Neděle, 12 května, 2024
DomůRecenzePocket Trains - Vybudujete železniční impérium

Pocket Trains – Vybudujete železniční impérium

Málokdo měl to štěstí a vyhnul se vysoce návykové hře Pocket Planes. Netrvalo to ale ani příliš dlouho a studio NimbleBit LLC přichystalo dalšího zabijáka času, založeného na stejném principu. Z prostoru vysoko v oblacích se přesouváme zpátky na zem a celý příběh začíná nanovo.

Na počátku celého dobrodružství se objevíte v Evropě, která je nastavena jako výchozí kontinent. Nastavíte si začínající stanici, zakoupíte trasy a začnete budovat vlakové impérium. Úvodní kroky jsou v doprovodu tutoriálu, dále pak už vše na vlastní pěst.

V případě, že si budete připadat bezradní a přece jenom by se vám nějaká ta malá rada do začátku hodila, tak nezoufejte. Vývojáři vydali oficiálního průvodce, který je ke stažení přímo v menu. Na oplátku si od vás vezmou 0,89 eura.

Hlavním úkolem je přepravit náklad z jednoho města do druhého. V každém městě je určitý seznam zakázek, které je potřeba přepravit. Pro efektivní přepravu je dobré si vybírat zakázky v poměru vzdálenost cena, neboť palivová nádrž každé lokomotivy je omezena. Nádrž se doplňuje automaticky a poměrně pomalu. Urychlit lze za použití zelených bankovek, pokud máte k dispozici.

Na první pohled mapa vypadá jako neosídlené místo, ale postupem času, jak budete expandovat, nové města a možné trasy se začnou objevovat. Na co si dát pozor, je koupě a přiřazení tratě. Samotná koupě nestačí. Aby na ni mohla lokomotiva vyjet, trať musí být přiřazena k určité lince. Přiřazení je taktéž zpoplatněno, takže ve výsledku zaplatíte dvakrát. Je proto zapotřebí, si rozložit finance tak, aby vyšly na oba úkony.

Jakmile je vlak vypraven na cestu, nepotřebuje již žádné další korigování. Můžete se tak v klidu věnovat ostatním činnostem. Pakliže se rozhodnete vlak na trase sledovat, přijdete si na pár bonusů, které volně poletují ve vzduchu. Nejčastěji se na trati vyskytují mince, bankovky nebo taky součástky ke konstrukci vlaku. Stačí na ně jen kliknout.

Po příjezdu do cílové stanice, v případě že máte zapnuté oznámení, vám vyskočí zpráva, jaký vlak a do jaké stanice dorazil. Pro lepší přehlednost, je každá lokomotiva pojmenována. Názvy strojů lze kdykoliv měnit.

Samozřejmě, že všechno není tak růžové, jak by mohlo vypadat. Sem tam se stane, a věřte že častěji, než byste sami chtěli, že se vlaky začnou kazit. Vyskytnou se závady, jejichž opravy stojí nemalý peníz. Pokud poruchu necháte tak, odrazí se to v rychlosti vlaku. Většinou až dvojnásobně. Oprava lze financovat penězi nebo uplatněním náhradních dílů.

Rozšiřovat železniční impérium by nešlo jen pomocí vybudování nových tratí. Na tratích musí jezdit lokomotivy, které je třeba vyrobit. Zavedení nového stroje na trať probíhá  dvoufázově. První fází je výroba, druhou pak převedení na trať. Při konstrukci máte na výběr zda vyrobit novou lokomotivu, nebo palivovou nádrž k lokomotivě stávající, a tím zvýšit vzdálenost, jakou je schopna urazit.

Každá lokomotiva má předem daný objem palivové nádrže, maximální rychlost a kolik uveze vagónů. Při převádění nových strojů na trať se naskýtá otázka, jaký ukazatel upřednostnit. Na delší tratě se hodí lokomotiva s větším počtem vagónů, naopak na kratší vzdálenosti je vhodnější zvolit rychlejší stroj. Konečné rozhodnutí, ale leží ve vašich rukou.

Od grafické stránky hry nečekejte žádné zázraky. Stejně tak jako u Pocket Plains i zde je osmi bitová grafika v plné své kráse.Na druhou stranu je nutné říci, že primárním cílem hry nebylo vytvořit graficky zpracovaný skvost, ale zaujmout hratelností. Osobně si nedokáži představit Pocket hry s jinou grafikou, a právě takto pojaté zpracování dodává hře jisté kouzlo. Ne vše musí vypadat dokonale a realisticky.

Závěr

Pocket Trains lze hrát donekonečna. Nemá žádný pevně stanovený cíl, a tak se počítá jen s touhou si podmanit celý svět vlastním vlakovým impériem. Bohužel nebo taky bohudík, tato hra nepatří mezi ty, které za den omrzí.

S klidem na duší mohu potvrdit, že Pocket Trains patří mezi ty lepší simulátory. Během hraní pověří leckteré organizační schopnosti či opráší zeměpis. Na druhou stranu odpůrci osmibitové grafiky si na své nepřijdou.

Co se mi líbilo

  • propracovaný simulátor
  • zábavné až návykové
  • obsáhlejší nabídka vlaků

[appbox googleplay com.nimblebit.pockettrains]

[appbox appstore id635931971 ]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře