Sobota, 22 června, 2024
DomůRecenzeRecenze Makibes Wear: Cenově dostupné smartwatch

Recenze Makibes Wear: Cenově dostupné smartwatch

V dnešním testu se podíváme na chytré hodinky Makibes Wear HR MTK2502C, které podobně jako Huawei W1 přinášejí elegantní vzhled klasických hodinek spolu s chytrými funkcemi. Narozdíl od svého čínského kolegy Makibes přicházejí na trh se značně přívětivější cenovkou. V recenzi se podíváme, jak si hodinky povedou.

Balení a vzhled

Chytré hodinky už dávno nemusejí znamenat pouze nevkusné cosi se silikonovým páskem. Dnes mohou být hodinky nejen chytré, ale také elegantní a od běžných k nepoznání. Ruku v ruce se vzhledem jde bohužel i cena (kdo by to čekal), a ta nezřídka atakuje hranici až 10 000 Kč, jako je tomu například u čínského výrobce Huawei a jeho modelu W1. Makibes Wear se rozhodl toto změnit a představuje elegantní hodinky, za v přepočtu asi 1 000 Kč.

Balení hodinek se nese v praktickém duchu a ničím nás nepřekvapí. Uvnitř balení nalezneme krátký manuál a USB kabel. Škoda jen absence adaptéru.

01

Hodinky Makibes jsou i přes svou nízkou cenu překvapivě poměrně kvalitně zpracované. Ciferník je kovový s kvalitním IPS displejem. Pásek je z příjemného materiálu, jež má být dle výrobce kůží (mě se spíše jeví jako koženka) a celkově hodinky působí hodnotně a elegantně. Navzdory své ceně se nejedná o kousek, ze kterého by bylo na první pohled patrné, že jde o levné hodinky z Asie. Naopak, řemeslné zpracování je třeba pochválit.

Nabíjení je u hodinek Makibes Wear HR řešeno stejně, jako například u již několikrát zmíněného modelu Huawei W1, kterého si Makibes patrně vzal za vzor, a to magnetickým dobíjecím páskem. Jde o podobný systém jako Magsafe, který používá Apple u svých macbooků. U hodinek, narozdíl od notebooku je jeho využití diskutabilní, ale aspoň nehrozí, že by se vám vylomila záslepka USB, kterou používají jiné hodinky. Díky systému magnetů není možné kabel zapojit obráceně, takže se nemusíte bát, že byste si hodinky při nabíjení zničili.02

Spodní strana hodinek je tvořena plastem a najdeme zde senzory, kterými hodinky měří tep. Obě části hodinek k sobě pevně lícují a přechod mezi plastovou a kovovou částí je plynulý. Najdeme zde také malý repráček, díky kterému můžete používat hodinky jako handsfree zařízení. Reprák je také možné použít pro přehrávání hudby, ale zde si dost dobře nedokáži představit, proč by někdo namísto telefonu použil ještě menší reprák v hodinkách.

05

04

 

Funkce a uživatelské prostředí

Chytré hodinky Makibes Wear HR asi nejvíce upotřebíte, stejně jako všechny chytré hodinky, jako notifikační centrum. Testované hodinky po spárování s telefonem neměly problém zobrazovat upozornění na příchozí hovory, sms zprávy a emaily. Díky přítomnosti repráku potěší možnost vyřídit si hovory pouze prostřednictvím hodinek. Oznámení o příchozím hovoru jde nastavit zvukové, nebo pouze vybrací. Příjemně mě překvapilo, že kromě toho, že jde hovor klasicky přijmout přímo z hodinek, jakmile jsem hovor přijal, slyšel jsem volajícího z hodinek, poté co přiložíte telefon k uchu, hodinky se ihned automaticky odmlčí, a vy tak slyšíte volajícího pouze z telefonu. U takto levných hodinek jde o příjemnou funkci.

06

Hodinky mají disponovat funkcí, kdy můžete na zprávy odpovědět rovnou z prostředí hodinek, u mého telefonu (Huawei P8) hodinky tuto funkci tvrdošíjně odmítaly, a hlásily, že můj telefon není podporován.

Potěší také přítomnost senzorů, díky kterým hodinky dokáží počítat kroky, nebo celkem přesně změřit srdeční tep. Pro odemknutí skutečného potenciálu hodinek budete potřebovat do svého telefonu stáhnout a nainstalovat aplikaci Fundo Wear. Pro instalaci stačí naskenovat QR kód, který najdete v manuálu a systém vám nabídne několik aplikací. Z asi 4 aplikací jsem používal pouze Fundo Wear, neboť zbylé 3 mi telefon hlásil jako potencionální hrozbu. Klidu na duši nepřidá, že je nenajdete na PlayStoru a stahují se bůhví odkud.

 

Po instalaci aplikace Fundo Wear dokáží hodinky sledovat kvalitu spánku, počítat oběhnutou vzdálenost, počet kroků či spálené kalorie. Aplikace funguje překvapivě dobře. Kvalitu spánku jsem ovšem s hodinkami neměřil. Představa spánku s poměrně velkými, a ne úplně lehkými hodinkami, se mi nijak zvlášť nezamlouvala.

Taktéž hlasové ovládání funguje poměrně dobře (dobře je asi silné slovo, ale funguje tak, jako na všech zařízeních). Stejně tak potěší možnost použít hodinky jako spoušť foťáku. Na mém telefonu se hodinkám podařilo spustit aplikaci fotoaparátu vždy, když byl telefon odemčený. Při uzamčeném telefonu hodinky vyhodí chybovou hlášku, ale toto bych jako velký problém neviděl.

Uživatelské prostředí

Hodinky Makibes Wear HR vás nechají vybrat z několika vzhledů ciferníků

Zhodnocení

Chytré hodinky Makibes Wear HR jsou stylové hodinky za hodně sympatickou cenu. Za tuto cenovku dostanete funkčnost, která běžnému uživateli naprosto vystačí. Pokud vybíráte chytré hodinky, které vás upozorní na příchozí zprávu nebo budou sledovat vaši fyzickou aktivitu, pak mohou být hodinky Makibes dobrou volbou. Určitě je na místě vyzdvihnout kvalitní IPS displej, který má rozlišení 240×240, dostatečnou jemnost a vynikající pozorovací úhly. Bohužel hodinky sráží baterie, která při spárování s telefonem vydrží přibližně 8 hodin. Výrobce uvádí kapacitu 280mAh, což je na chytré hodinky dostačující, ale buď je skutečná kapacita někde jinde, nebo jsme měli v redakci vadný kus, protože 8 hodin, se stáhlým jasem a displejem nastaveným na automatické vypínání po 15s, je hodně špatný výsledek.

14

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře