Úterý, 11 června, 2024
DomůRecenzeOverkill 3: Jen průměrná střílečka z českých luhů a hájů

Overkill 3: Jen průměrná střílečka z českých luhů a hájů

Tuzemské vývojářské studio Craneballs se na mobilech proslavilo sérií akčních her Overkill. A právě ona se před několika hodinami dočkala pokračování s lakonickým názvem Overkill 3.

Byť s číslovkou 3 na konci, jedná se o v pořadí čtvrtou hru série (vedle prvního, druhého a třetího dílu se hráči dočkali také experimentálně laděné odbočky Overkill Mafia). To je ale jenom tak pro pořádek. Důležitější samozřejmě je, jak se tahle česká novinka hraje.

Oproti svým předchůdcům prodělal Overkill 3 mnoho významných změn. Tou hlavní je přechod hry z pohledu první osoby na pohled třetí osoby. Nově se tedy na hru nekoukáte skrze hledí své zbraně, ale hezky přes hřbet hlavního hrdiny, což bylo poměrně zdařilé rozhodnutí. Trošku paradoxně díky tomu hra umožňuje větší sžití se s hrdinou, a to i přestože jakékoliv přebíhání v rámci úrovní či mezi jednotlivými překážkami je čistě v režii samotné hry. Namísto žánru stříleček by se proto Overkill 3 dala zařadit rovnou mezi tzv. „rail shooter“, tedy hry, v nichž je pohyb hrdiny omezený.

Pokud mluvím o omezení pohybu, myslím tím samozřejmě pouze samostatné chození. Hrdina v Overkill 3 se u překážky umí skrčit takovým způsobem, že mu většinou nečouhá ani kohout, který má na hlavě. Bohužel některé překážky jsou příliš malé a tak se před kulkami neschováte, ať děláte, co děláte. A to velmi brzy přispívá k pocitu frustrace.

Screenshot_2015-03-02-21-30-21

On the rail…

Jak jistě tušíte, Overkill 3 je free-to-play hra, která si na sebe vydělává mikrotransakcemi. Bohužel na rozdíl třeba od Dead Trigger 2 vám i přes volbu obtížnosti začne tuhnout pod rukama a aniž byste stihli říct Overkill 3, máte před sebou jatka, která bez větších problémů vyškolí i zkušené harcovníky.

V těžké vřavě si samozřejmě můžete přilepšit různými bonusy. K ruce tu máme dva druhy granátů, zdraví, brnění, ale třeba i možnost vystřelit z RPG zbraně, což je velmi účinné na jakékoliv nepřátele. Dalšími podpůrnými prvky jsou po levelech rozeseté explozivní kanystry a všudypřítomné drony, které po zásahu přidávají instantní bonusy. Na dosažených úspěších ve hře se nakonec hodně podepisují také zbraně, s nimiž se do plnění misí pouštíte, a dále jejich podpůrné upgrady, za něž utrácíte své těžce vydělané peníze.

Bohužel ani všechno vybavení světa nedokáže zabránit tomu, že se za pár minut ve hře cítíte jako vetřelec. Nevím, co je na vině víc. Zdali ne příliš uspokojivý pocit ze střelby, horší optimalizace, kvůli čemuž se hra při míření lehce škube (Xiaomi Mi3), či prostě jen silná monetizace, která vás nutí k nakoupení herní měny (samozřejmě nasnadě je i neschopnost samotného hráče, vycházím však z toho, že při hraní jiných her, například Modern Combat 5 jsem takové problémy nikdy neměla).

Screenshot_2015-03-02-21-43-34

Shlédni video, dostaneš medaili

Po vzoru dalších her můžete i zde herní měnu získat také jinými způsoby. Nějaké ty medaile vám přidá dosažení nové úrovně, ale také shlédnutí videa, což je, upřímně řečeno, velmi zdlouhavé. Za shlédnutí videa, které často trvá několik desítek minut, totiž dostanete jednu medaili. A za tu si vážení pořídíte, kromě granátu, velké kulové. Cena ostatních bonusových předmětů se totiž pohybuje od 3 medailí výše, přičemž takové RPG (nejúčinnější bonus ve hře) vás vyjde rovnou na 5 medailí.

Co naopak musím pochválit je ozvučení hry a její vizuál. Hra je zasazená do blízké budoucnosti a alespoň zpočátku v ní pobíháte po pestrobarevném ghettu a bojujete proti vojákům budoucnosti, robotům, dronům a další impozantní paměti. Celkové ladění hry na mě udělalo opravdu velký dojem. Od posledně série ušla pořádný kus cesty i co do technické stránky (pominu-li již zmiňované záškuby). Prostředí je detailní a hra i díky tomu vypadá velmi věrohodně. K tomu však musím dodat, že kvalit takového Dead Trigger 2 bohužel stále nedosahuje. To je ale čistě můj subjektivní názor.

Screenshot_2015-03-02-21-08-53

Overkill 3, celkově vzato, není špatná hra. Bohužel ji žalostně chybí něco, čím by vyčnívala nad ostatními mobilními střílečkami. Nevím jak vy, ale já začínám být tím zástupem neinovativních a neustále recyklujících free-to-play her opravdu přejedená.

Hodnocení: 6/10

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Overkill 3/“/]

Verdikt:

  • Další z trilionu mobilních free-to-play stříleček, která je zajímavá tak možná futuristickým prostředím a skutečností, že pochází od českých Craneballs Studios.

Co se mi líbilo:

  • zajímavý herní svět
  • pěkná grafika
  • spousta upgradů zbraní
  • zábavné bonusové předměty

Co se mi nelíbilo:

  • opravdu drsná monetizace
  • lehké škubání hry při zaměřování
  • bez špetky invence

[appbox googleplay com.craneballs.overkill3]

[appbox appstore 874866593]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře