Středa, 26 června, 2024
DomůRecenzePřehled: Tyhle aplikace nejvíce zpomalují chytré telefony

Přehled: Tyhle aplikace nejvíce zpomalují chytré telefony

Ačkoli jsou obrázky či videa ihned odeslány, jejich dopad na naše chytré telefony zůstává. Snapchat, oblíbená aplikace pro sdílení obrázků, se v nejnovější zprávě AVG Android App Performance Report stává králem „zpomalovačů výkonu“ chytrých telefonů.

Ze výsledků vyplývá, že Snapchat sesadil z trůnu dosavadní „favority“, aplikace Facebook a Spotify, a to zejména díky simultánnímu využívání fotoaparátu, WiFi, mobilních dat a GPS. Na vrchol žebříčku se také dere sociální a blogovací platforma Tumblr, která je v druhém čtvrtletí největším konzumentem datových přenosů.

I přes relativně nenáročný obsah sledovaný na této platformě – primárně zprávy, krátké videoklipy, blogy a nějaké obrázky – využívá Tumblr více dat, než Netflix a Spotify dohromady.

Ze zprávy také vyplynulo:

– Vysoká cena za aktualizace: Na špici seznamu skrytých služeb vysávajících baterii se v druhém čtvrtletí umístil záhadně nazvaný proces „com.sec.android.fwupgrade”, který slouží k periodickému stahování aktualizací pro zařízení Samsung s Androidem prostřednictvím Wi-Fi. Tak jako podobně často aktualizované aplikace Samsung Security Policy Update (KNOX) a Google Play má i tato služba obrovský dopad na výdrž baterie zařízení.

– Když prohlížeč „hromadí“ data: Google Chrome se ve sledovaném kvartálu ukázal být druhou aplikací nejvíce spotřebovávající místo v úložišti telefonu kvůli v průběhu nahromaděným informacím o prohlížení stránek. Připojil se tak k v tomto ohledu předvídatelnějším aplikacím typu Spotify a Amazon Kindle.

– Přešlapy správce Facebooku: „Evergreen“ těchto žebříčků, Facebook, má v tomto čtvrtletí nového soupeře. Je jím jeho monitorovací aplikace Facebook Pages Manager, která uchovává mnoho lokálního obsahu z důvodu sledování statistik, fanoušků a komentářů stránek i na cestách.

Ačkoli mnoho uživatelů stahuje a užívá vysoce náročné aplikace na svých chytrých telefonech zcela vědomě, výzkum AVG odhalil řadu aplikací, které „vysávají“ zdroje telefonu v tichosti na pozadí, aniž by o tom uživatel věděl. Aplikace jsou proto ve zprávě rozděleny na ty, které musí spustit sám uživatel a ty, které se spouštějí automaticky. Následující aplikace jsou největšími žrouty baterie, místa v úložišti a mobilních dat v celkovém pořadí.

5as

– Předpověď nízkého výkonu: Jak The Weather Channel, tak i Words with Friends jsou celkem překvapivé přírůstky do tabulky automatického spouštění – u těchto aplikací málokoho napadne nějaký zjevný důvod, proč by měly běžet skrytě na pozadí.

– Vítr v peněžence i v mobilu: V žebříčku deseti aplikací spouštěných uživatelem se umístily hned dvě nákupní aplikace. Ti, kdo chtějí na cestách ušetřit data i baterii, by se měli vyhnout aplikacím Amazon.

Čtvrtletní zpráva AVG Android App Performance Report hromadně analyzuje anonymní data více než milionu uživatelů a přináší v celosvětovém měřítku přehled aplikací pro Android, které nejvíce ovlivňují výkon. Analyzuje celkový dopad na výkon ve třech hlavních kategoriích – spotřeba baterie, zabrané místo v úložišti a využití mobilních dat.

640-4

Zdroj: Kaspersky LabTZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

4 KOMENTÁŘE

 1. Opravdu vás u aplikace na zobrazení předpovědi počasí nenapadne důvod, proč běží na pozadí?

  • To by mě teda zajímalo proč by se taková aplikace měla sama zapínat a stále běžet na pozadí. Prosím, pobavte nás.

   • Třeba protože meteorologická data se aktualizuji a proto se aktualizuje i aplikace ? Mimochodem stačí vypínat WIFI. Mobilní data zapnu jen v nutnych případech takže asi 1x za tyden a stači me na mesic 100 MB dat ktere větsinou ani nevyberu
    Nevim možná nejsem ten typ člověka co je zavisli na online připojení všude

 2. Zajímavý je Clean Master, vysoké hodnocení na GP. Tady je krásně vidět, že všechny ty „čističe“ a „šetřiče baterií“ dělají pravý opak. Obzvlášť, když je majitelem aplikace Cheetah 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře