Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeReactable Mobile: Futuristická aplikace pro mix elektronické muziky

Reactable Mobile: Futuristická aplikace pro mix elektronické muziky

Na světě je nový hit. Jmenuje se Reactable a v současné době je k vidění například na veřejných událostech jako jsou koncerty či technoparty, na podnikových večírcích, výstavách, v lobby barech některých hotelů atd. Pokud jste Reactable ještě neviděli, dovolte mi malé představení.

Reactable je futuristicky vyhlížející stůl s pronikavě svítící plochou pro inovativní mixování muziky. Kulatý stůl je po stranách osazený neméně futuristicky vyhlížejícími kostkami. Kostky po uložení na plochu stolu mění hudbu, která se ze zařízení neustále line, a samozřejmě také patřičně blikají a svítí, což na přihlížející lidi působí jako magnet.

Reactable však není jenom krásný na pohled, jeho skutečná hodnota tkví v tom, co dovede. Jakkoliv se nemůžu počítat mezi hudební odborníky a kdybych měla, dokonce bych se popsala jako maximálně antihudební člověk, který namísto hudebního sluchu trpí hudebním hluchem, nebylo pro mě těžké odhalit, že tento stůl by na poli elektronické muziky mohl znamenat revoluci. Pokud mi v tomto směru nevěříte, což není zase tak těžké, můžete zkusit uvěřit tisícům dalších, nyní už hudebně nadaných lidí, kteří k Reactable nadšeně usedávají a už dnes tvoří nádherné skladby, které se dost možná jednou objeví na některé technoparty, či v playlistu nějaké zajímavé hry.

reactable_06

Od Reactable k Reactable Mobile

Přiznávám, že patřím mezi „hračičky“. To jsou takoví ti lidé, které nadchnou nejrůznější „vychytávky“ a chtějí si je minimálně zkusit, nejlépe vlastnit. Doma jsme tak v poslední době měli například dron, nějaké wearables a málem i Reactable. Reactable mi na první pohled učaroval, bohužel po mém promptním hledání na internetu jsem zjistila, že toto se toto zařízení prodává za cenu okolo 6000 €. To je moc i pro naprostého šílence. Naštěstí nám ovšem zbyla alespoň jeho mobilní varianta.

Mobilní aplikace Reactable se jmenuje Reactable Mobile. Samozřejmě není tak efektní, jako samotný Reactable a neudělá tak z vašeho domova ráj pro všechny muzikofily, svou základní funkci ovšem plní pomalu stejně dobře jako stůl samotný.

IMG_4178

Skládání elektronické muziky i pro začátečníky

Základem aplikace je kruh, do nějž postupně vkládáte jednotlivé kostičky, respektive zdroje zvukového signálu (generuje bicí, triangl, zvukovou stopu atd.). Jakmile je kostka zanesena na stůl, spojí se s jeho středem, do něhož směřuje její zvukový výstup. Okamžitě tak slyšíte, co jste vlastně složili.

Postupně můžete přidávat další a další, klidně i pokročilé kostky včetně nejrůznějších efektů (phaser, flanger), nebo filtrů (low pass, high pass atd.). Před zdroj zvuku pak můžete vložit zase nějaký ten sekvencer, jímž do celkového hudebního obrazu posíláte noty.

IMG_4194

Reactable Mobile má široké možnosti nastavení

Nastavení a tudíž i celkové vyznění vaší zvukové stopy můžete měnit pohodlným otáčením kostiček, nebo menu, jehož prostřednictvím změníte prakticky cokoliv včetně používaných hudebních stop atd. (ty mimochodem můžete sami vytvořit tím, že si je do aplikace nahrajete). Pokud jste hudebně založení, takto jednoduchým a ve své podstatě velmi primitivním vizuálním způsobem můžete složit naprosto pokročilé songy, které nerozeznáte od komerční produkce. Ne nadarmo se na tvorbu za pomoci Reactable vrhli i přední DJové.

Sranda vás ovšem nemine ani v případě, že jste naprostí hudební ignoranti. Sestavit si svůj vlastní nástroj, přidat basovou linku, hlavní melodii, něco na podkreslení i nějaký ten filtr, případně změnu tempa a mnoho dalších věcí dokážete úplně sami jen díky zkoušení, případně sledování přiložených videí. A můžu vám říci, že díky Reactable jsem se poprvé v životě alespoň na moment cítila, jako bych byla hudebním talentem.

IMG_4174

Možností Reactable jsou hromady, stačí jenom zkoušet a nebát se experimentovat. Jediným větším limitem je počet kostiček. Ty však v případě spokojenosti se samotnou aplikací můžete kdykoliv dokoupit skrze mikrotransakci. Reactable Mobile vám srdečně doporučuji, i když originální stůl samozřejmě bude vždycky o něco lepší.

Hodnocení: 9/10

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Reactable Mobile/“/]

Verdikt:

  • Skvělý nástroj pro tvorbu elektronické hudby, který učaruje jak hudebním nadšencům, tak i naprostým amatérům. Je jednoduchý, efektivní a navíc vypadá naprosto úžasně.

Co se mi líbilo:

  • vypadá skvěle
  • maximálně jednoduché skládání
  • spousta možností
  • pokročilé funkce pro skutečné fajnšmekry
  • dá se dokoupit obrovskou množství nových kostiček
  • šikovný tutoriál
  • velké množství skladeb jiných lidí včetně známých osobností

Co se mi nelíbilo:

  • originální Reactable stůl je drahý

[appbox googleplay com.reactable]

[appbox appstore 381127666]

Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
Redaktorka na volné noze se zájmem o mobilní technologie, videohry, knihy, sport a zdravý životní styl.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře