Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůNovinkyPozor! Přes Facebook se šíří nebezpečný trojan. Maskuje se za video

Pozor! Přes Facebook se šíří nebezpečný trojan. Maskuje se za video

V současnosti se na sociální službě Facebook šíří odkazy na stránky napodobující videoportál YouTube. Ve skutečnosti se však jedná o trojského koně. Výskyt nové hrozby byl zaznamenán i na počítačích českých a slovenských uživatelů. Informoval o tom server zive.sk.

Útočníci snaží získat důvěru uživatele přímým oslovením a označením jeho několika přátel v údajném videu. Po rozkliknutí odkazu se uživatel dostane na stránku vydávající se za YouTube, kde se video začne přehrávat. Po několika sekundách ale „přehrávání“ selže a zobrazí se hláška vyzývající ke stažení a instalaci přehrávače Flash. Nejedná se však o známý nástroj společnosti Adobe, nýbrž o zamaskovaného trojského koně, který má za úkol počítač infikovat.

Při používání sociálních sítí byste měli dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel, které minimalizují riziko napadení počítače škodlivým softwarem. Měli byste zpozornět například v situaci, kdy vás váš kamarád zničehonic oslovuje anglicky nebo když začne uveřejňovat odkazy na stránky, které ho nikdy v minulosti nezajímaly. V takovém případě se s největší pravděpodobností jedná o bezpečnostní hrozbu.

2093845_virus-total

facebookvirus2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. Jak se někdo může takovýmto způsobem napálit ? A to obvykle ti nejnevzdělanější 😀

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře