Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůRecenzePlants vs. Zombies 2 – Pro další bonus vhoďte 80 korun

Plants vs. Zombies 2 – Pro další bonus vhoďte 80 korun

Dorazila k nám druhá iterace Kytek bojujících se Zombie a naplnila mě celkem rozpaky. Tak za prvé, je to kreativně pojaté pokračování se třemi odlišnými světy a mnoha drobnými vylepšeními. A za druhé, hra je to free to play, neboli, přesněji řečeno, free to pay.

Obsahuje tolik možných plateb a v takových sumách, že se mi skoro podlomila kolena. Otevřeně říkám, pokud sdílíte tablet s potomky, zakažte možnost in-app buy, nebo vám vytěží konto.

Víte, nemám principielně nic proti tomu, když formou in-app buy zaplatíte zhruba to samé, na co by vás přišla plná hra. Optimum vidím někde mezi jedním a pěti dolary. Plants vs. Zombies 2 jsou ke stažení zdarma, nicméně každá jedna věc (jako například paprička Jalapeňo) vás přijde na 4 USD.

Klíč k odemčení dalšího světa bez nutnosti hrát úrovně dokola je za 6,50 USD a balíček 20.000 mincí je za 14 USD. Problém je v tom, že 20.000 mincí spotřebujete jen to mlaskne.

Takže právě tahle free to play hra se vám může ošklivě prodražit. Crazy Dave se opět pouští do bitvy se zombíky v hluboké minulosti… přesněji řečeno, dal si taco a to bylo tak dobré, že si ho chce dát znova.

Picture 3347

Nejjednodušším způsobem, jak si dát taco, které jste už snědli, je vrátit se do minulosti, takže Dave nastartuje svůj inteligentní časopohybový karavan a pokusí se vrátit o chvíli zpět. Bohužel přitom použije Apple TimeMaps a mine destinaci pouze o 5000 let, takže skončí ve Starém Egyptě.

Ve Starém Egyptě je rušno stejně jako v tom současném, jenom s pochodněmi a štíty nepochodují ulicemi islamisté, ale faraónské zombie. Na řešení zombie problémů dostanete sadu starých známých kytiček, ale také nové a opravdu dobré, jako banánometný Bloomerang, ledový salát (ten je zdarma!) a nebo boxující brokolici. Vynikajícím vylepšením je hnojivo, které aktivuje u všech rostlin jejich vlastní a jim unikátní turbo mód – když ho aplikujete na hrášek, začne chrlit proud střel, Bloomerang vystřelí mrak banánků všemi čtyřmi směry a když ho aplikujete na slunečnici, tak vám vymáčkne hned několik sluníček najednou.

Za mince si můžete přikoupit možnost manuální intervence – můžete zombiím štípat hlavičky prsty, můžete do nich pouštět elektriku a můžete je vyhazovat z mapy. Za každé použití takové akce ale musíte zaplatit. Hnojivo dostanete čas od času zadarmo (nese ho v sobě zeleně fosforeskující zombie), ale mince na manuální zásahy si musíte pečlivě šetřit. A nebo koupit.

Zombie se dočkaly řady vylepšení – jsou tu zombie s pochodněmi, zombie, které na sobě nesou rakev coby pancíř a nebo zombie, které se maskují pokreslenými štíty za velblouda. Každá vyžaduje trochu jinou strategii na likvidaci – hodně protivné jsou ty s pochodněmi a potom Ra zombie, která vám může ukrást sluníčka, pokud si je rychle neodklepnete.
Pokud budete hrát hru zadarmo (tak jako my), tak zjistíte, že máte přístup jenom do omezené části mapy. Řada odboček odemykajících nové rostliny a možnosti je zamčená – a vy nemáte klíč (2,60 USD za každý). Protože neputujete odbočkami, poměrně rychle se dostanete ke konci světa, kterým ale nelze projít (odemčení = 6,50 USD).

Plants vs. Zombies 2

Takže vám zbývá poslední možnost, našetřit si na odemčení hvězdičky manuálně, což znamená, že budete hrát ty samé levely, které jste už hráli. Naštěstí dostáváte jiné typy úkolů: Například musíte přežít jenom s rostlinami, které vám přijíždí po pásu, musíte zombie likvidovat ručně, musíte vyhrát s omezujícími podmínkami (například nesmíte překročit určitý počet rostlin a nebo nesmíte stavět na určitá místa) a nebo hrajete svého druhu pexeso s těmi zombiemi, které se schovávají za desky s namalovaným velbloudem.

Věc se má tak, že Plants vs. Zombies 2 ve skutečnosti JE možné hrát zdarma. Volíte si ale těžší cestu: Nemůžete si koupit praktické upgrady, jako rozšíření palety o extra květinu nebo extra sluníčka do začátků. Nemůžete postupovat rychle, ale pěkně si zopakujete levely, potom vám hra odemkne ručně boční cestičky a vy je můžete hrát. Strávíte hraním podstatně více času a budete mnohem častěji opakovat.

Co na to říci… je to pay to win model. A vyjde zatraceně draho, extra květina je za 4 USD. Plateb je strašně mnoho, je to svého druhu mikromarket ve hře, kde se navíc ještě pohybují ceny, aby vás přiměly ke koupi. It’s a trap! Je třeba zablokovat si tablet, abyste nepropadli mikroplatbám.

Plants vs. Zombies 2

Nicméně přítelkyně se tváří, že ji nutnost hrát Plants vs. Zombies 2 vlastně nevadí. Prý si ji bude hrát pomalu. Takže tablet asi zase týden nebo dva neuvidím. Rozvleklé hraní ale vysvětluje, proč jsme se zatím nedostali do dalšího světa – sbíráme hvězdičky pěkně pomalu. A ještě nějakou chvíli to potrvá.

Ano, je to dobré a kreativně pojaté pokračování… z toho balíku tučných cenovek za celkem triviální vylepšení mi ale v puse zůstává jistá hořkost. Extra kytku za 99 centů bych ještě snesl – ale 4 dolary? To je fakt strašná palba…

Hodnocení: 8/10

Verdikt:

Solidní pokračování dobré hry, tentokráte skrz naskrz prošpikované free to pay prvky. Mnoha. Drahými. Zamykejte in-app platby v tabletech, rodičové!

Co se mi líbilo:

  • Zábavné, náročné
  • Skvělá nová prostředí, nové zombie i rostliny
  • Hnojivo a manuální devastace zombií

Co se mi nelíbilo:

  • Pay to win, pay to unlock, pay to upgrade, pay, pay, pay
  • Pokud nechcete platit, budete hrát krapet dokolečka dokola

Aplikace je free to play (= zdarma ke stažení).

[appbox appstore id597986893]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Plants vs. Zombies 2/“/]

Web výrobce PopCap je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře