Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyPlánujete výlet? T-Mobile upozorňuje na atraktivní vysílače

Plánujete výlet? T-Mobile upozorňuje na atraktivní vysílače

Borovice, posed, veřejná lampa nebo komín? T-Mobile v rámci dvacátého výročí zapátral v historii výstavby vysílačů a vytipoval ty nejzajímavější, které mohou zákazníci vidět či navštívit při svých letních výletech.

„Za dvacetiletou historii společnosti jsme si museli při výstavbě vysílačů poradit s mnoha překážkami. Atypické lokality a prostory často vyžadovaly, abychom zachovali ráz okolní krajiny či harmonický obraz místní kulturní výstavby,“ vysvětluje historické pronikání výstavby do okolní zástavby Petr Dolejš, senior manažer řízení platforem sítí a služeb T-Mobile Czech Republic, který ve společnosti pracuje plných 20 let a od počátku se věnuje výstavbě sítě.

Jedním z nejzajímavějších vysílačů je strom. BTS v podobě borovice je k vidění v osadě Hřebenka u obce Malé Kyšice, kousek od Unhoště. Vysílač naprosto realisticky zapadá do okolního lesa, poznat ho lze pouze díky malému plotu a dřevěného domečku (viz odkaz).

Další ze zajímavých stanic je falešný posed (kazatelna) v obci Bystré u Janovic, nedaleko Frýdku-Místku. Leží přesně zde. Z dálky se turista může oprávněně domnívat, že jde o skutečnou kazatelnu, kam pravidelně chodí myslivci, ale na tuto stavbu chodí pouze technici.

Atraktivní je také falešný komín na hotelu Concertino, který je na střeše budovy v řadě měšťanských domů v centru Jindřichova Hradce.

Celá řada dalších atypických BTS je k vidění přímo v Praze. Jednou z nich je například lampa – stožár veřejného osvětlení Na Vypichu, speciální omni antény jsou na několika objektech umístěny pod atikou střechy, např. na Praze 1, U Starého hřbitova zde, jiná je na rohu ulice Karlova a Husova, Praha 1 zde, další jsou umístěny v posledním patře vodárenské věže (v oknech mezi hodinami) v Korunní 66. Atypický vysílač je umístěn také na kostele sv. Mikuláše na Malostranském náměstí – anténa je u vchodu na levý balkon, mezi sochami zde.

Další zajímavé vysílače jsou malé omni anténky, tzv. microcelly, mnohdy umístěné v historických centrech měst v černém kovaném držáčku na pouliční lampy. K vidění jsou např. v centru Hradce Králové.

bts

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Zaujímavé info, nevedel som, ako sa to dá rôzne zamaskovať, dík 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře