Středa, 8 května, 2024
DomůRecenzePou: Trend devadesátých let je zpátky v novém kabátě

Pou: Trend devadesátých let je zpátky v novém kabátě

Tento veleúspěšný titul má na svědomí poměrně mladé studio Zakeh. A je téměř k neuvěření, že něco takového se pyšní titulem nejstahovanější hra současnosti. Tady alespoň pro mě. A abych aspoň z části pochopili, v čem tví úspěch této hry, rozhodli jsem se na ni podívat opravdu z blízka.

Hratelnost (8/10)

Hra staví na herním modelu, který započala éra Tamagotchi ke konci devadesátých let minulého století. Předmětem tohoto modelu je váš mazlíček, o kterého se náležitě staráte a plníte veškeré jeho přání a potřeby. Tento model zůstal zachován téměř beze změny, až na to, že váš Pou nemůže zemřít.

Ale vývojáři k tomu přidali ještě řadu dalších prvků, které byste v Tamagotchim a jeho příbuzných hledali jen horko těžko. Jedním z nich je zkrášlování vašeho ?mazlíčka?. Postupným posouváním Poa o úrovně výš, se vám odemykají spousty bláznivých doplňků, kterými můžete svého svěřence vybavit. Jako například zakoupením ?nerďáckých? brýlí, smokingu, kníru, sestřihu Bieber  (nežertuji, to tam fakt  je), mafiánského klobouku nebo dalších desítek doplňků.

Většinu tohoto krášlícího materiálu je možné zakoupit prostřednictvím zlatých mincí, které obdržíte po hraní mini her. Je zde i hodně prémiových doplňků, na které dosáhnete, až dostane Poa na vysokou úroveň, nebo za určitý obnos zlatých mincí. Částka ale u 95 % doplňku je tak vysoká, že vám nezbude nic jiného než trávit veškerý čas po boku Poua. Nebo poslat pár bankovek s podobiznou Benjamina Franklina na adresu vývojářů a ti vám obratem zašlou měšce se zlatými mincemi.

Miniher je zde celkem 12 a každá z nich vám pomůže rozšířit počet zlatých mincí. Minihry jsou postaveny na jednoduchých principech a jediné co u nich graduje, je obtížnost. Většina miniher bude zkouškou pro vaši bystrost, pozornost a paměť. Najdete zde i minihry, kde se vývojáři nechali inspirovat od jiných plnohodnotných titulů, které najde i na samotném Google play.

Jako například Doodle Jump. Kromě toho, že dostane zlaťáky za předvedený výkon, také budete odemykat jednotlivé achievementy, které vám vygenerují další zisk mincí. Dvě hry vám dají i možnost si je zahrát se svými přáteli přes internet.

 Bez názvu-3

Udržovat Poua v dobrém stavu není nic obtížného, jediné čeho si musíte všímat, jsou ukazatele zdraví, jídla, energie a zábavy. Jakmile jeden z těchto ukazatelů není zelené barvy, projeví se to na stavu Poa.

Co se týče jídelníčku, kterým budete svého mazlíčka vykrmovat, tak ten je opravdu obsáhlý a s postupným zvyšováním vaší úrovně si budete moct dolovit nové a nové kulinářské dobroty.

Trošku mi vadilo, že potřeby, kterými mě můj mazel zaměstnával, byly až příliš obecné. A mělo to za následek, že jídla, které mají přidanou exkluzivní hodnotu, díky podmínkám jako je dostupnost a cena, ztrácejí význam v jejich koupi.

Protože ať už si dáte ledový čaj, tuňákové suši, hotdog nebo párky, všechno to bude mít vliv jen na jednu jedinou potřebu Poua. A to je potřeba jíst. Je sice pravda, že jídla na vyšších úrovních vás nasytí více než ty potraviny, se kterými začínáte. Ale i tak mi to přijde poněkud málo.

Opravdu velkým lákadlem, i když v dnešní době nic ne neobvyklým u her na všech platformách, je možnost si založit vlastní účet a přátelit se s dalšími uživateli, kteří mají stejnou oblibu ve starání se o Poua jako vy. Můžete se dívat, kdo navštívil váš profil a vy naopak můžete navštěvovat cizí. Pokud mezi vámi vznikne přátelství, tak si spolu můžete  zahrát i nějakou tu minihru.

Grafika (6/10)

Nevím, s jakým cílem vývojáři dělali grafiku, nicméně tyto dojmy to ve mně zanechalo. Grafika jako taková je výborná po stránce kvality. Ale na mě to působí jako celek  strašně děcky, nastrojeně a chvilkami opravdu kýčovitě. A toho zrovna skalní fanoušek nejsem. Ale pokud vy grafice tohoto typu fandíte, bude to pastva pro vaše oko.

Bez názvu-4

Ovládání (8/10)

Většinu mineher budete ovládat pomocí dotyku. Jsou zde ale i hry, které využívají ovládání přes akcelerometr. Některé předměty jako míček na hraní nebo mýdlo se chovají interaktivně, což dělá hru po stránce ovládání atraktivnější. Je zde i možnost si zapnout notifikace a veškeré zásadní dění a potřeby Poua se vám budou zasílat. Já osobně to nedoporučuji, po 10 minutách mě to začalo opravdu otravovat a děsit.

Progres (9/10)

Rozhodl jsem se výjimečně přidat do kritérii hodnocení pokroku. A to hlavně z důvodu, aby byla zachována objektivita recenze z mojí strany.

Ano, je to tak. Lidé, kteří zastávali názor, že tamagotchimu a jeho příbuzným odzvonilo, se šeredně pletli. A já se řadím k nim. Proč? Zastával jsem názor, že je to trend. Až každý náplní tady tu ?nutnost? podlehnout trendu a zkusí si to, po čase ho to omrzí a všechno se opět vrátí do normálu. Nic dlouhodobého. A dalším důvodem proč jsem se držet této teze, bylo to, že kategorie těchto her jsou velmi omezeného charakteru a už je není kam rozvíjet.

Ale teď se na to dívám trochu jinak. Trend mazlíčků ve hrách zde byl a s největší pravděpodobností i bude dál. A jejich princip ani za deset let neprodělá žádnou závratnou změnou. Jediné co bude přibývat, budou nové funkce, které přijdou prostřednictvím nových, průlomových objevů nebo nápadů. No a jeden z objevů, který se objevil na trhu ?nedávno? a troufám si říct, že zasáhl život každého z nás jsou sociální sítě. Díky nim kategorie her s tématikou mazlíčků chytly druhý dech. Ale je to poprvé za 10 let co chytli dech, který by jim mohl vydržet na delší dobu. Minimálně na delší, než jeho Japonského předchůdce. Zakeh posunul laťku u kategorie těchto her zase o nějaký ten kus výš.

Bez názvu-5

Suma sumarum

Myslím, že cílová skupina hráčů se pohybuje někde kolem 3 až 13 roku. To usuzuji podle toho, když jsem viděl, jak vrstevníci mého šestiletého bratra byli z tohoto titulu naprosto mimo. Ostatní generace si u Pou udělají jen menší zastávku a pak budou pokračovat v hledání něčeho jiného.

Každopádně musím pochválit to, že dobu, kdy přišlo s tímto titulem na trh studio Zakeh, trefili výborně. Protože Android je už standartem i u telefonů nízké cenové kategorie. A právě jimi rodiče vybavují své ratolesti.

Android iOS

Patrik Neto
Patrik Neto
Redaktor, který se zaměřuje na aplikace a hry především na platformě Android. Taktéž fanoušek informačních technologií obecně.
Další články

2 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře