Pondělí, 24 června, 2024
DomůNovinkyRubikova kostka slaví 40 let, složte si ji v prohlížeči

Rubikova kostka slaví 40 let, složte si ji v prohlížeči

Královna všech hlavolamů, světoznámá Rubikova kostka, dnes slaví 40 let od svého vzniku, což neuniklo pozornosti Googlu, který si připravil zase jedno speciální logo, neboli takzvaný doodle. Je interaktivní a umožňuje složení kostky přímo v prohlížeči.

Maďarský profesor architektury a sochař Erno Rubik svůj nejznámější hlavolam vytvořil už v roce 1974, ale teprve až o šest let později se začal sériově vyrábět a prodávat.

Kostka přitom měla původně sloužit jako učební pomůcka, která měla studenty architektury naučit prostorovému vidění. Stala se ale okamžitě hitem. Aby se uspokojila poptávka lidí, musela se začít vyrábět v milionových sériích.

Nejběžnější typ kostky 3 × 3 × 3 je složen z 26 dílů – 8 rohů, 12 hran a 6 středů. Ty se od sebe liší počtem barevných nálepek na nich umístěných. Úkolem je poskládat kostku, jejíž části byly náhodnými pootočeními promíchány, zpět do složeného tvaru.

Držitelem světového rekordu ve skládání Rubikovy kostky s proporcemi 3 × 3 × 3 políčka je robot Cubestormer III, sestrojený ze stavebnice Lego, který má za mozek smartphone Samsung Galaxy S4 s operačním systémem Android (o stanovení nového rekordu jsme psali ve zprávě ZDE).

kostka

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře