Pátek, 12 dubna, 2024
DomůRecenzeSamsung Galaxy A3 (2016): Když si kov ve střední třídě žádá oběti

Samsung Galaxy A3 (2016): Když si kov ve střední třídě žádá oběti

Už před časem v Samsungu někomu došlo, že se nesluší, aby největší výrobce smartphonů s Androidem neměl ve své produktové řadě telefon vyrobený z kovu – a v roce 2014 se tak zrodila prémiová řada A s modely A3 a A5. A protože se povedla, budeme teď každý rok dostávat její inovovanou verzi. A právě s levnější Galaxy A3 v edici pro rok 2016 jsem si týden hrál.

Jedno je třeba říct hned na začátek: je skvělé, že Samsung v řadě A pokračuje, protože prémiové materiály ve střední třídě jsou něco, co v jeho portfoliu citelně chyběli. A navíc to vypadá, že jsou pryč i časy, kdy byly kryty i špičkových telefonů korejského výrobce s cenovkou přes 20 tisíc vyrobeny z lesklých plastů – od firmy, která se snaží pokořit Apple to působilo celkem nepatřičně.

V rámci zeštíhlování produktových řad tak i v Áčku pro rok 2016 najdeme jen dva modely. Dražší, větší A5 s 5,2palcovým displejem za doporučenou cenu 11 tisíc a pak lidovější A3 ta osm a půl. Právě ten jsem od Samsungu na týden dostal, abych zjistil, jestli stojí za to – a je to slušný telefon, ale s několika významnými ale.

IMG_2998

IMG_3004

Dílenské zpracování

Samsung se na tiskové konferenci nejvíc chlubil kvalitou dílenského zpracování a fotoaparátem. A ruku na srdce, to první, a tedy papírový důvod existence celé řady A, se povedl. Telefon působí bytelně, nic nevrže, kovový rám příjemně chladí v ruce a vůbec se dostavuje ten tolik kýžený „prémiový efekt“ – totiž pocit, že to, co držíte v ruce něco stálo a není to jen plastová hračka. Povedl se kovový rám vyvedený ve světlé barvě (byť možná až příliš okatě kopíruje iPhone, viz fotka v galerii), lesklý předek a zadek. A3 je tak jedním z designově nejpříjemnějších telefonů Samsungu, které jsem kdy viděl a držel: samozřejmě odmyslím-li si záda, což je ale věc osobního vkusu.

Kompaktní velikost s 4,7palcovým displejem navíc navozuje ve spojení s kvalitou zpracování dojem, že by telefon mohl nějaký běžný pád bez problémů přežít. Tlačítková výbava je standardní, takže ji netřeba dlouze rozepisovat: na levé straně hlasitost, na pravé tlačítko zapínání spolu se zdířkou pro karty a nanoSIM, dole díra pro sluchátka a napájení.

IMG_3023

Fotoaparát

Do rozumně tenkého (tj. drží se stále dobře) těla pak Samsung vložil fotoaparát, který okolní svět snímá snímačem s rozlišením 13 megapixelů a objektivem o světelnosti f1,9, což jsou čísla, která slibují dostatek detailů a taky obstojné schopnosti ve focení za špatného světla. Ty paradoxně nijak extrémně přesvědčivé nejsou, jinak ale fotoaparát vůbec špatný není. K jasné špičce sice nepatří, za dobrého světla ale pořizuje fotky dobré, které na sociální sítě nasdílíte bez uzardění. Překvapení se sice nekoná, ale pokud nepatříte mezi náročné fotografy, Galaxy A3 vás nezklame. Fotografie pořízené v různých podmínkách najdete v galerii na konci článku.

K dobru je potřeba připočíst rychlost fotoaparátu (i když zaostřování občas trochu hledá) a pohotovou aplikaci pro jeho ovládání – přepnutí do režimu videa hned spustí nahrávání, takže nepromarníte drahocenné vteřiny při nenadálé události. Výtečná je taktéž zkratka pro její spuštění – do fotoaparátu odkudkoliv přejdete dvojitým stiskem tlačítka domů. Pro nadšené selfíčkáře se pak sluší zmínit to, že přední snímač má rozlišení 5 megapixelů, takže selfie z něj jsou nadprůměrné.

20160204_105654

20160131_120049

Systém

A3 se momentálně prodává s Androidem 5.1, update na šestku se teprve připravuje. Čistý googlí zážitek ale nečekejte, TouchWiz je i tady v plné síle. A je to škoda: pouťová a nesourodá grafika korejské nadstavby totiž designu telefonu opravdu škodí. Základní svítivě zeleno-modré prostředí jde naštěstí po přihlášení do Samsung obchodu upravit schématy, prémiové zařízení ale z A3 udělá dost možná až root a instalace čistého Androidu. Výše zmíněné ale neplatí, pokud máte TouchWiz naopak rádi. Pak oceníte i předinstalované Samsung aplikace jako je třeba manažer paměti RAM nebo správce vizitek, obecně jde ale o věci, které není problém z Google Play nahradit jinými alternativami. Je ale jedna výjimka: to je aplikace pro správu fotek. Ta je přehledná, rychlá, inteligentní a svým stylem se přibližuje iPhoním Fotkám, screenshoty přikládám níže. Když si ale tovární úpravu prostředí odmyslíte, nevybočuje A3 z řady – pořád je to Android se vším všudy, včetně výhod i bolestí. Čtyřjádrový procesor a 1,5 GB RAM pak zajišťují, že je vše dostatečně rychlé a bez problémů spustíte i náročnější hry jako je třeba N.O.V.A. 3.

Screenshot_2016-02-05-01-10-33 Screenshot_2016-02-05-01-10-20

Displej, baterie, drobnosti

Jestliže byl předchozí odstavec vrcholně subjektivní, následující číslo nebude: 1 280 × 720 pixelů. Takové rozlišení má displej levnější Áčka. A bohužel – telefony v podobném cenovém rozpětí až na výjimky nabízí Full HD. Kromě očividné kvality zobrazení to pak má dopady i ryze praktické, třeba tak, že notifikací se na displej vejde méně. Pozorovací úhly jsou přitom velmi dobré, podsvícení AMOLED diodami taky a dotyková vrstva reaguje bez problémů. I když zavřeme oči nad fotoaparátem, prémiovému telefonu by slušel i alespoň trochu prémiový displej. Přidejte absenci LED diody a vyjde vám to jako velká škoda. Chápu, že rozlišení displeje je další způsob jak ospravedlnit cenový rozdíl mezi A3 a A5, konkurence v segmentu okolo 9 tisíc je ale veliká a je otázka, kolik lidí za stejnou cenu sáhne po telefonu s polovičním rozlišením.

Vyvážit to ale může velká baterie. Ta sice nemá, tak jako u A5, technologii rychlého nabíjení, přesto ale drží. Příklad: dopoledne jsem se vydal vyzvednout objednávku, celkem 40 minut cesty MHD, půl hodiny na místě, po cestě ještě nákup. Pár hovorů, pár SMS, nonstop zaplá mobilní data, celou cestu jsem si četl z Pocketu, hrál hry nebo surfoval na internetu. Když jsem odpoledne přišel domů, zbylo mi přes 50 %. Detailní statistiku najdete na screenshotu níže, ale osobní zkušenost mi říká, že o přežití celého dne bych se i při intenzivnějším používání s A trojkou nebál.

Zbývá už jenom rychlé shrnutí zbytku – kvalita příjmů je naprosto bezproblémová, LTE kategorie 4 vám nejspíš bude stačit (A5 má šestku), v telefonu dostanete rozumných 16 GB s možností rozšířit až o 128GB SD kartu, v balení pak jen nabíječku s kabelem, (špatná) sluchátka a návod. Dokoupit si můžete originální Samsung kryty a pouzdra, ty jsem ale možnost otestovat neměl.

Screenshot_2016-02-05-01-14-07 Screenshot_2016-02-05-01-14-16

Závěr

Výsledné hodnocení Samsungu A3 pak záleží na vaší odpovědi na otázku: Co všechno jsem ochotný obětovat za kovové tělo? Za cenu okolo osmi až devíti tisíc totiž bez problémů koupíte i vybavenější telefony, třeba i z dílny Samsungu samotného. Konstrukce je robustní a taková, jakou bychom čekali, doplněná je ale horším displejem a jen mírně nadprůměrným fotoaparátem. Pokud ale po kovovém Samsungu toužíte a výše zmíněné vám nevadí (a jste ochotni za něj zaplatit), není moc důvodů proč A3 nedoporučit. Svoji práci odvede dobře a ještě při ní dlouho vydrží.

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Nevím o jaké řadě Alpha autor článku mluví, telefon Samsung Galaxy Alpha byl jeden jediný a telefony A3 nebo A5 s tím přeci vůbec nesouvisí….

  2. Ako je na tom s rozlíšením Sony Xperia Z5 Compact? Tam je to OK? Cena? Samozrejme HW je ale aj cena inde. Na druhej strane prevedenie pri Sony Xperia Z5 Compact nič moc. Všetko je kompromisoch.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře