Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyPetici za milost pro Snowdena podepsal milion lidí

Petici za milost pro Snowdena podepsal milion lidí

Nová petice prosí dosluhujícího prezidenta Obamu o amnestii pro Snowdena. Do pátku ji podpořilo více než 1,1 milionu lidí, oznámili organizátoři na oficiálních stránkách.

Bývalý bezpečnostní technik se momentálně ukrývá v Rusku, kde dostal povolení k pobytu na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina. Návrat do USA nevylučuje, ale žádá nezaujatý proces. Ve Spojených státech mu hrozí až 30 let vězení.

Edward Snowden, bývalý spolupracovník NSA, na jaře roku 2013 vynesl citlivé dokumenty z amerických tajných služeb a upozornil na netušený rozměr americké elektronické špionáže, jež se nezastavila ani před sledováním spojeneckých státníků. Jeho svědectví poškodilo pověst USA v zahraničí a vedlo k přehodnocení aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Je přitom stoprocentně jisté, že Obama, který odpočítává poslední dny ve funkci prezidenta, odmítne vyhovět výzvě 1 101 252 signatářů nové petice. Snowdena totiž dlouhodobě kritizuje za způsob, jakým na masivní odposlouchávání upozornil.

GERMANY-MEDIA-PRIZE

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře