Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůNovinkyS kapesními směrovači si užijete WiFi připojení i na cestách

S kapesními směrovači si užijete WiFi připojení i na cestách

Pryč jsou doby, kdy všechny potřeby připojení k internetu uspokojil přenosný počítač. Dnes k surfování využíváme také chytré telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Přistupovat k internetu přitom chceme prostřednictvím všech výše jmenovaných elektronických společníků.

Doma všechna tato zařízení připojíte k internetu prostřednictvím domácí bezdrátové sítě, jenže jak docílit stejného výsledku také na cestách? Většina hotelů buď poskytuje pouze kabelové připojení pro jeden počítač, nebo účtuje poplatek za každé zařízení připojené k bezdrátové síti. Jak z toho ven? Snadno. S pomocí kapesního WiFi směrovače si vybudujete vlastní bezdrátovou síť kdykoliv a kdekoliv.

U cestovního směrovače jsou důležité nejen parametry, ale také rozměry. Směrovač TL-WR710N Mini od společnosti TP-LINK je uživatelsky zajímavý v obou ohledech. Díky vestavěnému adaptéru jej můžete zapojit přímo do elektrické zásuvky a okamžitě začít používat. Zařízení podporuje celkem pět režimů, na cestách však využijete především režim bezdrátového směrovače.

Oceníte jej například na hotelu, který nabízí pouze kabelové připojení k internetu. Do směrovače připojíte ethernetový kabel a automaticky se vytvoří bezdrátová síť, která vám umožní připojit k internetu všechna vaše zařízení. Jednoduše a rychle si tímto způsobem vybudujete vlastní bezdrátovou síť.

Kromě toho je směrovač vybaven také USB portem (například pro sdílení dat či nabíjení chytrého telefonu) a druhým ethernetovým portem, kam můžete připojit třeba přenosný počítač.

Ne všude ale připojení k internetu najdete. Do takové situace se pak hodí nejlépe zástupce z kategorie cestovních směrovačů s integrovaným 3G modulem. Do této produktové řady spadá například model TP-LINK M5350 v praktickém kapesním provedení ve tvaru oblázku.

Stačí do něj vložit SIM kartu s aktivovaným datovým tarifem a modem se již automaticky postará o vytvoření zabezpečené bezdrátové sítě. 3G připojení dovoluje sdílet až s 10 Wi-Fi zařízeními současně. Nemusíte jej přitom ani připojovat do elektrické zásuvky, protože disponuje vestavěnou baterií. Stav připojení navíc zobrazuje na dobře čitelném OLED displeji, takže máte úroveň signálu i stav baterie plně pod kontrolou. Snadno tak můžete surfovat i za jízdy v autobuse či jiném dopravním prostředku.

Rychlost připojení závisí na dostupné mobilní technologii v dané lokaci. Maximální rychlosti 21,6 Mbit/s (download) se dočkáte tam, kde je dostupná technologie HSPA+. V České republice se ale s touto technologií mimo města nesetkáte – rychlost připojení tak bude v praxi obvykle nižší. V zahraničí je ale pokrytí sítěmi třetí generace znatelně lepší.

Modem M5350 podporuje standard 802.11n, díky němuž může komunikace mezi připojenými zařízeními na bezdrátové síti probíhat rychlostí až 150 Mbit/s. I přes své minimální rozměry, které dovolují modem pohodlně uchopit do dlaně, překvapí M5350 svou výdrží na baterii, která se vyznačuje kapacitou 2000 mAh. Při aktivním surfování totiž dokáže pracovat 7 až 10 hodin, takže udrží krok s většinou současných tabletů i některých chytrých telefonů.

TL-MR5350 TL-WR710NZdroj: TZ

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře