Pátek, 21 června, 2024
DomůRecenzeReal Racing 3 - Ty nejlepší automobilové závody

Real Racing 3 – Ty nejlepší automobilové závody

Po dlouhém čekání jsme se konečně dočkali. Studio Firemint, která patří pod obří vydavatelství EA, vydalo pokračování veleúspěšného titulu jménem Real Racing. Tentokrát už s pořadovým číslem tři.

Asi největší překvapení je, že tyhle úchvatné závody jsou zcela zdarma ke stažení. Je tedy Real Racing úplně ta nejlepší hra na mobilním trhu? To se dozvíme o pár řádků níže.

Hratelnost 9/10

Real Racing vás přivítá úvodním logem EA a krátkým upozorněním, že vše, co je ve hře, bychom neměli zkoušet na reálné silnici. Poté se dostáváme do úvodního menu hry, kde vidíme režim kariéry. Ten je rozložený do mnoha závodů, které jsou dále rozděleny na další podskupiny. První závody jsou s běžnými auty, které můžeme potkat na klasických silnicích.

Čím větší je kariérní postup, tím více aut se nám odemkne. Ve hře nás čeká 46 licencovaných automobilů. Mezi nimi se objevují taková auta, jako třeba Audi R8, Porsche 911 nebo nejnovější Lamborghini Aventador. Licencované jsou i tratě a z těch nejznámějších můžu jmenovat anglický Silverstone a nebo německý Hockenheimring.

Hra obsahuje mnoho typů závodů. Kromě klasických okruhů je zde i závod jeden proti jednomu, dále závod, kdy vyhrává ten, kdo dosáhne nejvyšší rychlosti. Dále knock-out závody, kde nesmíte být nikdy poslední. Je zde i oblibený drag race, což je závod kde vyhrává ten, který má větší cit pro řazení. Po jisté době si všimnete, že nad auty jsou jakási jména a přezdívky dalších závodníků. Je to z toho důvodu, že ve hře hrajeme proti reálným protivníkům. Tabulky s časy vašich přátel se neustále aktualizují a stahují přímo do hry, takže hra musí být neustále připojená k internetu, což může být někdy trochu problém.

Jistě se teď ptáte, jak může být tohle všechno zdarma ke stažení. Ano jde to. EA přešla k novému platebnímu modelu a Real Racing se mu bohužel nevyhnul. Tento model spočívá v mikroplatbách přímo ve hře. Hra je naprogramovaná přímo tak, aby nás nedočkavé a nutila sáhnout do peněženky. Pokud se nám nedaří, ale chceme ve hře postoupit dále, můžeme si trať odemknout. To platí také u systému oprav. Tam máme dvě možnosti. Buď počkat nějaký čas, než se auto opraví nebo si koupit za lokální měnu její urychlení. Samozřejmě zde platí, že čím dražší auto, tím déle trvá jeho oprava.

Takže někdy si můžeme počkat pěkně dlouho. Zmiňovanou lokální měnu, což jsou Goldy neboli v češtině zlaťáky, si už musíme nakoupit za reálné peníze. Za ně si pak můžeme koupit i auta a nemusíme čekat, než si vyděláme dostatečné množství peněz závoděním. Bohužel cena některých luxusních aut se může blížit i pětisetkoruně a více, což je slušná pecka, kterou bychom museli investovat do hry. Cena Goldů začíná na ?1,79 a získáme jich 10. To stačí zhruba na odemknutí jednoho závodu a pár rychlých oprav. Pokud chceme více, tak za ?89.99 (v přepočtu 2300 Kč) získáme 1000 Goldů a ty nám jistě vydrží delší dobu, ale moc rozšoupnout se taky nemůžeme.

Kromě těchto Goldů se dají nakoupit i jakési balíčky, které obsahují například auto, dále odemčení nových tratí a k tomu nějaké ty Goldy. Cena začíná opět na ?1,79. Na druhou stranu nic nám nebrání si hru zahrát i bez pomoci naší peněženky. Ano jde to. Možná s menšími obtížemi. A tím nemyslím nějaké herní podrazy, ale například doba, za kterou si vyděláme na naše vysněné auto, bude neúměrně dlouhá a spíše nás hra přestane bavit anebo zvolíme první zmiňovaný způsob.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Real Racing pack/“/]

Grafika a zvuky 10/10

Real Racing byl vždy po grafické stránce před konkurencí. I tentokrát autoři dokázali z našich přístrojů dostat úplné maximum. Auta jsou zpracované do posledního detailu. Kromě pohledu ze třetí osoby jsou zpracovány i interiéry všech automobilů. Za to si vývojáři jistě zaslouží pochvalu. Dokonce je zde i model poškození, nevím jak je moc dopodrobna řešený, jelikož jsem se bál, že částka za opravu bude velmi vysoká a já budu muset čekat, než se mi auto opraví.

Prostředí hry je dotaženo skoro do reálné podoby. Obojí vypadá na retina displeji fantasticky. Musím říct, že nejde jen o to vykreslit pár aut, které se prohání na licencovaném reálném okruhu. Ale vykreslit jich dvacet a ještě na reálně vypadajícím okruhu, to už je jistě oříšek. Autoři si s tím ale poradili a na nejnovějších iOS a Android zařízeních hra běhá naprosto plynule. Ani já osobně jsem během hraní nezaznamenal žádné problémy a to vlastním iPhone 4S. Bohužel majitelé slabších Androidů možná mohou mít problémy s plynulostí celé hry.  Real Racing si po grafické stránce opět zvýšil náskok. Asi nejvíce mu šlape na paty Need For Speed: Most Wanted, které také patří pod hlavičku EA.

Zvuková stránka hry je poněkud slabší, ale není to nic, co by kazilo herní zážitek. Zvuky motorů aut jsou samozřejmě odlišné, ale například hudební podtext je poněkud stereotypní a moc nepumpuje adrenalin do žil.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Real Racing 3/“/]

Ovládání 10/10

Třetí díl Real Racingu je odlišný od dvou předchozích. Tady se vrátíme více do reálu, takže nečekejme pomůcky typu nakreslení nejlepší jízdní stopy. Dokonalá jízdní stopa sice zmizela, ale zůstali zde například asistent brzdění při průjezdu zatáčkou. Jistě to někomu pomáhá, ale pro nejlepší jízdní a herní zážitek byste měli být vy páni svého vozu a sami si určit, kdy použijete brzdu a plyn. Navíc předjíždění v zatáčce, kde jsou protivníci nejzranitelnějším, nebude s podobnými asistenty možné.  Jízdní model se autorům opravdu vydařil. Auto se chová realističtěji a závody zůstávají stále zábavné.

Závěr 9/10

Ano Real Racing 3 jsou ty nejlepší závody, jaké jsem do dnešní doby hrál na mobilních zařízeních. Perfektně vyladěné a s kopcem zábavy, která nás čeká a nemine. Na druhou stranu, nejsme milionáři abychom si mohli dovolit nakupovat auta a různá vylepšení za neúměrné částky za peníze našich rodičů anebo naše pracně vydělané.

Mikro transakce hře hodně škodí. Určitě je lepší zaplatit za hru 300 korun a pak mít k dispozici všechny věci v jedné ceně. Takhle nám zapáleným hraní může pořádně provětrat účet. Jako další celkem podstatný problém vidím v požadavku hry, být neustále připojený k internetu. Na dlouhé cesty vlakem nebo letadlem hra rozhodně není a je to škoda.

iOS |Android

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

1 komentář

  1. Hra má své mouchy, které jsou shrnuty v závěru. Já jen doplním, že na HTC One X+ se hra nepatrně zadrhává, což je celkem škoda, když to byl donedávna nejrychlejší chytrý telefon. Předpokládám tedy, že si hru užijí nejvíce budoucí majitelé Sony Xperii Z, HTC One a S4.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře