem kombinace 28 Mpx + 16 Mpx.

Přítomna je i podpora technologie Coherent Interconnect (SCI), díky které má nový čip integrovanou heterogenní stavbu systému, což má napomoci urychlení výpočtů umělé inteligence a umělé.

Nový Exynos 8895 je již ve výrobě, je tak stoprocentní, že se s ním vůbec poprvé setkáme v chystaném smartphonu Galaxy S8 (Plus).

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře