Geek, nerd, ajťák. Vytvořili jsme si spoustu přízvisek, kterými odborníky na IT nazýváme. Točíme o nich filmy a komediální seriály, vysmíváme se jim a na postavy shrbené u klávesnice vrháme přezíravé pohledy. Jenže svět do velké míry funguje díky nim – a na to by se zapomínat nemělo.
Ta představa je přitom tak stereotypní. Brýlatý uhrovitý kluk s minimem emocionální inteligence a pokročilými příznaky aspergerova syndromu. Vysmívaná karikatura, které se manažeři z vyšších pater vysmívají, ale když se jim rozbije MacBook, je pro ně poslední záchranou. Podivíni zahledění do svých světů, smějící se vtipům, kterým nikdo nerozumí a komunikující výrazy, co chápou jen oni sami.
A je jedno, jestli je to programátor, síťař, správce serveru nebo prostě ten za dveřmi s nápisem „IT support“. Ve společnosti zakořenila představa ajťáka jako postavičky, ze které se víceméně dělá legrace, zkrátka člověka odtrženého od běžné reality – jenže právě ta je se světem jedniček a nul provázaná víc, než se může zdát.
Systémy, které řídí váš každodenní život, totiž dost pravděpodobně postavili a spravují lidé, mezi jejichž záliby patří komiks XKCD a kategorie Programmer jokes and Redditu.
To s sebou nese vzrůst důležitosti profese jako takové. Jak se stává svět digitás na redditu. Programy, které vznikly jejich přičiněním vám umožňují vybrat si peníze z bankomatu, koupit si SMS jízdenku do metra nebo vyrobit elektřinu v atomové elektrárně. A které se, nutno dodat, občas trochu pokazí.
Jsou to lidé, kteří věnovali spoustu let a energie tomu, abyste mohli nejen poslat smějící se kočku přes Facebook chat, ale aby fungovaly zařízení, bez kterých si neumíme život představit: Zdravotnické přístroje, navigační systémy dopravních letadel nebo obchodování na světových burzách. Strůjci neviditelných vládců světa, počítačových algoritmů, které postupně nabourávají téměř každý aspekt našich životů.lnějším, přibývá logicky množství problémů, k jejich vyřešení jsou potřeba lidé se specifickými znalostmi. Jakkoliv idealisté často prohlašují programování za základní dovednost, je to pouze zbožné přání vzdálené realitě. Ajťáci zkrátka jsou a budou potřeba, a to pravděpodobně víc a víc. Jestli nejde vlastně o trend negativní je už nad rámec tohoto textu, nicméně podceňovat důležitost IT odborníků by byla obrovská chyba. Na představě počítače jako něčeho, co když přestane fungovat, odnese se k odborníkovi, není v zásadě nic špatného – ale trocha respektu vůči tomu, kdo vám bednu na hraní solitaire spraví, by leckdy neuškodila.
Jistě, společenský obraz ajťáka jako sociálně neschopného jedince asi nebude úplná náhoda a seriál IT Crowd si svoji obrovskou popularitu po právu zaslouží. Jenže občas stojí za to si uvědomit, za co všechno je tak často karikovaná profese zodpovědná. A ve světle toho se nabízí otázka, jestli si spíš místo posměchu nezaslouží když už ne potlesk, tak aspoň uznalé pokývnutí hlavou.
Fotografie: Thomas Hawk, Andrew Tseng, Pete Birkinshaw (Creative Commons)
To chce generalni stavku! http://www.volimorlovou.cz/clanky/dekujeme-vypiname-aneb-maji-it-pracovnici-mensi-prava-a-kvalifikaci-nez-doktori/
peknej pokus, ale nikoho uz to davno nezajima ….. a ver mi v teto oblsati se uz pohybuju od roku 1995
jsme na urovni delniku se zakladnim vzdelanim….az do doby kdy neco nefunguje 🙂