Neděle, 12 května, 2024
DomůNovinkyQualcommu byla uložena v Jižní Koreji rekordní pokuta

Qualcommu byla uložena v Jižní Koreji rekordní pokuta

Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC) potvrdila, že výrobce čipů Qualcomm musí zaplatit rekordní pokutu ve výši 873 milionů dolarů (20 miliard Kč) za údajně neférové obchodní praktiky. Americká společnost se hodlá proti rozhodnutí odvolat k nejvyššímu soudu. Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena.

Podle komise Qualcomm zneužil svého postavení na trhu a omezoval svobodnou soutěž. Firma měla vybírat neoprávněné poplatky za své patenty na čipy od ostatních výrobců a poškozovat tak své konkurenty, když jim odmítala některé své patenty uvolnit. „Žalovaný výrazně ovlivňoval výrobce mobilních telefonů buďto nekalými obchodními praktikami, anebo závislostí na dodávkách čipů do modemů,“ uvedl soudce. KFTC případ zkoumala od roku 2016.

Qualcomm s oznámeným rozhodnutím nesouhlasí a již oznámil, že se se odvolá proti rozhodnutí, výši pokuty i metodě výpočtu. Problémy ale americký podnik nemá jen v Jižní Koreji. V minulých letech byl odsouzen v Číně za porušování antimonopolních zákonů k pokutě 975 milionů dolarů (25,2 miliardy Kč). Vyšetřují ho navíc i regulátoři v jiných zemích včetně Evropské unie nebo Spojených států.

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře