Čtvrtek, 20 června, 2024
DomůNovinkyPrůzkum: Při instalaci nových aplikací jde soukromí uživatelů stranou

Průzkum: Při instalaci nových aplikací jde soukromí uživatelů stranou

Uživatelé si neuvědomují, jaké následky může mít neopatrná instalace nových aplikací do jejich zařízení. 63 % z nich si pozorně nečte licenční podmínky. Jeden z pěti dotázaných (20 %) si dokonce nikdy nečte zprávy, které v průběhu instalace obdrží. Uživatelé se bezmyšlenkovitě proklikají celým procesem, aniž by věděli, co potvrzují.

Ukázal to bezpečnostní kvíz společnosti Kaspersky Lab, kterého se zúčastnilo více než 18 500 uživatelů z 16 zemí, včetně České republiky.

Kvíz „Are you cyber savvy?“ odhalil alarmující počet uživatelů, kteří zapomínají na ochranu svého soukromí. Neopatrnou instalací aplikací vystavují uživatelé svá data a fotky kybernetickým hrozbám. Nevěnují dostatek pozornosti licenčním podmínkám a zprávám, které obdrží v průběhu instalačního procesu. Vůbec tak nevědí, s čím souhlasí. Aplikace pak mohou mít vliv na jejich soukromí nebo podnítit instalaci dalších aplikací. V některých případech může dokonce dojít ke změně nastavení operačního systému zařízení, a to kvůli souhlasu, který uživatel aplikaci v průběhu procesu automaticky odklikl.

kasp

Bezpečnostní kvíz zjistil, že méně než polovina (43 %) dotázaných může být kvůli aplikacím ve svém telefonu v nebezpečí. 15 % uživatelů při instalaci nijak nedefinuje, co mohou aplikace v telefonu dělat. Téměř jedna pětina (17 %) dotázaných udělí aplikaci oprávnění na její vyžádání, nastavení ale zapomenou později upravit. 11 % z nich se dokonce domnívá, že později už nastavení změnit nelze. Pokud nemá uživatel oprávnění pod kontrolou, může aplikace legálně získat přístup k osobním a citlivým datům v zařízení – od kontaktů přes fotky až po údaje o tom, kde se uživatel právě nachází.

Uživatelé mohou sebe i svá data v mobilních zařízeních ochránit pomocí následujících pravidel:

  • Aplikace stahovat pouze ze zabezpečených zdrojů.
  • Rozmýšlet se, které aplikace si do zařízení nainstalují.
  • Pečlivě číst licenční podmínky během instalačního procesu.
  • Pečlivě číst, která oprávnění aplikace vyžaduje. Neklikat bez rozmýšlení na tlačítko „další“, aniž by věděli, s čím souhlasí.
  • Používat bezpečnostní řešení, které ochrání zařízení před kybernetickými hrozbami.

Úroveň bezpečnosti vašeho chování si můžete ověřit zde.

9559

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře