Pátek, 12 dubna, 2024
DomůRecenzeRecenze HTC One Max - Hliníkový obr se čtečkou otisků prstů

Recenze HTC One Max – Hliníkový obr se čtečkou otisků prstů

V dnešní recenzi se podíváme na speciální zařízení. Speciální je proto, že se jedná o opravdu obrovský telefon a zároveň malý tablet. Ano, je řeč o phabletu HTC One Max.

Pokud chcete zaujmout, tímto tabletofonem se vám to jistě podaří. To, jestli pozitivně či negativně, záleží na mnoha okolnostech.

Tento kříženec si své oblíbence určitě najde. HTC One Max je svižným zařízením v pěkném hliníkovém těle. Škoda však, že se nejedná o celkohliníkový monolit jako u mobilu One. 

Přehled výbavy:

  • Operační systém: Android 4.3 Jelly Bean
  • Rozměry: 164,5 × 82,5 × 10,3 milimetrů
  • Hmotnost: 217 gramů
  • Čipová sada: Qualcomm Snapdragon 600
  • Frekvence procesoru: 1,7 GHz
  • Operační paměť RAM: 2 GB
  • Vnitřní paměť: 16 GB (k dispozici 10,50 GB)
  • Paměťová karta: microSDXC
  • Rozlišení displeje: Full HD 1080 × 1920 px
  • Uhlopříčka displeje: 5,9″
  • Technologie displeje: Super LCD3
  • Typ displeje: kapacitní
  • Počet barev: 16 milionů
  • Bluetooth: 4.0 (EDR, A2DP, AVRCP, OBEX)
  • Wi-Fi: 802.11a/b/g/n
  • Připojení k PC: microUSB, USB 2.0
  • Senzory: proximity, gyroskop, akcelerometr, světelný, NFC, infraport, čtečka otisků prstů
  • GPS: ano, A-GPS, digitální kompas, Glonass
  • Rozlišení fotoaparátu: 4 Mpx
  • Blesk: LED
  • Kapacita baterie: 3300 mAh

Vzhled a  konstrukce

HTC One Max (5,9″) vychází designově z velice úspěšné řady ONE. Tedy konkrétně stojí po boku svých menších bratříčků One Mini (4,3″) a One (4,7″). Z toho plyne, že One Max není žádný drobeček a je z této řady největší.

Na čelní straně se nachází obrovský Full HD displej společně se stereo reproduktory, které hrají opravdu dobře. Dále je zde možné nalézt čelní kameru a senzory (proximity a světelný). V mřížce vrchního reproduktoru je možné vidět notifikační diodu.

Ve spodní části je tlačítko zpět po straně levé a home tlačítko po straně pravé. Pokud hledáte tlačítko pro poslední spuštěné aplikace, budete hledat marně. Doporučím vyzkoušet dvojklik na home tlačítko, který multitasking aktivuje. Co by se mi líbilo, tak implementace „home“ tlačítka do loga HTC, které je umístěno uprostřed. Tímto krokem by bylo docíleno jeho účelného využití.

Na straně zadní smartphonu se nachází fotoaparát s „pouze“ 4 Mpx. Pouze v tomto případně není tak úplně pouze, jelikož fotoaparát fotí výtečné fotografie a je zde možné vidět, že Mpx nehrají zásadní roli. Dalším významným prvkem zadní strany je čtečka otisků prstů, o které si napíšeme více níže.

 20131209_115605

Displej

Jednou z hlavních devíz testovaného přístroje je Full HD displej s úhlopříčkou 5,9 palců. Podání barev displeje je opravdu věrohodné. Černá působí dobře, nicméně Super AMOLED od Samsungu se mi zdá pořád lepší než panel vyráběný technologií super LCD. Za velkou pochvalu stojí jemnost zmiňovaného displeje. Pokud byste chtěli hledat pixely, tak by se jednalo o obtížný úkol (ne však nemožný).

 20131210_151113

Fotoaparát

Pokud se podíváme do technických podkladů, uvidíme „pouze“ 4 Mpx, nicméně dělat závěry z tohoto údaje se moc nevyplácí. Fotoaparát pořizuje velice pěkné fotky a to i za snížených podmínek. HTC dokonce uvádí lepší světelnost až o 300 procent ve zhoršených podmínkách. Pro lepší představu o kvalitě fotografií si můžete udělat pomocí níže vložených fotografií. A nezapomněli jsme ani na videa.

 IMAG0007 IMAG0006 IMAG0004

Baterie

Pokud se ptáte, proč si zakoupit toto „obrovské“ zařízení, jednou z odpovědí může být pro velkorysou výdrž baterie. To je totiž další silná stránka tohoto velkého zařízení. Pod zadní kovovou kapotou se totiž skrývá akumulátor s kapacitou 3300 mAh.

Při běžném používání se tedy pohybujeme někde na hranici dvou dnů. Pokud však budete telefon využívat konzervativněji než my, tedy nebudete telefonovat a odepisovat na e-mail pokaždé když vám je doručen, určitě se dostanete na ještě lepší výsledky. Ale ruku na srdce, dvoudenní výdrž při vyšším používání je v dnešní době velice dobrý výsledek.

 20131209_115535

Telefonování a zprávy

Dostáváme se k telefonování a zprávám. Obě tyto činnosti mi s One Max moc nevyhovovali, hned vysvětlím proč.

Telefonování – testované zařízení je u ucha opravdu velké, což by nebylo tím hlavním problémem. Největší problém u telefonování je váha přístroje, která činí 217 gramů. To znamená, že při delším a častějším telefonování vám pravděpodobně upadne ruka. S tou rukou to nebude tak horké, nicméně držet takto těžké zařízení není moc příjemné. Řešením je využití handsfree.

Zprávy – tato činnost taktéž není nejpohodlnější s takto velkou úhlopříčkou displeje. Je téměř nemožné psát zprávy v jedné ruce a celkově telefon jednou rukou ovládat. Na druhou stranu někdo může být potěšen velikostí klávesnice a textu všeobecně. To znamená, že ne všechny mé zápory musí nutně být i vašimi.

Výkon

O dostatečný výkon se stará čtyř jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 600 s frekvencí 1,7 GHz. Při provedení benchmarku v AnTuTu dostaneme hodnoty kolem 26 323 bodů. Jak můžeme vidět na přiložené fotografii, je dosažený počet bodů mezi One Max a One téměř totožný.

Pokud bychom však chtěli zařízení porovnávat s Galaxy Note od Samsungu, dostaneme se někde mezi druhou a třetí generaci. To znamená, že One Max výkonově za letošními vlajkovými loděmi v tomto segmentu, tedy Galaxy Note 3 a Sony Xperia Z Ultra, zaostává zhruba o deset tisíc bodů.

 Screenshot_2013-12-10-10-55-01 Screenshot_2013-12-10-10-58-20

Funkce, které stojí za vyzdvihnutí

V této části si uvedeme tři funkce, v některých případech hardwarové vychytávky, které tento telefon nabízí.

Čtečka otisku prstů

Zabezpečení má stále větší význam. Je to způsobeno tím, že mobilní zařízení obsahují čím dál větší počet našich citlivých dat a informací. HTC (společně se společností Apple) přišli se zajímavým řešením odemčení telefonu. Jedná se o čtečku otisku prstů. Nutno podotknout, že Apple a jeho iPhone má tuto záležitost řešenou lépe a je možné přiložit prst v jakémkoliv úhlu a není nutné přejíždět.

I přes tento fakt stojí HTC za implementaci pochválit. Funkčně odpovídá senzor starší technologii, která je vkládaná do notebooků. To znamená, že je nutné před senzor prstem přejet a ne vždy se podaří odemknout zařízení na poprvé. Přes tyto nedostatky je tato implementace hodnocena kladně a je příjemné vidět snahu o vyšší zabezpečení obsahu telefonu.

 HTC - fingerprint HTC - fingerprint1 HTC - fingerprint2

HTC remote control

Stejně jako HTC One a Samsung Galaxy S 4 obsahuje One Max infračervený port pro ovládání jakékoliv televize. První nastavení je lehce zdlouhavé, nicméně po uložení všech televizí už nemusíte hledat dálkové ovládání a stačí mít po ruce tabletofon One Max. A nepředpokládám, že by někdo svého miláčka neměl stále při sobě.

 HTC - TV3 HTC - TV8

Google Disk

Google Disk neboli Google Drive není nijak výjimečnou aplikací. Možnost ukládání všemožného do cloudu je již známá věc, nicméně partnerství Google a HTC přináší k 15 GB dalších 50 GB. Stačí se pouze přihlásit pod svým Google účtem a otevřít aplikaci Google Disk. Padesát gigabajtů navíc se hodí vždy, obzvláště při zálohování fotografií. Co je nutné podotknout, tak zmíněných 50 GB je pouze po dobu určitou, a to 2 roky.

  HTC - disk HTC - disk2

Koupit? Ano? Ne?

Pokud nevlastníte a neplánujete koupit tablet a zároveň chcete telefon s větší úhlopříčkou displeje, tak bych vám toto zařízení určitě doporučoval. Má mnoho kladů, ale zároveň i několik záporů. Je nutné počítat s větším displejem, který není možné ovládat jednou rukou. S tím souvisí také vyšší váha. Před koupí HTC One max je rozhodně nutné si uvědomit účel jeho využití, protože některé výhody mohou být pro někoho nevýhodami a naopak.

Plusy

  • úhlopříčka displeje (ceníte ji při sledování filmů, čtení knih nebo surfování na webu)
  • kvalita displeje
  • nadstandardní výdrž baterie
  • úspěšný design řady ONE

Mínusy

  • velikost zařízení
  • nemožné ovládání jednou rukou
  • vyšší váha
  • občas nefungující čtečka otisku prstů
  • neduhy zpracování

 20131210_163044

Za zapůjčení smartphonu One max děkujeme českému zastoupení společnosti HTC

htc-logo

Tomáš Rygl
Tomáš Rygl
Inženýr vysoké školy zaměřené na ekonomii, který je fanouškem mobilních technologií. Mezi nejoblíbenější společnosti Tomáše patří Google, Samsung a Apple.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře