Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeRoboLogic 2 HD: Je to robot Karel?! Ne, bohužel to není Karel...

RoboLogic 2 HD: Je to robot Karel?! Ne, bohužel to není Karel…

Bylo nebylo, v hlubokých osmdesátých letech vznikl programovací jazyk Karel, který vás učil programovat robota. Robot byl prostý, tupý, uměl jenom základní věci a jenom VLEVO-VBOK. Bylo zcela na vás naučit ho pokročilé kousky, jako třeba:

VPRAVO-VBOK:

VLEVO-VBOK
VLEVO-VBOK
VLEVO-VBOK

KONEC

Přestože toto robot Karel na začátku moc neuměl, systémem definice nových příkazů á la Forth jste mu knihovnu neustále rozšiřovali, až nakonec řešil docela složité věci, jako chození libovolným labyrintem, přerovnávání značek podle komplikovaných pravidel a tak. Zkrátka a dobře ? učil vás programování.

Dnes, v roce 2013, jest ale situace kolem výuky programování zoufalejší než kdy předtím. Peleton mládeže se rozpadl na čtyři kategorie: 1) ty, kteří elektroniku rozeznají podle tvaru a dokážou ji odnést a střelit ve frcu, 2) ty, kteří umí používat Facebook, Instagram a Foursquare, 3) ty, kteří zvládnou používání aplikací a 4) nerdy, kteří to umí programovat. A tato čtvrtá skupina má stále těžší život, protože se poněkud vypařují superjednoduché nástroje, které vám dovolují dělat zábavné věci, aniž byste museli něco předem znát. Chybí hračky, které vás k programování vedou.

Robo Logic 2 HD

Přesvědčil jsem se o tom ve chvíli, kdy jsem hledal nějaké tabletové programátorské hračky, abych zjistil, kde je dnes status-of -the-art. Z her typu ?proháněj robota po obrazovce? jsem narazil na dvě, RoboLogic a Light Bot. Robologic je ta jednodušší z nich a bohužel musím říci, že je pro výuku programování nevhodná, protože vám o programování sdělí pouze to, že programování je řetězení příkazů za sebe. Pak vám ještě vysvětlí princip podprogramu a pak už vás to nechá psát prasárny jak vás napadne. Tedy prasárny, které vyřeší úkol spočívající v aktivaci světelných plošin.

Vsuvka: Jaký je rozdíl mezi prasárnou a neprasárnou? Dobré výukové nástroje vás přirozeně vedou k tomu, abyste si úkol tak zvaně algoritmizovali, neboli rozsekali na menší kousky, které potom naprogramujete tak, aby to bylo 1) čitelné, 2) elegantní, 3) rychlé, 4) kompaktní (ne nutně všechno najednou). Nicméně byste to měli dělat chytře a neměli byste mastit instrukce za sebe, jak vám to přijde na mysl, což se děje právě zde. K tomu, abyste mohli dělat věci chytře, potřebujete prostředky, jako jsou podmínky, cykly a podobné věci, které zde bohužel nenajdete. Z pokročilých nástrojů zde najdete všehovšudy rekurzi v procedurách, což je vám na pikaču v situaci, kdy nemáte prostředek, jak tu rekurzi přerušit.

Robo Logic 2 HD

Takže v obou případech máte krok před, vpravo a vlevo vbok, skok (abyste se dostali nahoru a nebo dolů), přepnutí stavu svítící plošinky a volání procedur P1 a P2. To je všechno, máte k dispozici 18 buněk pro hlavní program a 8 pro procedury P1 a P2 s tím, že si můžete dokoupit další 4 a mít celkem 12 buněk. Verze pro telefon, RoboLogic, vypadá poněkud tristněji, tam mi hra ukazuje pouze 12 buněk pro hlavní program a po 6ti buňkách pro P1 a P2.

S takovouhle výbavičkou a absencí zcela základních věcí jako jsou podmínky máme před sebou programovatelnou věc, vedle které vypadá kalkulačka ze 70. let jako hotový superpočítač. Chytrý obecný program, který celou plochu prohledá & problémy překoná & všechna políčka rozsvítí se s tím napsat nedá. No co, vašim úkolem je jenom rozsvítit všechna tlačítka v úrovni, což se vám snad nakonec podaří.

I když uvážím, že je tu velký problém s tím, jak udělat programátorskou hru, která bude založena čistě na drag&drop rozhraní, stále je to strašlivě chudé a sotva to lze považovat za o něco více, nežli pouhý puzzle. Když to srovnám s Cargo Botem, je to navíc poměrně hloupý puzzle. Kouzlo Cargo Bota bylo v tom, že jste mohli podmínit jakoukoliv instrukci, což spolu s rekurzí vytvářelo docela mohutný nástroj pro zkracování kódu. Tady nelze zkrátit nic a ani napsat nic chytrého. Můžete program pouze rozsekat více či méně chytrým způsobem do procedur, to je vše.

Přestože je grafika RoboLogic poměrně výrazná a lépe čitelná, než například u Light Bota, hra hodně ztrácí na velmi slabých animacích robota, které jsou jako z osmdesátých let ? a hlavně naprosto šílených zvucích. Klikání, bongání a další efekty jsou tak protivné, že je nepochybně vypnete. Když uvážím, že Cargo Bot je navíc zadarmo, zatímco zde chtějí autoři dva dolary, tak RoboLogic vypadá ještě méně lákavě.

Robo Logic 2 HD

Hodnocení: 4/10

Verdikt:

Extrémně jednoduše pojatá programátorská hračka, která nedovoluje dělat psát chytré prográmky. K tomu bídné animace a hrozné zvuky… a to za dva dolary…

Co se mi líbilo:

  • Výrazné provedení grafiky
  • Jako puzzle ujde

Co se mi nelíbilo:

  • Žádné podmínky a cykly
  • Bědné animace a otřesné zvuky
  • Najdete lepší a chytřejší puzzly zdarma

Cena aplikace je 1,99 USD.

Aplikace se dá stáhnout odsud
Demoverze se dá stáhnout zde

Web výrobce je zde

Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře