Úterý, 11 června, 2024
DomůNovinkyPoužíváte smartphone? Může vám zakrnět mozek!

Používáte smartphone? Může vám zakrnět mozek!

Technologické novinky, které byly ještě před patnácti lety pouhým snem několika málo pokrokových lidí, nám do života nepřinesly pouze dobré věci. Studie amerických vědců poukazuje na to, že nám kvůli jejich používání může lenivět mozek.

Experiment amerických vědců měl odpovědět na otázku, zdali smartphony ovlivňují naši schopnost uvažování, hledání odpovědí a vůbec samotnou inteligenci. Během experimentu vědci rozdělili testované subjekty do dvou skupin. V první skupině se nacházeli lidi s analytickým myšlením, tedy takoví jedinci, kteří jsou zvyklí hledat odpovědi na otázky na základě svých logických úvah. V druhé skupině pak byli lidé, kteří se rozhodují intuitivně a nad odpověďmi tedy moc neuvažují.

Tým amerických vědců soustřeďujících se na univerzitě ve Waterloo přitom během experimentu přišel na to, že skupina intuitivně se rozhodujících pokusných subjektů hledá odpovědi na nejrůznější otázky na internetu v mnohem vyšší míře, nežli skupina analyticky uvažujících lidí. Častější hledání odpovědí na internetu má přitom přímou souvislost s lenivěním mozku. Z toho vyplývá, že intuitivně zaměřená skupina lidí kvůli svým smartphonům hloupne.

Analyticky uvažující lidé naopak z experimentu vyšli poměrně dobře. Jelikož jsou tito lidé zvyklí o věcech přemýšlet, odpovědi na otázky na internetu hledají stejně často, jako je na internetu či v encyklopediích hledali v době, kdy ještě neměli telefony v kapse. To znamená, že jejich mozek pracuje stále stejně dobře.

Celkem tři studie souvislostí mezi nejnovějšími technologiemi a inteligenci lidí, které v současné době probíhají, se shodují na tom, že s příchodem VR a dalších pokročilých technologií to s inteligencí lidí bude stále horší. Bránit se tomu, abychom nezhloupli, můžeme jedině tím, že se budeme nutit k neustálému přemýšlení.

mozek

Zdroj: SC

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře