Středa, 15 května, 2024
DomůRecenzeRiptide GP 2 - Vodní skútry opět ve velké parádě

Riptide GP 2 – Vodní skútry opět ve velké parádě

Hra Riptide GP, ve které ovládáte skútr a závodíte proti ostatním, si podmanila velkou část herního publika. Nyní je tu druhý díl, který přináší řadu vylepšení a spoustu zábavy.

Závodění na vodních skútrech byla vůbec první hra, kterou jsem měl možnost vyzkoušet na telefonu s Androidem. První díl Riptide GP přinášel na svou dobu úžasnou grafiku i propracovanou fyziku chování vody. Vývoj her ale udělal za tu dobu pořádný krok kupředu a tak bylo na čase vymyslet pokračování. A když je laťka nastavena takto vysoko, není lehké herní fanoušky opět zaujmout. Vývojářům ze studia Victor Unit se to povedlo, ale bohužel jen z části.

Grafika a fyzika vody

Dnes uděláme výjimku a jako první rozebereme grafiku. Grafická stránka hry je dominantou celé série a vývojáři si na ní dali hodně záležet. Vylepšení doznala jak trať, tak i její okolí a vše vypadá opravdu parádně. Druhou neméně důležitou stránkou je samozřejmě fyzika vody. Zde marně hledám slova, která by znamenala více než perfektní, protože skútr se opravdu chová tak, jak byste čekali. Reakce na vlny, které stroj zpomalují nebo zrychlují a působí na něj různou silou nebo správné noření skútrů do vody, když uděláte nějaký akrobatický skok, je prostě skvělá. Fyzika vody nemohla být ve hře snad lépe zpracována.

Grafická dokonalost ale neznamená žádné dlouhé načítání. Hra je velmi dobře odladěná a nějakých načítacích obrazovek se sice dočkáme, ale opravdu jen na malou chvíli. Pokud byste přeci jen měli problémy s grafikou, hra nabízí široké možnosti nastavování. Snížení kvality grafiky má samozřejmě velký vliv na výkon.

2013-08-13 15.50.22

Hratelnost

Ani zde hra nijak nezchudla, ale naopak příjemně překvapila. Riptide GP 2 nabízí osm pohárů, přičemž první v sobě ukrývá 4 závody, druhý 5 závodů a další již poháry po šesti závodech. Aby se hra nestala po pár hodinách nudná, přidali do ní vývojáři několik závodů, které jsou jiné než klasické závodění proti soupeřům. Máme tu klasickou časovku, kdy se snažíte zajet sám co nejrychlejší kolo, eliminaci a free style závod. V něm se snažíte udělat v časovém úseku co nejvíce akrobatických triků. Abyste vyhráli, musíte zároveň volit triky obtížnější, aby zisk bodů byl co nejvyšší.

Poháry ale nejsou odemčené ihned ze začátku hry. K tomu, abyste je postupně odemkly všechny, potřebujete sbírat hvězdy. Za jeden závod je možné získat 3 hvězdy, tedy pokud vyhrajete. Za druhé místo jsou dvě, za třetí jedna hvězda a dále je to již jen menší finanční ocenění. Ani závody v pohárech nejsou plně odemčeny. Pokud jednoduše nenasbíráte dohromady ze všech předešlých pohárů dostatečný počet hvězd, další závod se neodemkne a hra vás tak donutí si některé závody zopakovat.

I skútr se dá tunit

Na začátku hry dostanete jeden slabší skútr, který můžete později vylepšit po prvních vydělaných penězích za odjeté závody. Vylepšit je možné akceleraci, maximální rychlost, ovladatelnost a velikost nitra. Nitro získáváte za provedené akrobatické triky, a čím více si ho budete moci uschovat, tím více můžete zrychlit a provést na rampě složitější trik.

Mimo upgradu skútru také přijde čas na pořízení nové, lepší hračky. Tady máte na výběr celkem ze sedmi skútrů, přičemž zde není žádné omezení a pokud si ušetříte na ten nejlepší, můžete si ho koupit třeba ihned na začátku, ale je to nepravděpodobné vzhledem k ceně a výši odměn za závod.

2013-08-13 15.55.02

Akrobatické triky

Všemožné kousky na skútru jednoznačně k Riptide GP patří. Na začátku ale nebudete umět všechny triky, nýbrž pouze pár základních a další se musíte naučit. Ježděním závodů získáváte zkušenostní body, které vás posouvají na další úrovně. Za každou pokořenou úroveň dostanete jeden speciální bod, který můžete využít k nákupu nových triků. Ty už většinou zahrnují kombinace, ale k ním se dostaneme za chvíli. Složitější triky už po vás budou chtít někdy i dva, tři nebo čtyři speciální triky, záleží na náročnosti. Triky jsou zároveň rozděleny do pěti kategorií, které se vám budou odemykat až po dosažení určitého levelu.

Po odemčení triku vám stačí zapamatovat si kombinaci slidů a můžete si jej vyzkoušet v závodě. Některé triky jsou obtížnější v tom, že zahrnují několik kombinací. V honu za co nejrychlejším časem a udržením se na dráze tak musíte ještě myslet na to, jaký uděláte trik na další rampě, která je před vámi. Například skok Knuckle Dragger vyžaduje rychlou kombinaci slidu obou prstů dovnitř a poté dolů. Prsty musíte udržet na své polovině displeje, jinak trik většinou nevyjde. Za správné provedení triků dostanete kousek nitra nebo za těžší se vám dobije dokonce na maximum. To lze využít pro zrychlení nebo lepší skoky.

Triků na výběr je opravdu nespočet a všechny jsou opravdu zajímavé. Rampy jsou ale rozdílné a je potřeba vybrat ideální trik. Na menších rampách raději zvolte jednodušší, naopak na velkých se pokuste o pořádný akrobatický kousek. Pokud závodník při dopadu nesedí na skútru, spadne. To vás výrazně zpomalí a většinou již nemáte šanci být první, takže během závodu není moc prostoru pro chyby.

2013-08-13 17.16.42

IAP a Úložiště

Mikrotransakce se nacházejí i ve hře Riptide GP 2, ale naštěstí slouží pouze pro nedočkavce, kteří nechtějí postupně ušetřit na upgrade nebo nový skútr. V tom případě si mohou koupit nějaké ty peníze do hry. Nákup nejlepšího vozítka vás např. vyjde na asi 200 korun.

Velkou výhodou, za kterou jsem byl hodně rád, je zálohování cloudu, a to konkrétně na Google+. Hra je totiž propojená s touto sociální sítí, a pokud ji smažete a poté znovu nainstalujete, můžete po přihlášení k pokračovat tam, kde jste dříve skončili.

Multiplayer a Ovládání

Google+ slouží nejen jako propojovací sociální sít, ale také jako přihlášení k hraní s ostatními hráči online. V tomto módu můžete buďto pozvat své přátele, aby si zahráli s vámi, nebo vám systém vyhledá protivníka sám. Multiplayer ale zatím není ideálně vyladěný, a tak i když máte možnost hrát až se třemi protivníky, většinou si zahrajete proti jednomu, protože zbytek se nestihne připojit.

Navíc online hra nemá žádná omezení co se týče schopností hráčů, a tak se může stát, že se jako úplný začátečník utkáte s ostříleným profesionálem, který vlastní nejvýkonnější skútr.

Ovládání je jako výchozí nastaveno pomocí gyroskopu. Nakláněním telefonu tak můžete ovládat skútr s tím, že akcelerace je automatická a k dispozici máte pouze brzdy. Další možnost je klasické rozdělení displeje na dvě poloviny a poslední variantou jsou tlačítka umístěna v levém dolním rohu. U gyroskopu si ještě můžete nastavit senzitivitu zatočení.

2013-08-13 17.16.42

Závěr

Riptide GP 2 rozhodně nezklamal. Skvělé podání grafiky a fyziky vody, akrobatické triky v hojné míře a několik druhů závodů dělá z této hry opravdu výborný titul. Snad jen multiplayer mohl být lépe řešen, ale určitě se dočkáme vylepšení v budoucích updatech. Hru si můžete pořídit za necelých 60 korun.

Hodnocení: 9/10

Plusy

  • Fyzika vody
  • Grafika
  • Potlačení stereotypu

Mínusy

  • Nevyladěný multiplayer
  • Ze začátku až příliš obtížné

[appbox googleplay com.vectorunit.red ]

[appbox appstore id662569685]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Riptide GP 2/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře