Neděle, 23 června, 2024
DomůRecenzePrvní seznámení se systémy iOS 8 a OS X 10.10 Yosemite

První seznámení se systémy iOS 8 a OS X 10.10 Yosemite

Minulý týden jste mohli sledovat přímý přenos vývojářské konference Applu, která se konala ve slunném San Franciscu. A bylo toho dost k vidění. Pokud jste to nestihli, nevadí.

Přinášíme vám souhrn toho nejdůležitějšího z více jak dvouhodinové keynote.

Yosemite

OS X Mavericks si do dnešního dne nainstalovalo přes 40 milionů uživatelů, což z něj učinilo nejúspěšnější systém pro Macy v celé historii firmy. Tento milník by ale mohla překonat nová verze. Charismatický Craig Federighi (senior vice president pro software) sice nejdříve chvilku mlžil o jejím oficiálním názvu. Označení jako OS X Oxnard, OS X Rancho Cucamonga, OS X Weed dostala nejednoho účastníka konference do kolen. Na konec ale kápl božskou a vše vyklopil. Nová verze má název Yosemite.

Abychom si všimli novinek, netřeba jít do hloubky. Už pouhým okem jsou pozorovatelné změny především v podobě ikon v Docku. Ty si prošly kosmetickými úpravami a nyní věrohodně kopírují styl iOS. Změnou si rovněž prošlo vrchní menu (Finder). Je teď průhlednější a jde přepnout i do temnějšího módu. V notifikačním centru přibylo okno Dnes, které můžete znát z iOS. To jde rozšířit o widgety a další aplikace. Funkce Spotlight už není pevně spojena s vrchním menu a je volně umístěná na ploše. Prošla si řadou úprav a nyní umožňuje nejen jednodušší vyhledávání, ale také vám umožní převádět mezi jednotkami, např. z kilometrů na míle. U kalendáře najdeme nově postranní panel s informacemi o poloze.

Nyní i k iCloudu. Ten je plně kompatibilní s Windows a neměl by být žádný problém uložit nebo sdílet soubor jakéhokoliv typu. Práce s jedním dokumentem na více zařízeních by měla být také jednodušší. Cenovou politiku cloudové služby potkalo pár změn. Za 20 GB prostoru zaplatíte dolar měsíčně a za 200 GB necelých pět dolarů.

Funkce Mail Drop vám zjednoduší posílání velkých souborů prostřednictvím e-mailu. Mac vytvoří link se souborem, ze kterého si ho příjemce stáhne. Přibyl i nový editor, ve kterém můžete přiblížit konkrétní části fotky, přidávat bubliny a spousty dalšího.

V prohlížeči Safari se škrtalo. Vrch prohlížeče nyní bude tvořit jen jeden unikátní řádek. Při zapnutí privátního vyhledávání, se nám otevře pouze jedno okno v tomto módu, ne celý prohlížeč. Rovněž sdílení stránek se stalo jednodušší. Náhled pro otevřené panely si prošel také změnami.

Jedním z velkých témat bylo hlubší propojení vašeho iOS s Macem. Apple to nazval souhrnně Continuity. Jako názorný příklad nám poslouží nová funkce Handoff, kterou si uživatelé jistě zamilují. Funguje jednoduše. Začnete psát e-mail na vašem iPhonu a poté jedním klikem jej budete moct dokončit na vašem Macbooku. I SMS zprávy spolu s hovory nyní budete mít k dispozici na vašem Macu. Dokonce můžete z počítače volat a přijímat hovory. Aby Craig Federighi z Applu tuto funkci demonstroval, odmítl na ploše příchozí hovor od své matky a zavolal radši svému novému spolupracovníkovi, rapperovi Dr. Dre.

Operační systém OS X 10.10 Yosemite bude dostupný na podzim. Vývojáři jej k dispozici mají už nyní.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Yosemite 2.0/“/]

iOS 8

Poté se duch keynote nesl v duchu nového iOS. A opět toho nebylo málo. Představení si vzal na starost opět Craig a začal interaktivními notifikacemi. Nyní můžete na upozornění všeho druhu reagovat, aniž byste museli otevírat danou aplikaci a přerušili tak svou dosavadní činnost. To ocení uživatelé především u zpráv, na které postačí reagovat pár slovy, odmítnutí událostí které přichází prostřednictvím Facebooku nebo komentování, popřípadě lajkování, příspěvků, ve kterých jste označeni. Obrazovka multitaskingu je nyní obohacena o rychlý přístup k oblíbeným kontaktům. Spotlight si stejně jako na OS X prošel změnami a můžeme očekávat i zde lepší a jednodušší vyhledávání. Mail je zase o pár gest bohatší a díky nim se stane jeho správa snazší. Jedním tahem nyní budete moct jak zprávu smazat, tak ji označit některou ze značek.

Ve zprávách jdou nyní vytvářet skupinové zprávy. Vlákna můžete různě spravovat – pojmenovat je či odebírat účastníky. Nově jde ve zprávách posílat i vaše aktuální poloha a dokonce i krátké zvukové zprávy. Ty si můžete přehrávat i se zamčenou obrazovkou přiložením telefonu k uchu. V konverzacích se vám zobrazí všechny videa i fotky. Klávesnice bude nově disponovat funkci QuickType. Ta funguje na bázi našeptávání slov. Mezi podporovanými jazyky ale zatím čeština chybí. Nově taky iOS povoluje klávesnice třetích stran, což je skvělá zpráva pro uživatele SwiftKey a obdobných aplikací.

Poté přišlo na řadu velké téma Apple – korporátní sféra. Firmám nový iOS 8 nově přináší především rychlou a automatickou konfiguraci mail boxu nebo kalendáře. Nainstalování balíčku aplikací, které podnik užívá, bude rovněž jednodušší. Nezapomnělo se ani na bezpečnost a tak je možné všechny aplikace zaheslovat.

Nyní všechny vaše pořízené fotky budete mít ve všech zařízeních připojených k iCloudu. Jakmile některou z fotografií upravíte a uložíte, okamžitě je odeslána na iCloud a aktualizovanou fotku si můžete prohlídnout na dalších zařízeních připojených k iCloudu. Apple přišel také s novým rodinným sdílením. Craig to připodobňuje ke kultovní nástěnce na ledničce s fotografiemi a magnety. To vám nabídne pohotový přístup k sledování rodinného obsahu a sledování polohy zařízení vašich ratolestí. Další zajímavou vychytávkou je sledování nákupu provedených v rámci jedné platební karty (až 6 lidí na jednu kartu). A Apple také přichází s řešením proti nájezdům dětí při stahování her. Jestliže si bude chtít váš syn/dcera koupit některou z aplikací, musíte nejdříve vy tuto koupi schválit – budete o ní informování přímo na vašem zařízení.

I z asistentky Siri se stal lepší „člověk“. Nyní skrze ní můžete nakupovat na iTunes a díky integraci služby Shazam je schopna zachytit a rozpoznat hudbu ve vašem okolí. K tomu, abyste ji oslovili, již netřeba užít tlačítka Home, bohatě postačí vyslovení kouzelného spojení dvou slov „Hey, Siri“. Rozšířilo se i její portfolio podporovaných jazyků. Nicméně v beta verzi iOS 8 se čeština nenachází. Uvidíme, jestli se na tom něco do budoucna změní.

Také jsme se dočkali integrace zdravotní aplikace Health. Tam se budou nacházet veškerá data vztahující se k vašemu zdraví – kalorie, spánek, tepová frekvence a další. V galerii bude moci upravovat snímky za pomocí libovolného editoru, který máte nainstalovaný. A do notifikačního centra je nyní možné přidávat widgety a některé z nich vám povolí i další interakci. Například přímo přihazovat u dražených položek na eBay.

Nový iOS 8 bude dostupný na podzim. Beta verze pro vývojáře je dostupná už nyní.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/iOS 8/“/]

Pro vývojáře

I programátoři si nakonec přišli na své. To největší novinkou byl bezpochybně zbrusu nový programovací jazyk Swift. Opravdu jen málokdo čekal jeho představení a o to srdečnější byla odezva ze strany publika. Vývojáři budou mít nyní k dispozici API Touch ID, díky čemuž se jim otevřou další možnosti využití toho prvku při tvorbě aplikací. Novinka CloudKit přináší hostování aplikací na serverech Applu. Tato služba je zdarma a má své limity, nicméně hranice jsou posunuty na tak vysoké hodnoty, že v tom nevidíme problém. Představení HomeKit zase přináší jednotné rozhraní pro ovládání domácnosti, ať už se jedná například o zámky, termostat nebo světla. Cupertinská společnost představila také novou technologii Metal. Ta umožní vývojářům dostat více z hardwaru iOS zařízení. Integrace TestFlightu do App Store potom přináší hráčům možnost otestovat hry, které doposud nebyli oficiálně uvedeny na trh a vývojářům to zase přináší zpětnou vazbu.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Developers/“/]

Patrik Neto
Patrik Neto
Redaktor, který se zaměřuje na aplikace a hry především na platformě Android. Taktéž fanoušek informačních technologií obecně.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře